

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Turvapaikanhakijat kerätään laitoksiin Ruotsissa – Maahanmuuttoviraston tarjoamista tiloista kieltäytyminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuntumiseen
Maahanmuuton kielteisiä seurauksia ja sen aiheuttamaa kaaosta pyritään Ruotsissa vähentämään ohjaamalla turvapaikanhakijat Maahanmuuttoviraston tiloihin odottamaan asiansa käsittelyä. Tiloista poistuminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuttamiseen. Toimenpiteiden eräs keskeinen syy on palautusten helpottaminen.
Turvapaikanhakijat asuvat Ruotsissa nykyisin paljolti erillisissä, itse hankkimissaan asunnoissa. Seuraukset ovat olleet merkittävän kielteisiä sekä pakolaisille itselleen että yhteiskunnalle. Kyse on ahtaan asumisen lisäksi lisääntyneestä segregaatiosta.
Ruotsidemokraattien tukema hallitus esittääkin lainmuutoksia, joiden perusteella turvapaikanhakijat sijoitetaan Maahanmuuttoviraston osoittamiin tiloihin itse järjestetyn majoituksen sijasta.
– Tavoitteena on saada vastaanottoprosessi kuntoon siten, että hakemusten käsittely tehostuu, niiden käsittelyaika lyhenee ja syrjäytymisen haitat vähenevät, sanoo maahanmuuttoministeri Johan Forssell oikeusministeriön tiedotteessa.
Turvapaikkahakemus voidaan perua
Turvapaikanhakijoiden on pysyttävä Maahanmuuttoviraston heille osoittamissa tiloissa, sillä muutoin vastaanottorahan ja muiden mahdollisten tukien maksatus keskeytetään.
Viranomaisilla on oikeus tarkistaa, että asiakkaat oikeasti asuvat heille määrätyissä tiloissa. Jos henkilö ei todistettavasti asu määrätyissä tai ilmoittamissaan tiloissa, hänen turvapaikkahakemuksensa voidaan katsoa peruutetuksi.
Turvapaikanhakijoille on tulossa myös lakisääteinen velvollisuus osallistua kotoutumista edistäviin toimiin kuten kieliopintoihin ja muuhun koulutukseen.
Tehostetussa kotoutuksessa painotetaan ruotsalaisten normien ja lakien tuntemusta, joka nykyisin on jäänyt liian vähäiseksi. Siksi osallistuminen koulutukseen on pakollista ja tulee perustumaan lakiin.
Palautukset helpottuvat
– Kyseessä on ensimmäisen askel kontrolloida hallitsematonta maahantuloa sosiaalisen syrjäytymisen ja varjoyhteiskunnan kasvun ehkäisemiseksi. Lisää toimenpiteitä on tulossa, painottaa ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.
Asplingin viittaamaan selvitykseen sisältyy lisätiukennuksia. Turvapaikanhakijan on asuttava Maahanmuuttoviraston soittamissa tiloissa koko hakemuksen käsittelyn ajan. Myös liikkumista keskuksen ulkopuolelle rajoitetaan.
– Lähdemme siitä, että kyse on yhteisasumisesta, nythän vielä on kyse enimmäkseen erillisistä asunnoista, toteaa selvityshenkilö Ingela Fridström.
Jos henkilöllä on varallisuutta, hänen on maksettava saamistaan etuisuuksista. Uudistusten eräs keskeinen tarkoitus on pitää turvapaikanhakijat saavutettavissa siinä tapauksessa, että vastaus heidän anomukseensa on kielteinen ja edessä on palautus lähtömaahan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotoutus vastaanottoprosessi Ingela Fridström Ludvig Aspling Ruotsin porvarihallitus Johan Forssell hallitsematon maahanmuutto turvapaikka-anomus varjoyhteiskunta segregaatio pakolainen palautukset lakimuutos Maahanmuuttovirasto Syrjäytyminen Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakija
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen linja kerää kannatusta myös EU:ssa – komissio kaavailee palautuskeskusten perustamista unionin ulkopuolelle kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille
Suomen tavoin muutkin EU-maat ovat viime aikoina alkaneet omillaan torjua välineellistettyä maahantuloa. Esimerkiksi Puola aikoo asettaa väliaikaisen kiellon turvapaikan hakemiselle. - Uusille keinoille on tarvetta tilanteessa, jossa Venäjä ja Valko-Venäjä käyttävät kolmansien maiden ihmisiä puskeakseen heitä EU-maiden rajoille, perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius sanoo.

Oman turvapaikkapolitiikkansa kaaokseen ajanut Saksa etsii ratkaisumalleja Hollannista ja Pohjoismaista
Saksassa vaaditaan muutosta yhteiskunnallisia jännitteitä synnyttävään hallitsemattomaan maahantuloon ja siirtolaispolitiikkaan. Mallia etsitään nyt myös Hollannista ja Pohjoismaista.

Maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään ja rangaistuksia kovennetaan – ministeri Ranne: Sinivalkoinen sisäisen turvallisuuden politiikka johtaa meidät pois Ruotsin tieltä
Perussuomalainen liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne kirjoittaa Hämeen Sanomien mielipidekirjoituksessaan sinivalkoisen sisäisen turvallisuuden suunnanmuutoksesta, joka johtaa Suomen pois Ruotsin tieltä.

Borta bra men hemma bäst – Jimmie Åkesson sai tahtonsa läpi ja Ruotsi on maksamassa muhkeat korvaukset takaisin kotimaahansa palaaville
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus haluaa antaa yhä useammalle ulkomaalaistaustaiselle mahdollisuuden palata kotimaahansa. Tuki suunnattaneen erityisesti heille, joilla on ollut suurimmat vaikeudet integroitua ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Korvaus voi palaajaa kohtaan nousta jopa 350 000 kruunuun.
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.














