

LEHTIKUVA
Trudeau haluaa lopettaa rekkamielenosoituksen kovin keinoin – mielenosoittajat syyttävät tyrannin otteista
Lähes kolme viikkoa kestänyt rekkamielenosoitus Kanadan pääkaupungin kaduilla saattaa saada loppunsa lähipäivinä. Maahan on julistettu hätätila ja poliisi valmistautuu poistamaan rekat keinolla millä hyvänsä. Myös Suomessa on odotettavissa tööttäilyä monissa kaupungeissa ensi viikonloppuna tapahtuvan torviprotestin merkeissä.
Freedom Convoy -mielenosoitus Kanadan parlamenttitalon vieressä on kutistunut alkuperäisestä noin 500 rekasta noin 360 ajoneuvoon, arvioi Ottawan poliisi. Rajanylityspaikkoja tukkineet rekkamielenosoitukset on jo purettu. Couttsin raja-aseman yli kahdeksi viikoksi tukkineet mielenosoittajat päättivät poistua vapaaehtoisesti ja lähtiessään halasivat poliiseja kansallislaulua laulaen.
Hätätilalaki otettu käyttöön
Kanadan hallitus julisti tiistaina hätätilan, joka antaa liittovaltion hallitukselle laajat valtuudet erilaisiin pakkotoimiin. Tämä on ensimmäinen kerta Kanadassa, kun hätätilalaki on otettu käyttöön. Sitä edeltänyttä sotatilalakia käytettiin rauhan aikana vain kerran. Silloin vuonna 1970 asialla oli Justin Trudeaun isä Pierre Trudeau. Syynä olivat Quebecin separationistit.
Useiden provinssien eli osavaltioiden pääministerit olivat sitä mieltä, että hätätilalain käyttöönotolle ei ole tarvetta. Esimerkiksi Quebecin provinssin pääministeri Francois Legault pelkäsi, että hätätilalaki vain pahentaa kansakunnan jakautumista. Myös kansalaisoikeusjärjestöjen edustajat ovat pitäneet hätätilalain käyttöönottoa liioiteltuna ja perusteettomana.
Hätätilalain antamat valtuudet ovat voimassa 30 vuorokautta, mutta hallituksen pitää hyväksyttää ne eduskunnan äänestyksessä alkuviikosta. Trudeau on selvästikin päättänyt ryhtyä koviin otteisiin jo ennen eduskunnan äänestystä. Ensi viikonloppu tulee olemaan rekkamielenosoituksen osalta kohtalokas.
Poliisi jakaa varoituslappuja ja sakkoja
Ottawan poliisi jakoi keskiviikkona rekkakuskeille lappuja, joissa varoitettiin, että mielenosoituspaikalle jääviä odottaa kova kohtalo: heidät voidaan pidättää ja asettaa syytteeseen eri rikoksista. Lisäksi heidän ajoneuvonsa voidaan takavarikoida ja poistaa paikalta.
Rekkakuskeja uhkailtiin myös ajokortin ja ammattiajoluvan laittamisella hyllylle tai peruuttamisella. Lisäksi mielenosoittajien henkilökohtaiset ja yrityspankkitilit voidaan sulkea.
Erityisesti poliisi varoitti tuomasta alle 18-vuotiaita lapsia ”laittomalle mielenosoituspaikalle”, sillä siitä saattaa seurata 5 000 dollarin sakot ja/tai jopa viisi vuotta vankeutta. Tähän asti mielenosoitusalueella on ollut paljon lapsia, joille pystytettiin ikioma pomppulinna.
Mielenosoittajille polttoainetta tai muita tarvikkeita tuovia ihmisiä uhataan myös sakoilla ja syytteillä. Tavoitteena on, että rekoissa tulisi kylmä, kun polttoainekäyttöiset sisälämmittimet lakkaavat toimimasta. Aiemmin Ottawan kaduilla nähtiin tukiprotesteja, kun kymmenet ihmiset kävelivät dieselkanisterien kanssa kadulla poliisin kieltoa uhmatakseen.
Liittovaltion poliisit tulossa Ottawaan
Torstaina poliisi aloitti sakkolappujen jakamisen rekkakuskeille. Parlamenttitalon ympärille on pystytetty mellakka-aidat.
Hätätilan julistaminen antaa Trudeaulle mahdollisuuden tuoda Ottawaan liittovaltion poliisit (RCMP), jotka tunnetaan yhä ratsupoliiseina, vaikka eivät enää käytäkään hevosia. Sotilaita Trudeau ei aio ainakaan toistaiseksi kutsua hätiin.
Mielenosoittajat aikovat jäädä
Mielenosoittajat puolestaan korostavat sitä, että kyseessä on laillinen ja rauhanomainen mielenosoitus. He aikovat jäädä Ottawaan ja pyytävät mahdollisimman monia ihmisiä tulemaan paikalle viikonloppuna perheineen: tarjolla on ruokaa ja halauksia.
Mielenosoittajat syyttävät Trudeauta tyrannimaisista otteista ja siitä, että hätätilalaki otettiin käyttöön vain siksi, että jotkut kanadalaiset ovat eri mieltä pääministerinsä kanssa.
