

LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijat eivät meinaa pysyä koronakaranteenissa Saksassa
Koronavirus aiheuttaa ylimääräisiä ongelmia myös vastaanottokeskuksissa, sillä karanteenissa olo ei kaikkia miellytä. Saksassa on koettu jopa pieniä mellakoita turvapaikanhakijoiden pyrkiessä vapauteen. Suomessa Joutsenon säilöönottokeskuksen asukkaat ovat protestoineet nälkälakkoilemalla.
Halberstadtin vastaanottokeskuksessa keski-Saksassa on lähes 850 asukasta, jotka ovat joutuneet olemaan koronakaranteenissa maaliskuun lopusta lähtien, kun keskuksessa todettiin koronatartunta. Karanteeni ei kuitenkaan kaikkia miellytä.
Lauantaina Halberstadtin vastaanottokeskuksessa viitisenkymmentä asukasta ryntäsi kahta asuinrakennusta erottavan aidan yli, kertoo Bild-lehti. Seurauksena oli pienimuotoinen mellakka ja yhteenottoja vastaanottokeskuksen asukkaiden ja vartijoiden välillä. Yksi raskaana oleva turvapaikanhakija jouduttiin viemään sairaalaan tarkkailuun.
Hyvä ruoka ja nettiliittymä – parempi mieli!
Asukkaat ovat valittaneet karanteenin lisäksi myös ruuasta. Nyt viranomaiset ovat ilmoittaneet, että tarjottavan ruuan laatua tullaan parantamaan.
Turvapaikanhakijoille jaetaan myös ilmaisia puhelinkortteja karanteenissa olemisen aiheuttaman tylsyyden helpottamiseksi. Lisäksi vastaanottokeskukseen hankitaan tehokkaampi nettiliittymä.
Bremenissä vaaditaan hotellimajoitukseen pääsyä
Myös Vegesackin vastaanottokeskuksessa Bremenissä on protestoitu maaliskuun lopusta lähtien, jolloin keskuksessa todettiin koronatartunta, kertoo paikallinen Weser-Kurier-lehti. Turvapaikanhakijat ovat sitä mieltä, että satojen ihmisten oleskelu samassa majoitusyksikössä ei ole turvallista koronaepidemian vuoksi.
Mielenosoittajat kritisoivat sitä, että vastaanottokeskuksessa useat ihmiset joutuvat nukkumaan samassa huoneessa ja että turvavälejä ei voida noudattaa ruokailun aikana. Siksi protestoijat vaativat, että entisen Vulkanin telakan alueella sijaitseva vastaanottokeskus on suljettava ja turvapaikanhakijat on sijoitettava hotellimajoitukseen.
Myös vastaanottokeskuksen vartijat vaativat parempia suojaimia ja vaarallisen työn lisää. Kaupungin virkamiehet ovat ryhtyneet toimiin turvapaikanhakijoiden hajasijoittamiseksi nuorisohostelleihin. Ensimmäiselle sadalle on jo löydetty majapaikka muualta.
Suomessa nälkälakkoiltu säilöönottokeskuksessa
Osa Joutsenon säilöönottokeskuksen asukkaista meni nälkälakkoon maaliskuun loppupuolella, kertoi Yle. Kotimaahansa palauttamista odottavat säilöönotetut olisivat halunneet vapauteen korona-ajaksi.
Kymmenkunta asukasta aloitti nälkälakon antaakseen pontta vaatimukselleen. Kolme päivää myöhemmin Yle kuitenkin uutisoi, että suurin osa nälkälakossa olleista on jo palannut ruokailemaan muiden kanssa normaalisti. Säilöönotettujen vaatimukseen päästä vapaaksi ei suostuttu.
Joutsenon 70-paikkaisessa säilöönottoyksikössä on tällä hetkellä noin 30 asukasta. Osa odottaa rikosperusteista karkotusta. Osa puolestaan on saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen ja odottaa kotimatkaa säilössä, koska poliisi epäilee heidän saattavan piiloutua välttyäkseen käännytykseltä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- käännyttäminen karkottaminen Halberstadt Vulkan Bremen Joutsenon säilöönottokeskus Säilöönotto Vastaanottokeskukset Turvapaikanhakijat Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Miksi sisäministeri Ohisalo asettaa turvapaikanhakijat kansanterveyden edelle?

Turvapaikanhakijat voivat lampsia maahan, vaikka rajat suljetaan – Purra: Hallituksen linjaus on periaatteena irvokas

Saksa aikoo sulkea rajansa koronan takia – myös turvapaikanhakijoilta

Antikainen: Miksi hallitus miettii turvapaikanhakijoita eikä keskity suomalaisten pelastamiseen kriisin keskellä?

Somalit erityisen alttiita koronalle myös Norjassa

Somalien koronakuolemat herättävät kiivasta keskustelua Ruotsissa

Rantanen säilöönotettujen vapauttamisesta: ”Ulkomaalaisia vapautetaan samalla kuin suomalaisten vapauksia rajoitetaan”

Turvapaikkahakemusten määrä ei pudonnut nollaan – Suomessa jo asuneilta kymmeniä turvapaikkahakemuksia

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Ei ole todellista – Ison-Britannian keskuspankki wokettaa Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin pois brittien seteleistä
Ison-Britannian keskuspankin päätös poistaa maan historialliset merkkihenkilöt puntaseteleistä on herättänyt kansainvälistä huomiota. Tapaus on noussut kiistaksi historiasta ja kansallisesta identiteetistä. Keskuspankille laaditun raportin mukaan osa ihmisistä saattaa nähdä Winston Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin kaltaiset hahmot elitistisinä, kiistanalaisina ja liian vanhahtavina. Historiallisten henkilömuotokuvien tilalle raportin laatinut Savanta esittää inklusiivisuuden nimissä luontoaiheita. Bank of England kiistää tehneensä päätöksen yksinomaan Savantan raportin perusteella ja vetoaa "seteliturvallisuuteen" sekä yleisön toiveisiin. Konservatiivivaikuttajat ovat arvostelleet ratkaisua woke‑henkiseksi pyrkimykseksi pyyhkiä Britannian historiaa pois julkisesta kuvastosta. Heidän mukaansa päätös on peruttava.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














