Artikkeli kuva

Ari Koponen Tuusulassa toritapahtumassa. Arkistokuvaa. / Matti Matikainen

Toinen aste pysyy maksuttomana – Koponen: säästöt haettiin muualta

09.08.2024 |18:16

Aiemmin päätetty toisen asteen maksuttomien oppimateriaalien leikkaus on peruttu, ja säästöt haetaan toisaalta. Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää päätöstä viisaana.

– Leikkauksen toteutus olisi ollut vaikeaa. Todennäköisesti tämä ei olisi saavuttanut tavoiteltuja säästöjä hallinnon taakan kasvaessa ja paperien pyörittelyn lisääntyessä, Ari Koponen kertoo.

Korjasiko oppivelvollisuusiän nosto todellista ongelmaa?

Koposen mukaan päätös osoittaa, että päätöksenteossa kuunnellaan asianosaisia ja vaikutusarvioiden jälkeen pystytään muuttamaan päätöksiä. Koposen mukaan on erittäin tärkeää, että tämän säästön peruunnuttua säästöt haettiin muualta.

– Maksuttomien oppimateriaalien tarjoaminen vain osalle opintojen ajasta ei olisi ollut viisasta. Kokonaan toinen keskustelu onkin, korjasiko oppivelvollisuusiän nosto todellista ongelmaa vai olisiko ollut muita vaihtoehtoja, Koponen päättää.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää