

LEHTIKUVA
Pakistanilainen oppositiojohtaja joutui kotiarestiin, hänen puolueensa kampanjoi täyttä häkää ehdokkaan tekoälyversiolla
Taru on tänään todellisuutta ihmeellisempi ja erilaiset generatiivisella tekoälyllä (ai) muodostetut tavoitellun todellisuuden jäljitelmät ovat yhä kiinteämpi osa poliittista vaikuttamista. Asiat kun tuppaavat olemaan sitä, miltä ne näyttävät ja kuulostavat.
Pakistanissa on tarkoitus pitää parlamenttivaalit tammikuussa. Arestissa istuva oppositiojohtaja Imran Khan käy kuitenkin täyttää päätä vaalikampanjaa, vaikka hänen kaiken järjen mukaan pitäisi olla sivussa taistelun tuoksinasta.
Khanin puolue käyttää tekoälyä (ElevenLabs) jäljitelläkseen eli kloonatakseen hänen ääntään ja niinpä virtuaalinen vaalikampanja on meneillään sosiaalisessa mediassa, kertoo Rowan Cheung viestipalvelu X:ssä.
Captcha-testit uusiksi
Yhdysvalloissa tehdyssä tutkimuksessa on Cheungin mukaan myös havaittu, että nykyään internetiä selaavat botit kykenevät läpäisemään CAPTCHA-testit paljon ihmisiä paremmin.
Kyseiset testit on aikoinaan kehitetty nimenomaan suojaamaan verkkosivuja boteilta, esimerkiksi Googlen palveluita on suojattu kyseisellä teknologialla.
Bottien suorituskyky suhteissa ihmisiin onkin johtanut siihen, että nykyään verkkosivuja joudutaan suojaamaan arvioimalla että onko CAPTCHA-testi ratkaistu ”ihmismäisellä tavalla” pelkän suorituksen tarkkuuden sijasta.
Deepfake on arkea
Taannoisissa Slovakian vaaleissa deepfakea tungettiin somen täydeltä. Maassa maan tavalla ja niinpä Republika-puolue julkaisi Progesivne Slovensko puolueen johtaja Michal Šimečkasta somessa väärennöksen, jossa tämä ilmoitti nostavansa oluen hintaa mahdollisesti valituksi tullessaan.
Ukrainan tukemista kannattanut Šimečka hävisi vaalit, vaikka oli vielä ovensuukyselyissä johdossa. Väärennökset herättävätkin epäilyksiä Venäjän sotkeutumisesta Slovakian vaaleihin.
Turkissa puolestaan istuva sekä omavaltainen presidentti Recep Tayyip Erdoğan esitteli vaalikampanjan yhteydessä videota, jossa hänen kilpailijansa ja vaalien ennakkosuosikki Kemal Kilicdaroglu sotkettiin PKK-terroristijärjestöön.
Kenet valittiinkaan Turkin presidentiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- CAPTCHA-testit Michal Šimečka Imran Khan Rowan Cheung deep fake vaalitaistelu Artificial intelligence Kemal Kılıçdaroğlu generatiivinen tekoäly ovensuukysely PKK AI väärennös huijaus Vaalikampanja Pakistan Recep Tayyip Erdoğan Slovakia Turkki vaalit Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tekoäly valtaa maailmaa ja kouluissa ollaan etukenossa – vanhat säännöt eivät toimi ja uudet puuttuvat

Kiina hankkii tiedustelupomojen mukaan laittomasti ja järjestelmällisesti huipputeknologiaa länsimaista – uhkaa koko demokraattisen järjestelmän tulevaisuutta

Tutkijat paljastivat tekoäly ChatGPT:n olevan poliittisesti puolueellinen ja suosivan vihervasemmiston agendoja

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon

Tekoälyn ryydittämä globaali uutiskanava pyrkii murtamaan sisällöntuotannon paikalliset monopolit

Mäenpää vaatii satelliittipaikannuksen häirintälaitteiden hallussapidon kieltämistä: ”Laitteita käyttävät esimerkiksi taksiautoilijat ja jakeluautojen kuskit mutta myös ammattirikolliset”

”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














