

MATTI MATIKAINEN
Grönroos: Vappusatanen jäi vaiheeseen, hoitajamitoituksen tiukentaminen häämöttää kaukana tulevaisuudessa – suomalaiset saivat hallitukselta lisää maahanmuuttoa
Pääministeripuolue sdp:n kannatus on koronan aikana kasvanut merkittävästi, kuten pääministeripuolueiden kannatus usein tekee kriisien aikana. Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos toteaa, että demarien kannatus rakentuu pettävälle pohjalle. – Tämä johtuu siitä, että hallituksen politiikka ei edusta sellaista politiikkaa, jota suomalaiset kannattavat.
Simo Grönroos muistutti Tuumaustunnilla maanantaina, että eduskuntavaaleissa sosialidemokraatit voittivat perussuomalaiset vain muutamalla tuhannella äänellä.
– Vaalivoittonsa sdp saavutti lupaamalla eläkeläisille 100 euroa lisää kuukausittaisiin tuloihin sekä lupaamalla nostaa vanhustenhoidon hoitajamitoituksen 0,7:ään hoitajaan vanhusta kohden.
– Vappusatanen ei lopulta ollutkaan satanen eikä tavoita kaikkia eläkeläisiä. Viime viikolla säädetty laki hoitajamitoituksesta toteutuu taas aikaisintaan huhtikuussa 2023, eli viimeisenä hetkenä, jolloin hallitus voi ennen seuraavia eduskuntavaaleja ylipäätään tehdä yhtään, Grönroos sanoo.
Sdp:n kannatus on koronan aikana kasvanut merkittävästi, kuten pääministeripuolueiden kannatus usein tekee kriisien aikana. Grönroos toteaa, että demarien kannatus kuitenkin rakentuu pettävälle pohjalle.
– Tämä johtuu siitä, että hallituksen politiikka ei edusta sellaista politiikkaa, jota suomalaiset kannattavat. Pääministeripuolueen vaalilupauksista jäi käteen vaiheeseen jäänyt vappusatanen ja jossain kaukana tulevaisuudessa mahdollisesti häämöttävän hoitajamitoituksen tiukentaminen.
Kehitysapuun yli miljardi euroa vuodessa
Mitä suomalaiset sitten ovat saaneet hallitukselta? Vastaus kuuluu, että suomalaiset ovat saaneet ainakin lisää maahanmuuttoa.
– Varapuheenjohtaja Riikka Purra kävi pari viikkoa sitten Tuumaustunnilla läpi hallituksen maahanmuuttolinjauksia koronan aikana ja hallituksen linja on selvä: suomalaisten hyvinvointi ja turvallisuus eivät merkitse hallitukselle mitään, kun toisessa vaakakupissa on mahdollisuus edistää monikulttuuri-ideologiaa ja avointen rajojen maahanmuuttopolitiikkaa, Grönroos sanoo.
Hän huomauttaa, että kiitos hallituksen, suomalaiset saavat nyt maksaa lisää kehitysapua.
– Näin siitä huolimatta, että jo ennestään velkainen Suomi joutuu ottamaan avun maksamiseen lisää velkaa.
Valtion budjetin kehitysyhteistyön määrärahat ovat tänä 1 030 miljoonaa euroa. Kehitysapuun siis hupenee joka ikinen päivä vuodessa 2,8 miljoonaa euroa.
Viherverot rokottavat asumista ja liikkumista
Grönroos toteaa, että suomalaiset saavat hallitukselta myös tavallisten suomalaisten asumista ja liikkumista rokottavia viherveroja.
– Viherverot iskevät erittäin epätasa-arvoisesti eri väestön osiin. Tästä Taloustutkimus on tehnyt puolueen tilauksesta laajan tutkimuksen, joka on esitelty alkuvuodesta Tuumaustunnilla.
– Suomalaiset saavat hallitukselta lisäksi turhia ja kalliita ideologisia projekteja, kuten oppivelvollisuuden laajentamisen ja sukupuolineutraalin henkilökorttiuudistuksen, Grönroos mainitsee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sukupuolineutraali henkilökorttiuudistus vappusatanen viherverot oppivelvollisuus hoitajamitoitus ideologia haittamaahanmuutto perussuomalaiset SDP Simo Grönroos hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Uutisaamussa: Vasemmisto keksinyt oman velkatodellisuuden – satoja miljoonia kipataan menokohteisiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin

Valtiovarainministerin mukaan jaettavaa ei ole – Suomi kylvää kehitysapuun lähes 3 miljoonaa euroa joka päivä

Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Perussuomalaiset: Sdp vesitti hallitukseen päästyään ensin eläkelupauksensa ja nyt hoitajamitoituksen

Tutkimus paljastaa: Suomalaiset eivät halua maksaa hallituksen ideologisista lempihankkeista – avointen rajojen maahanmuuttopolitiikan takana vain pieni vähemmistö

Tutkimus: Enemmistö suomalaisista ei ole valmis maksamaan uusia EU-menoja

EU-elvytysrahastosta jopa 2 000 euron lisälasku joka ainoalle työssäkäyvälle suomalaiselle – tutkimuksen mukaan kansalaiset olisivat valmiita maksamaan korkeintaan 50 euroa

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.
Uusimmat

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











