

MATTI MATIKAINEN
Tutkimus: Enemmistö suomalaisista ei ole valmis maksamaan uusia EU-menoja
Perussuomalaisten teettämä tutkimus kansalaisten näkemyksistä on EU-myönteisille hallituspuolueille karua luettavaa: suomalaisten selvä enemmistö ole valmis antamaan euroakaan EU:n elvytysrahastolle eikä euron tukemiseen.
Kantar TNS:n toteuttamassa tutkimuksessa kysyttiin, kuinka paljon suomalaiset olisivat valmiita maksamaan EU:lle vuosittain muoviveron tyyppisiä suoria EU-veroja, Italian ja Espanjan tyyppisten EU-maiden tukemista ja paljonko oltaisiin valmiita maksamaan euron tukemisesta.
Tutkimuksen mukaan enemmistö vastustaa uusia EU-menoja. Vähemmistö olisi vuositasolla valmis maksamaan joitain kymmeniä euroja lisää EU:lle.
Tutkimustulokset julkistettiin tänään Tuumaustunnilla.
Naiset jopa miehiä kriittisempiä
Tutkimuksen mukaan jopa 61 prosenttia katsoo, ettei ole valmis maksamaan Italian ja Espanjan tyyppisten maiden tukemista. Jakauma on melko samansuuruinen sekä naisten että miesten keskuudessa, joskin naiset ovat hieman enemmän kriittisiä.
Yli puolet tutkimuksen vastaajista katsoo, ettei ole valmis maksamaan mitään euro-valuutan tukemisesta: vain 27 prosenttia katsoo, että olisi valmis maksamaan kymmenen euroa.
Tutkimus siis osoittaa, että lähestulkoon kukaan ei ole valmis maksamaan EU:lle sellaisia summia, joita komission ajamaan elvytyspakettiin osallistuminen työssäkäyvältä ihmiseltä vaatii.
Maksuhalukkuus ei riitä kattamaan EU-menoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio huomauttaa, että Suomen laskennallinen nettomaksuosuus elvytysrahastossa tarkoittaisi jopa 2 000 euron lisälaskua jokaista työssäkäyvää suomalaista kohden. Tämän hetkisten tietojen mukaan Suomen osuus rahastopaketissa olisi vajaat 9 miljardia euroa, josta takaisin tulisi vain 3,7 miljardia.
– Tutkimuksesta on tehtävä se johtopäätös, että jos ihmiset ovat valmiita maksamaan vuositasolla vain 10-50 euroa EU-menoihin, niin ne eivät mitenkään riitä EU:n elvytysrahasto-nimellä kulkevaan, koronakriisin varjolla valmisteltuun tukipakettiin, Tavio sanoo.
Ympäristöongelman torjumiselle enemmän tukea
Kyselyyn vastaajat olivat hieman myötämielisempiä EU-muoviverolle. Tosin yli 41 prosenttia vastaajista ei edelleenkään halua maksaa euroakaan muoviveroa. 30 prosenttia voisi harkita vuositasolla 10 euron maksamista ja 21 prosenttia voisi harkita 50 euron maksamista. Nämäkin summat ovat melko pieniä.
Tavion mukaan muovi nähdään globaalina ongelmana ja ihmiset ovat nykyään ympäristötietoisia.
– Sinänsä on ymmärrettävämpää, että ihmiset ovat hieman valmiimpia maksamaan ympäristöongelman torjumisen rahoittamisesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-tukipaketit maksuhalukkuus verot suomalaiset Ville Tavio Tutkimus Euro perussuomalaiset Ympäristö
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tutkimus paljastaa: Suomalaiset eivät halua maksaa hallituksen ideologisista lempihankkeista – avointen rajojen maahanmuuttopolitiikan takana vain pieni vähemmistö

Putkonen: Onko suomalainen oikeusvaltio vaientamassa opposition?

PS-kansanedustajat: EU-komission 750 miljardin elpymisrahasto on avoimen valtakirjan lahjarahaa – ”Suomen tilanne on nyt vakava”

Halla-aho: On aivan sama, rahoitetaanko elpymisrahastoa jäsenmaksujen korotuksella vai verotuksella – ”Suomalainen maksaa laskun joka tapauksessa”

Hallitus siunasi valtavan europaketin jatkon suuressa valiokunnassa – PS vastusti

EU-elvytysrahastosta jopa 2 000 euron lisälasku joka ainoalle työssäkäyvälle suomalaiselle – tutkimuksen mukaan kansalaiset olisivat valmiita maksamaan korkeintaan 50 euroa

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

Taloustieteen dosentti Malinen: Velkakriisin uhka on syytä ottaa tosissaan – ”Meidän on viipymättä alettava valmistella paluuta markkaan”

Komission puheenjohtaja Von der Leyen kertoi jäsenmaiden sopineen EU:n velanotosta – se nyt vain sattuu olemaan perussopimuksen vastaista
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Työelämägallup: Vain vajaa puolet ammattiliiton jäsenistä tietää, että työttömyysturva ei edellytä liiton jäsenyyttä
Ammattiliittoon kuuluminen ei itsessään takaa turvaa työttömyyden varalta. Turvan takaa työttömyyskassan jäsenyys. Tämä ei ole selvää läheskään kaikille ammattiliittojen jäsenille.