
Äänestäjien tahto mitätöitiin Thüringenissa – Toimittaja Pertti Rönkkö: Saksalaiset miettivät, onko vaalien järjestämisessä enää mitään järkeä
Thüringenin pääministerivaalin sotku on levinnyt jopa Saksan ulkopuolelle. Saksassa asuva toimittaja Pertti Rönkkö on seurannut vaalien jälkimainingeissa vellonutta nettikirjoittelua. Saksalaiset kysyvät demokratian perään.
Pertti Rönkkö kirjoittaa avauksensa Facebook-sivuillaan. Saksalaiset ovat ihmeissään, kun liittokansleri Angela Merkelin, kristillisdemokraattien puheenjohtaja Annegret Kramp-Karrenbauerin ja monen muun huippupolitiikon suulla on vaadittu Thüringenin osavaltioon uusia maapäivävaaleja.
Uusia vaaleja ei tule, mikäli Thüringenin AfD:n ja CDU:n edustajat eivät niitä halua. Kramp-Karrenbauer on myöhemmin ilmeisesti oivaltanut, että uudet maapäivävaalit tietäisivät rajuja tappioita puolueelle sen tahriintuneen imagon vuoksi. CDU haluaa nyt vain ”mitätöidä” vaalituloksen – sormia napsauttamalla.
Lähes joka neljäs thüringeniläinen kuin ilmaa
Thüringenissä järjestettiin maapäivävaalit lokakuussa. Vaihtoehtopuolue AfD nousi toiseksi suurimmaksi puolueeksi 23,4 prosentin äänisiivullaan. Nämä saksalaiset äänestäjät halutaan rajata kokonaan yhteisen päätöksenteon ulkopuolelle. Heidän äänestämänsä edustajat eivät saisi ottaa mitään kantaa siihen, kuka osavaltiota johtaa.
Heitä käsitellään kuin ilmaa. Se on hyvin, hyvin kaukana yhdenvertaisuudesta. He ovat yhteiskunnan silmissä orjan asemassa.
Käsittämätöntä sekoilua
AfD:n äänestäjillä ei välttämättä ole huonoimmat oltavat. Liberaalidemokraattien (FDP) äänestäjiä mätkitään kenties vielä kovemmin. Osavaltion uunituore pääminiteri Thomas Kemmerich ilmoitti eroavansa vain 25 tuntia valintansa jälkeen. Häntä painostettiin rajusti. Hän sai monia uhkausviestejä.
Business Insiderin mukaan Kemmerich ja FDP:n puheenjohtaja Christian Lindner miettivät alkuviikosta yhdessä askelmerkkejä. BI:n mukaan Lindner hyväksyi Kemmerichin pääministeriehdokkuuden silläkin uhalla, että se merkitsisi turvautumista AfD-edustajien ääniin.
Thüringenin kaaos iski lujaa CDU:n ja FDP:n puheenjohtajien maineeseen. Pikakyselyn mukaan 66 prosenttia saksalaisista on sitä mieltä, ettei Kramp-Karrenbauerilla ole johtajan kykyjä. Puolueen kannattajista 53 prosenttia yhtyy mielipiteeseen.
Kohu jätti myös tahran Lindnerin maineeseen. 43 prosenttia vastaajista uskoo hänellä olevan taitoja johtaa puoluetta. FDP:n kannattajien keskuudessa lukema kasvaa 57 prosenttiin.
Sotku levisi Eurooppaan
FDP:ssä mietitään jopa potkuja Kemmerichille, vaikka puolueen Thüringenin osasto seisoo tiukasti johtajansa tukena. Mistä moinen paine?
Financial Timesin mukaan Ranskan presidentti Emmanuel Macronin myötävaikutuksella perustetussa europarlamenttiryhmä Renew Europessa on kasvanut painetta erottaa puolue koko ryhmästä.
Ei liene väärin sanoa, että kahden miljoonan asukkaan Thüringenistä lähti vyörymään niin iso sotku, että se on ylittänyt kaikki terveellä järjellä ajatellut mittasuhteet.
What happened in #Thuringen is totally unacceptable. My response? Not in our name! pic.twitter.com/tdOgl2nN60
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) February 5, 2020
Guy Verhofstadt on Renew Europe -ryhmän europarlamentaarikko ja tunnettu EU-federalisti.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


CDU:n sekoilu Saksassa vain yltyy: Puheenjohtajalla tukalat oltavat – uudet vaalit tulossa Thüringeniin kannatuksen romahduttua

Saksan demareiden järjetön ehdotus: AfD:n maapäiväedustajien vaikutusvalta pois Nordrhein-Westfalenissa

Saksi-Anhaltin CDU valmis yhteistyöhön AfD:n kanssa – puoluejohto tyrmistynyt

Saksa takalukossa – kristillisdemokraattien puheenjohtajavalinta johtaa sotkuun

Tapaus Thüringenista valtava kohu Saksassa – liberaali Spiegel-lehti maalailee inhokistaan demonia
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.













