

Miss Universumiksi valittiin oikea nainen, Nicaraguan Sheynnis Palacios. / LEHTIKUVA
Transnaisten ennätysmäinen määrä ei auttanut – Miss Universum -kisojen taustayhtiö meni konkurssiin
Inklusiivisuus ja monimuotoisuus eivät ole ratkaisuja kaikkeen: Miss Universum -kisoja järjestävä yhtiö meni konkurssiin, vaikka tämän vuoden kisoissa oli mukana ennätysmäärä transnaisia. Suomen edustajana oli ihan oikea nainen, mutta hän ei valitettavasti sijoittunut 20 parhaan joukkoon.
Lauantaina pidetyissä Miss Universum -kilpailuissa nähtiin enemmän moninaisuutta ja inklusiivisuutta kuin ikinä ennen. Mukana oli kaksi äitiä, kaksi transnaista ja kehopositiivinen missi. Naimisissa olevia tai synnyttäneitä naisia ei aiemmin ole hyväksytty mukaan kisaan.
Ensimmäinen transnainen nähtiin Miss Universum -loppukilpailussa vuonna 2018. Tällä kertaa 84 loppukilpailuun valitun missin joukossa oli peräti kaksi transnaista. Heistä Portugalin Marina Machete ylsi 20 parhaan missin joukkoon. Alankomaiden ensimmäinen transsukupuolinen missi Rikkie Kollé ei sijoittunut.
Taustayhtiö konkurssiin ennen loppukilpailua
Kilpailijoiden ennätyksellinen monimuotoisuus ei kuitenkaan riittänyt pelastamaan kisojen taloutta. Miss Universum -kilpailujen taustayhtiö jätti konkurssihakemuksen vain muutamia päiviä ennen loppukilpailua, kertoo Fox Business.
Thaimaalainen transaktivisti Jakapong ”Anne” Jakrajutatip osti Miss Universum kisoja järjestävän yhtiön viime vuonna 20 miljoonalla dollarilla. Sijoitus osoittautui kuitenkin vähemmän onnistuneeksi ja nyt yritys on hakeutunut konkurssiin. ”Go woke, go broke” -ilmiö on ollut nähtävissä monen muunkin kansainvälisen yrityksen toiminnassa viime aikoina.
Miss Universumiksi valittiin Nicaraguan Sheynnis Palacios. Suomen Paula Joukanen ei yltänyt 20 parhaan missin joukkoon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Paula Joukanen Sheynnis Palacios Jakapong "Anne" Jakrajutatip Rikkie Kollé Marina Machete Miss Universum -kilpailu woketus transnaiset Woke-ideologia kehopositiivisuus transaktivismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: Sukupuolenvaihto tyssäsi shakissa

Ari Koposen mielestä lasten sukupuolineutraalit urheilukisat ovat woke-feminismiä pahimmillaan: ”Tasa-arvon irvikuva”

Olutbrändi Bud Lightin woke-tuska pahenee: Amerikkalaisten entinen suosikkikalja ei enää mene kaupaksi edes alennusmyynnissä

”Hyvin tehty, tytöt!” – brittiopettajalta opettajan oikeudet pois ”väärinsukupuolittamisen” takia

Wokettaminen ei kannata: Halpahalliketjulle miljarditappiot Pride-tuotteiden takia USA:ssa

Transintoilu menossa jo liian pitkälle: Seta ja vihervasemmisto yhdessä ajavat lapsille hormonihoitoa, joka pysäyttäisi murrosiän

Seksistiset pilvenpiirtäjät, matematiikan valkoinen ylivalta, koululaisten ilmastolakot – viime aikojen länsimainen kulttuurivallankumous alkoi tieteeksi naamioidusta aktivismista

Poliisi haluaa vaihtaa rotunsa kun kerran sukupuolenkin voi vaihtaa – haastoi Chicagon kaupungin oikeuteen

Espanjassa poliisit ja sotilaat korjaavat sukupuolensa saadakseen naisille varattuja etuja
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