Antifa-punkkari ajoi autollaan mielenosoittajien päälle
Rekkamielenosoitus on pääosin sujunut hyvin rauhallisissa merkeissä, jos ei oteta huomioon sitä, että jatkuva tööttäileminen on ajoittain käynyt pahasti lähiseudun asukkaiden hermoille.
Pahin väkivallanteko nähtiin kaksi viikkoa sitten perjantaina, kun 42-vuotias mies ajoi mielenosoittajien joukkoon valkoisella Jeepillä, kertoo Kanadan yleisradio. Yksi mielenosoittaja jouduttiin viemään sairaalaan ja kolme muuta sai lievempiä vammoja.
Autoa kuljettanut anarkistivegaani tunnetaan hyvin Kanadan punk- ja Antifa-piireissä. Häntä tullaan syyttämään neljästä törkeästä pahoinpitelystä.
Trudeau on menettänyt tilanteen hallinnan
Monien mielestä Trudeau on menettänyt tilanteen hallinnan. Keskiviikkona eduskunnan kyselytunnilla konservatiivikansanedustaja Melissa Lantsman lainasi Trudeaun omia sanoja vuodelta 2015.
– Jos kanadalaisten oletetaan luottavan hallitukseensa, hallituksen on luotettava kanadalaisiin.
Lantsman kritisoi sitä, että Trudeau on haukkunut mielenosoittajia muun muassa misogynisteiksi, rasisteiksi, naisten vihaajiksi ja tiedevastaisiksi. Lisäksi hän piti hätätilan julistamista perusteettomana.
Liberaalipuolueen Trudeau vastasi syyttäen konservatiiveja siitä, että he haluavat ”seistä samassa rintamassa hakaristilippujen heiluttelijoiden kanssa”. Koska Melissa Lantsman sattuu olemaan juutalainen, Trudeaun lausahduksesta nousi tietenkin valtava äläkkä ja Trudeau joutui lähtemään karkuun kyselytunnilta häntä koipien välissä.
Kieltäytyy keskustelemasta mielenosoittajien kanssa
Trudeau on johdonmukaisesti kieltäytynyt keskustelemasta mielenosoittajien kanssa. Hän on pyrkinyt leimaamaan kaikki mielenosoittajat pahoiksi ihmisiksi, rasisteiksi ja vihapuhujiksi, koska jonkun yksittäisen henkilön nähtiin heiluttavan hakaristilippua ensimmäisenä mielenosoituspäivänä.
Vuonna 2021 Trudeaulla oli toinen ääni kellossa, kun maanviljelijät tukkivat valtateitä New Delhissä yli vuoden ajan. Tuolloin Trudeau painotti vuoropuhelun tärkeyttä ja sanoi, että ”Kanada tulee aina puolustamaan ihmisten oikeutta rauhanomaiseen mielenosoittamiseen”.
Mutta nyt kun rauhanomainen mielenosoitus on Ottawan kaduilla, Trudeau ei halua nähdäkään mielenosoittajia, vuoropuhelusta puhumattakaan.
Suomessa torviprotesti viikonloppuna
Useat Kanadan provinssit ovat jo ilmoittaneet luopuvansa koronapassista ja koronarajoitteista. Siltä osin mielenosoittajat ovat siis jo voittaneet. Mutta he eivät aio vielä luovuttaa. Freedom Convoy -mielenosoituksissa tuntuu olevan kyse jostain paljon suuremmasta.
Suomessa on perjantaina ja lauantaina odotettavissa hitaasti ajavien autoletkojen torviprotesti useissa kaupungeissa. Täälläkään pääministeri ei suostu keskustelemaan mielenosoittajien kanssa. Polttoainevero ja hoitajien rokotepakko ovat asioita, joista Marinin hallitus ei suostu missään olosuhteissa tinkimään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Melissa Lantsman ratsupoliisit Francois Legault Pierre Trudeau Justin Trudeau Freedom Convoy Ottawa Torviprotesti Antifa Kanada
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rekkakuskien ”vapauden kulkue” matkalla pääkaupunkiin – koronarajoitusten vastustamisesta kasvoi kansanliike Kanadassa

BLM:n johtohahmon puoliso osti miljoonakartanon Kanadasta – rahojen käyttö kuohuttaa liikettä taas

Kanadan kokemuksia maahanmuuton suopeudesta: Talous kasvaa, mutta kansalaisten ostovoima laskee

Biden romuttaa Trumpin aikaansaannoksia – sekä muuri että deregulaatio saavat kaatua

Trudeau uhkaa viedä mielenosoittajilta rekat, rahat, lemmikit ja lapsetkin

Huhtasaari: Aikooko komissio puuttua Kanadan toimintaan Convoy-mielenosoituksessa?

”Myydään rekat!” – Ottawan pormestari ja poliisi eivät anna armoa mielenosoittajille
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

Seppänen: Pelastushelikopteri Aslak säilyy Lapin turvana
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












