

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisi haluaa vaihtaa rotunsa kun kerran sukupuolenkin voi vaihtaa – haastoi Chicagon kaupungin oikeuteen
Poliisimies haluaa vaihtaa henkilöstötietoihin merkityn virallisen rotunsa, koska kokee joutuneensa syrjityksi ylennyksiä jaettaessa. Hän on poliisilaitoksen kirjoissa valkoinen, vaikka kokee itsensä nyt afrikkalaistaustaiseksi. Valkoisia syrjitään myös Microsoftilla ja yliopistojen pääsykokeissa.
Yhdysvalloissa on meneillään oikeusjuttu, jossa poliisimies on haastanut Chicagon kaupungin oikeuteen, koska poliisilaitos ei antanut hänen vaihtaa henkilöstötietoihin merkittyä rotuaan. Mohammad Yusuf -niminen poliisimies on merkitty laitoksen papereihin valkoiseksi, mutta hän kokee olevansa “egyptiläinen ja afrikkalais-amerikkalainen”.
Konstaapeli Yusuf, 43, kokee joutuneensa valkoisen rotunsa takia toistuvasti syrjityksi ylennyksiä jaettaessa. Ylennyksissä on suosittu etnisiin vähemmistöihin kuuluvia hakijoita, vaikka he eivät olisi menestyneet kokeissa.
Yusuf vetoaa siihen, että nykyään poliisilaitos antaa henkilökunnan “korjata virallisen sukupuolensa vastaamaan heidän koettua sukupuoltaan”. Siksi hänen mielestään myös papereihin merkityn rodun vaihtamisen tulisi olla mahdollista.
Ylennykset ovat menneet sivu suun
Konstaapeli Yusuf kertoo suorittaneensa kersantin tutkinnon jo vuonna 2019, mutta häntä ei ole ylennetty kersantin virkaan. Sen jälkeen kersantin virkaan on hänen mukaansa ylennetty 75 vähemmistön edustajaa ja vain viisi valkoista. Ylennetyistä monet ovat olleet mustia.
Mohammad Yusuf kertoo tulleensa Chicagon poliisilaitoksen palvelukseen vuonna 2004. Tuolloin virallisissa papereissa oli vain kolme rotuvaihtoehtoa: kaukaasialainen (eli valkoinen), musta ja latino. Hän ruksasi valkoisen.
Nyt rotuvaihtoehtoja on tarjolla jo yhdeksän, mutta rodun vaihtaminen on kielletty, vaikka Yusuf on toimittanut laitokselle jopa geenitestituloksen, joka todistaa hänen egyptiläiset ja afrikkalaiset juurensa.
Microsoft maksaa valkoisille vähemmän
Rotujen eriarvoinen kohtelu ei ole Yhdysvalloissa harvinaista. Microsoft suorastaan kehuskelee vuoden 2023 monimuotoisuusraportissaan, että yhtiön palveluksessa Yhdysvalloissa olevat rodullisten vähemmistöjen edustajat tienaavat enemmän kuin valkoiset työntekijät, joilla on sama tehtävänimike ja työkokemus, kertoo Dallas Express -lehti.
Microsoftin palveluksessa työskentelevät etnisten vähemmistöjen edustajat tienaavat keskimäärin 1,007 dollaria siinä missä valkoiset saavat vain dollarin. Myös naiset tienaavat 1,007 dollaria miehen dollaria kohti samalla tehtävänimikkeellä.
Rodun tummentaminen auttaa pääsemään yliopistoon
Suomen Uutiset raportoi pari vuotta sitten, että tutkimuksen mukaan yli kolmannes valkoisista valehteli rotunsa päästäkseen helpommin yliopistoon. Korkeakouluihin haluavat valkoiset merkitsivät hakemukseensa edustavansa jotakin rodullista vähemmistöä päästäkseen helpommin sisään tai saadakseen vähemmistöille tarkoitettua taloudellista tukea.
Omasta rotuidentiteetistään valehteleminen kannatti, sillä kolme neljäsosaa hakemuksessaan rotutaustastaan valehdelleista valkoisista hyväksyttiin opiskelemaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koettu sukupuoli sukupuolenvaihdos sukupuoli-identiteetti Chicago rotu monimuotoisuus etniset vähemmistöt Syrjintä Yhdenvertaisuus Microsoft
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Floridassa halutaan lailla estää lasten osallistuttaminen drag-esityksiin – paikallinen sateenkaariväki pahoitti mielensä: Pride-marssi peruttiin

Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – “Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa

Koponen: Woke-hullu ideologia ajaa tyttöjen turvallisuuden edelle

Espanjassa poliisit ja sotilaat korjaavat sukupuolensa saadakseen naisille varattuja etuja
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää