

MATTI MATIKAINEN
Terho: Vahvin vaikutusmahdollisuutesi
Eduskuntavaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina. Lukuisia vaalitilaisuuksissa käytyäni ja kansalaisten kanssa sähköposteja vaihdettuani olen luottavaisella mielellä. Uskon, että perussuomalaiset saavat hyvän vaalituloksen ja tulemme vakiinnuttamaan paikkamme suurten puolueiden joukossa. Tuloksen selvittyä tähtäämme ehdottomasti myös hallitusvastuuseen käyttämään juuri niin suurta vaikutusvaltaa kuin kansalta vaaleissa olemme saaneet.
Meitä äänestäessään kansalaisen ei tarvitse pelätä, että ääni menisi hukkaan tai jäisi vaikuttamatta. Olemme jo pelkällä olemassaolollamme muuttaneet Suomen politiikkaa enemmän kuin vanhojen puolueiden vaalivoitot tai -tappiot. Oppositiostakin käsin perussuomalaisten linja on luonut vanhoille puolueille painetta muokata omia luutuneita näkemyksiään.
Yksinomaan meidän saamamme jytkyn ansioista muutkin puolueet ovat korjanneet käsitystään esimerkiksi euron pelastuspaketeista. Samoin olemme avanneet pitkään vaietun keskustelun maahanmuuton ongelmista, EU:n liittovaltiokehityksestä, pakkoruotsista, vapaammasta alkoholipolitiikasta ja monista muista vanhojen puolueiden karttamista aiheista.
Ääni perussuomalaisille on ääni muutokselle. Ääni vanhoille puolueille on ääni vanhalle politiikalle. Äänestäjän kannattaa kysyä itseltään, miten menneisyydessä Suomen politiikka on muuttunut, kun vanhat puolueet ovat vuorotellen vaaleissa voittaneet toinen toisensa? Huomasiko joku merkittävän käänteen kun keskusta korvasi sosiaalidemokraattisen puolueen pääministeripuolueena? Entä silloin kun kokoomus korvasi keskustan? Mikä arviosi mukaan muuttuu jos yksi näistä tällä kertaa voittaa vaikkapa kymmenen paikkaa, toinen häviää jokusen ja kolmas pysyy suunnilleen nykyisellään?
Perussuomalaiset on Suomen vahvin muutosvoima, Suomen todellinen uudistaja. Me haastamme sekä vanhojen puolueiden politiikan että sen tekotavan. Me puhumme suoraan emmekä hyssyttele kipeitäkään ongelmia ja pakotamme vanhat puolueet vastaamaan myös sellaisiin kysymyksiin, joita ne eivät halua kuulla. Me uskallamme puolustaa Suomen etua myös EU:ssa, emmekä EU-virkojen toivossa kumartele Brysseliin. Me emme kerää sinulta veroja lähettääksemme ne sitten toisen valtion veronmaksajille. Me palautamme Suomen ja suomalaisten edun politiikan ydinajatukseksi.
Vaalien alla vanhat puolueet aika ajoin kopioivat linjaamme puheissaan ja laittavat myös ehdokaslistoilleen joitakin ehdokkaita, joiden ajattelevat vetoavan meidän äänestäjiimme. Ne sallivat vaimeaa puhetta esille nostamistamme ongelmista ja lupailevat vihdoin ratkaisevansa ne, vaikka todellisuudessa vanhoilla puolueilla on ollut jo vuosikymmeniä aikaa toimia asioiden eteen, jos aikoisivat niin tehdä. Ne sanovat edustavansa muutosta, tekevänsä korjausliikkeen ja mitä tahansa, mitä niiden mainostoimistot olettavat äänestäjän haluavan kuulla.
Mutta tämän kaiken me olemme kuulleet jo uudestaan ja uudestaan – vuosikymmenien ajan. Älä siis sorru halpoihin jäljitelmiin, vaan äänestä rohkeasti oman vakaumuksesi pohjalta sellaista puoluetta, jonka linjaan voit luottaa. Perussuomalaisten linja on murtumaton, olemme sen todistaneet istumalla neljä vuotta oppositiossa kun viime vaalien suurin puolue ei edes jytkyn jälkeen suostunut luopumaan järjettömistä euron pelastuspaketeista. Nyt haluamme tuoda saman selkärankaisen asenteen myös hallitustyöhön.
Perussuomalaiset on vahvin vaikutusmahdollisuutesi, ääni todellisen muutoksen puolesta. Politiikka ei muutu, elleivät poliitikot muutu. Vain sinulla on valta vaihtaa päättäjät.
Sampo Terho
europarlamentaarikko, eduskuntavaaliehdokas (ps.)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Otetaan voitto kotiin!

Terho: Kuka pelkää perussuomalaista?
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää