

Teollinen ohjausjärjestelmä. Kuvituskuvaa. / pxfuel
Tutkija varoittaa: puolet Ruotsin työpaikoista katoaa 20 vuodessa
RUOTSI | Kansantaloustieteilijä Stefan Fölster julkaisi vuonna 2014 paljon keskustelua herättäneen raportin, jonka mukaan puolet Ruotsin työpaikoista katoaa 20 vuodessa automaation takia. Uusi teollinen vallankumous etenee aivan raportin kuvaamaa vauhtia, vahvistaa asiaa selvittänyt Expressen.
Kuulalaakereita valmistava SKF avasi uuden tehtaan Göteborgissa vuonna 2017. Työvoiman tarve väheni ja 130 työntekijästä jäi jäljelle 32. Vanhojen työntekijöiden uudet työkaverit ovat robotteja ja automatisoituja tuotantoprosesseja.
– Ennen kaikki tehtiin käsin. Nyt toimitaan järjestelmällisesti tietokoneilla ja työntekijän tehtävä on lähinnä seurata prosessien sujumista. Ruuvimeisselille ja vasaralle ei enää ole juurikaan käyttöä, sanoo tuotantopäällikkö Ibrahim Dusi laajassa Expressenin artikkelissa.
Neljäs teollinen vallankumous on meneillään ja se tarkoittaa joustavaa, tehokasta ja lähes virheetöntä tuotantoa. Mutta se tarkoittaa myös vallankumousta työmarkkinoilla, väkeä tarvitaan paljon entistä vähemmän.
Ekonomisti Stefan Fölster esittelee seurantatutkimuksensa tuloksia Expressenille ja vahvistaa sen, minkä toimittajat ovat nähneet tapahtuvan käytännössä.
– Vuoden 2014 ennuste pitää edelleen kutinsa. Puolet Ruotsin työtehtävistä voidaan automatisoida 20 vuodessa. Toivonkipinöitä tosin on siinä mielessä, että kaikkea mahdollista ei ole pakko automatisoida. Ja osa työtehtävistäkin saattaa muotoutua sellaisiksi, joilla vielä on kysyntää, Fölster arvelee.
Toiveikas ay-liike
SKF:n tuotantojohtaja Kent Viitanen totesi keväällä Dagens Nyheterin artikkelissa, että yritys puolittaa työvoimansa määrän nähtävissä olevassa tulevaisuudessa. Muuten ”yrityksellä ei ole markkinoita, eikä siten lainkaan tarvetta työvoimalle”.
Paikallinen ay-johtaja Göteborgissa, IF Metallin Zarko Djurovic näkee kehityksen positiivisessa valossa. Painavia esineitä ei tarvitse nostaa ja työtapaturmat ovat vähentyneet.
– Aluksi olimme peloissamme, kun sata ihmistä piti vähentää, mutta sitten väkeä sijoitettiin tuotantokapeikkoihin muualle konsernissa. Kukaan ei ole saanut potkuja, vaan ihmisiä on koulutettu muihin tehtäviin. Kaikki ovat nyt luullakseni hyvillä mielin, Djurovic pohtii Expressenissä.
Poliittisten päätösten aika on nyt
Työpaikkojen katoaminen ilman kompensaatiota tarkoittaa valtion ja kuntien verotulojen romahdusta ja siten yhteiskunnallista kriisiä. Aika edellyttää jonkin sortin työreformia ja poliittisia päätöksiä.
– Johtopäätökseni kaikesta tästä on se, että maat, jotka tavalla tai toisella kompensoivat automaatioefektiä uudistamalla työelämän sääntöjä ovat vahvoilla, tutkija Fölster painottaa.
– Jos uudistuksia ei tehdä, kuten Italiassa on tapahtunut, automaatio vie työpaikat, eikä korvaavia synny tilalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa sähköautot voivat viedä yli 400 000 työpaikkaa pölkylle
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.