
Saksan vasemmistopuolueen käytöstavat: Uudelle pääministerille varatut onnittelukukat paiskattiin tämän jalkoihin ja marssittiin tuohtuneena ulos
Saksan itäisessä Thüringenin osavaltiossa vihervasemmistolta kiehahti kuppi nurin. Heidän etukäteen sopimansa pääministeriehdokas hävisi vaalit. Vasemmistopuolue Linken ryhmäjohtajan käytös oli kaukana poliittisesti korrektista käytöksestä.
Thüringenin uusi pääministeri on Thomas Kemmerich. Hän edustaa liberaalidemokraattista FDP:tä. Hän voitti kolmannessa äänestyksessä vastaehdokkaansa, Linken Bodo Ramelowin äänin 45-44. Kolmannessa äänestyksessä eniten ääniä voittanut voittaa. Kahdessa ensimmäisessä äänestyksessä ehdokas tarvitsee ehdottoman enemmistön taakseen.
Saksalaismedian mukaan Linke, sosiaalidemokraatit (SPD) ja vihreät olivat tiistai-iltana kabinetissaan etukäteen sopineet Ramelowin jatkavan pääministerinä. Puolueilla ei ole kuitenkaan enemmistöä Thüringenin maapäivillä: kolmikolla on vain 42 paikkaa 90-paikkaisessa alueparlamentissa.
FDP:llä tilanne on vielä mielenkiintoisempi, sillä puolue ylitti vain 73 äänellä Thüringenin vaalien viiden prosentin äänikynnyksen. Puolueella on vain viisi edustajaa.
AfD tuki Kemmerichiä
Vaihtoehtopuolue AfD ei äänestänyt kolmannessa vaalissa omaa ehdokasta, vaan keskitti äänensä Kemmerichille. Kemmerichiä tuki myös kristillsdemokraattinen CDU. Kemmerich oli etukäteen kertonut osallistuvansa vasta kolmanteen äänestykseen.
Vihervasemmisto luonnollisesti piti taktiikkaa etukäteen sovittuna. Linkessä unohtui heidän oma kabinettisopimus. Linken maapäivien ryhmänjohtaja Susanne Hennig-Wellsow paiskasi tulevalle pääministerille osoitetun onnittelukimpun Kemmerichin jalkoihin.
– Häpeän sinua. Sinä et ole demokraatti! hän sihisi Kemmerichille.
Tämän jälkeen hän marssi pois paikalta. Vaalitulos otti koville. Myös kisassa toiseksi jäänyt Ramelow poistui nopeasti ulos. Saksalaisen Bild-lehden mukaan Ramelow mietti vielä ennen äänestystä Kemmerichin voittoa. Ironista kyllä: Ramelow totesi Kammerichille hänellä olevan täysi oikeus ehdokkuuteen.
Vaativat uusia vaaleja
Vihreät vaativat Kemmerichiä eroamaan välittömästi. Moni puolue haluaa uudet maapäivävaalit. Jopa FDP:n puheenjohtaja Christian Lindner on väläyttänyt uusia vaaleja, mikäli CDU, SPD, vihreät ja FDP eivät pääse hallitussopuun.
AfD onnitteli lämpimästi Kemmerichin voittoa. Puheenjohtaja Alice Weidel huomautti, ettei AfD:tä noin vain sysätä syrjään.
Thüringenin hallituskuviot ovat järisyttäneet myös Saksan hallituksen rivejä. SPD vaati, ettei CDU osallistu aluehallitukseen. SPD tuskin uskaltaa marssia ulos liittopäivien hallituksesta. Se voisi merkitä uusia vaaleja ja SPD rämpii edelleen kannatusalhossa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Susanne Hennig-Wellsow Thomas Kemmerich Thüringenin vaalit Bodo Ramelow Alice Weidel SPD FDP Christian Lindner CDU AfD
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistopolitiikka on länsimaissa vastatuulessa, mutta mielipidekontrollia kiivaasti vaativa ideologia kytee silti vahvana

Brittivaaleissa historian havinaa – vasemmisto menettää kannatuksensa, kun se hylkää isänmaallisuuden ja oman maansa duunarit

Ranne: Pohjoismaiden vihervasemmisto siunaa äärivasemmistolaisen ja uskonnollisen väkivallan

Tutkimus: Vihervasemmisto hyväksyy natsiksi ja rasistiksi haukkumisen

Vasemmistosyyttäjä ei syyttäisi ikänsä valehdellutta turvapaikanhakijaa vaan ruotsidemokraatteja

Äänestäjien tahto mitätöitiin Thüringenissa – Toimittaja Pertti Rönkkö: Saksalaiset miettivät, onko vaalien järjestämisessä enää mitään järkeä

CDU:n sekoilu Saksassa vain yltyy: Puheenjohtajalla tukalat oltavat – uudet vaalit tulossa Thüringeniin kannatuksen romahduttua

Saksan demareiden järjetön ehdotus: AfD:n maapäiväedustajien vaikutusvalta pois Nordrhein-Westfalenissa

Saksi-Anhaltin CDU valmis yhteistyöhön AfD:n kanssa – puoluejohto tyrmistynyt
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












