

Tossavainen: Soteratkaisu perussuomalaisten tavoitteiden mukainen
KOLUMNI | Vaikeat päätökset vaativat useimmiten vaikeat neuvottelut. Soteratkaisun osalta jopa turhan vaikeat. Edellisellä vaalikaudella kaksi hallitusta epäonnistui lähes täysin, mutta nyt ikäviäkin piirteitä saaneen vääntökisan jälkeen saatiin ratkaisu, johon perussuomalaiset voivat olla erittäin tyytyväisiä.
Olin viime vaalikaudella mukana perussuomalaisten työryhmässä, joka paalutti meidän tavoitteemme. Me puhuimme peruskunta-piirikunta -mallista. Siinä sosiaali- ja terveyspuolen asiat hoidettaisiin maakunnallisesti. Ja niin, että maakunnilla/piirikunnilla olisi pitkälle menevä itsehallinto. Ja vieläpä niin, että piirikunnan/maakunnan hoidettavaksi siirrettäisiin muitakin ylikunnallisia palveluja, jotka nyt ovat erillisten hallintohimmeleiden alla.
Loput asiat hoituvat peruskuntien toimesta. Näin suuri osa palveluista voidaan edelleenkin järjestää ja tuottaa lähellä kuntalaisia. Silloin voidaan parhaiten huomioida kuntalaisten tarpeet. On siis tärkeää huomata, että nyt poistui kuntaliitosten tarve.
Tavoitteeseemme pääsemistä helpotti sekin, että keskustan näkemys oli pitkälti samanlainen kuin perussuomalaisten. Siksi lopulta kokoomus oli se, joka joutui joustamaan omissa näkemyksissään erityisesti alueiden osalta. Sen sijaan kokoomuksen tavoitteet yksityisten alan yritysten toimintamahdollisuuksien osalta toteutuivat hieman pidemmälle kuin mihin perussuomalaiset ja keskusta olisivat alun alkaen olleet valmiit.
Reijo Tossavainen
ent. kansanedustaja (ps.)
Savitaipale, Etelä-Karjala
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäntylä: Ammattilaiset tekevät viranomaispäätökset myös jatkossa
Viikon suosituimmat

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Yksityinen sektori on talouskasvun suunnannäyttäjä

Rostila esittää lapsiperheille suurta veroalea
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












