

LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijat eivät meinaa pysyä koronakaranteenissa Saksassa
Koronavirus aiheuttaa ylimääräisiä ongelmia myös vastaanottokeskuksissa, sillä karanteenissa olo ei kaikkia miellytä. Saksassa on koettu jopa pieniä mellakoita turvapaikanhakijoiden pyrkiessä vapauteen. Suomessa Joutsenon säilöönottokeskuksen asukkaat ovat protestoineet nälkälakkoilemalla.
Halberstadtin vastaanottokeskuksessa keski-Saksassa on lähes 850 asukasta, jotka ovat joutuneet olemaan koronakaranteenissa maaliskuun lopusta lähtien, kun keskuksessa todettiin koronatartunta. Karanteeni ei kuitenkaan kaikkia miellytä.
Lauantaina Halberstadtin vastaanottokeskuksessa viitisenkymmentä asukasta ryntäsi kahta asuinrakennusta erottavan aidan yli, kertoo Bild-lehti. Seurauksena oli pienimuotoinen mellakka ja yhteenottoja vastaanottokeskuksen asukkaiden ja vartijoiden välillä. Yksi raskaana oleva turvapaikanhakija jouduttiin viemään sairaalaan tarkkailuun.
Hyvä ruoka ja nettiliittymä – parempi mieli!
Asukkaat ovat valittaneet karanteenin lisäksi myös ruuasta. Nyt viranomaiset ovat ilmoittaneet, että tarjottavan ruuan laatua tullaan parantamaan.
Turvapaikanhakijoille jaetaan myös ilmaisia puhelinkortteja karanteenissa olemisen aiheuttaman tylsyyden helpottamiseksi. Lisäksi vastaanottokeskukseen hankitaan tehokkaampi nettiliittymä.
Bremenissä vaaditaan hotellimajoitukseen pääsyä
Myös Vegesackin vastaanottokeskuksessa Bremenissä on protestoitu maaliskuun lopusta lähtien, jolloin keskuksessa todettiin koronatartunta, kertoo paikallinen Weser-Kurier-lehti. Turvapaikanhakijat ovat sitä mieltä, että satojen ihmisten oleskelu samassa majoitusyksikössä ei ole turvallista koronaepidemian vuoksi.
Mielenosoittajat kritisoivat sitä, että vastaanottokeskuksessa useat ihmiset joutuvat nukkumaan samassa huoneessa ja että turvavälejä ei voida noudattaa ruokailun aikana. Siksi protestoijat vaativat, että entisen Vulkanin telakan alueella sijaitseva vastaanottokeskus on suljettava ja turvapaikanhakijat on sijoitettava hotellimajoitukseen.
Myös vastaanottokeskuksen vartijat vaativat parempia suojaimia ja vaarallisen työn lisää. Kaupungin virkamiehet ovat ryhtyneet toimiin turvapaikanhakijoiden hajasijoittamiseksi nuorisohostelleihin. Ensimmäiselle sadalle on jo löydetty majapaikka muualta.
Suomessa nälkälakkoiltu säilöönottokeskuksessa
Osa Joutsenon säilöönottokeskuksen asukkaista meni nälkälakkoon maaliskuun loppupuolella, kertoi Yle. Kotimaahansa palauttamista odottavat säilöönotetut olisivat halunneet vapauteen korona-ajaksi.
Kymmenkunta asukasta aloitti nälkälakon antaakseen pontta vaatimukselleen. Kolme päivää myöhemmin Yle kuitenkin uutisoi, että suurin osa nälkälakossa olleista on jo palannut ruokailemaan muiden kanssa normaalisti. Säilöönotettujen vaatimukseen päästä vapaaksi ei suostuttu.
Joutsenon 70-paikkaisessa säilöönottoyksikössä on tällä hetkellä noin 30 asukasta. Osa odottaa rikosperusteista karkotusta. Osa puolestaan on saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen ja odottaa kotimatkaa säilössä, koska poliisi epäilee heidän saattavan piiloutua välttyäkseen käännytykseltä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- käännyttäminen karkottaminen Halberstadt Vulkan Bremen Joutsenon säilöönottokeskus Säilöönotto Vastaanottokeskukset Turvapaikanhakijat Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Miksi sisäministeri Ohisalo asettaa turvapaikanhakijat kansanterveyden edelle?

Turvapaikanhakijat voivat lampsia maahan, vaikka rajat suljetaan – Purra: Hallituksen linjaus on periaatteena irvokas

Saksa aikoo sulkea rajansa koronan takia – myös turvapaikanhakijoilta

Antikainen: Miksi hallitus miettii turvapaikanhakijoita eikä keskity suomalaisten pelastamiseen kriisin keskellä?

Somalit erityisen alttiita koronalle myös Norjassa

Somalien koronakuolemat herättävät kiivasta keskustelua Ruotsissa

Rantanen säilöönotettujen vapauttamisesta: ”Ulkomaalaisia vapautetaan samalla kuin suomalaisten vapauksia rajoitetaan”

Turvapaikkahakemusten määrä ei pudonnut nollaan – Suomessa jo asuneilta kymmeniä turvapaikkahakemuksia

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.