

Tutkimus: Klaanirikollisuus on saksalaisten suurin pelko
Maahanmuuttajien muodostamien rikollisklaanien toiminta on tutkimuksen mukaan saksalaisten suurin turvallisuuteen liittyvä huolenaihe. Myös turvapaikanhakijoiden ja pakolaisten tekemät rikokset herättävät paljon pelkoa. Kansalaisten turvattomuuden tunne kasvaa, vaikka poliisin viralliset rikostilastot näyttävät, että rikosten määrä on ennätysmäisen alhaalla.
Peräti 78 prosenttia saksalaisista on sitä mieltä, maahanmuuttajataustaiset rikollisklaanit ovat merkittävä ongelma Saksassa. Kaksi kolmasosaa vastaajista sanoo, että valtio ei tee tarpeeksi torjuakseen klaanirikollisuutta.
Saksalaisten enemmistöä huolettaa rikollisuuden ja väkivallan lisääntyminen yleisesti (67 %) sekä ääriliikkeet (65 %), kertoo Focus-lehti. Pakolaisten tekemät rikokset huolestuttavat 54 prosenttia vastaajista. Lähes yhtä huolestuttavana pidetään äärioikeiston väkivaltaa (52 %) ja yleisesti terroritekoja tekijästä riippumatta (50 %).
Lain koura ei enää ulotu kaikkialle
Tammikuussa 2020 toteutetun kyselytutkimuksen mukaan peräti 70 prosenttia saksalaisista kokee, että maassa on alueita, jotka ovat maan lakien ulkopuolella. Tämä tarkoittaa sitä, että tietyissä yhteiskunnan osissa tai tietyillä asuinalueilla ei enää tunnusteta Saksan lain voimassaoloa, eikä valtiokaan enää yritä ylläpitää lakia ja järjestystä noilla alueilla.
Kyselyn suorittaneen tutkimuslaitoksen johtaja selittää ilmiötä sillä, että ihmiset suhtautuvat muutokseen tunneperäisesti.
– Kansalaisten asenteet osoittavat usein kriittisempää suhtautumista kuin viralliset rikostilastot, tutkimuslaitoksen johtaja Renate Köcher kertoo Focus-lehdelle. Kyse on siitä, että yksittäiset rikokset ja tietyt rikostyypit vaikuttavat ihmisiin erityisen voimakkaasti.
Rikostilastot kertovat toista kuin ihmisten kokemukset
Rikosten määrä poliisin virallisissa rikostilastoissa on ennätysmäisen alhaalla. Yhtä vähän rikoksia kirjattiin viimeksi vuonna 1992. Siitä huolimatta tietyn tyyppisen rikollisuuden kasvu huolestuttaa kansalaisia.
Saksan tilanne muistuttaa Suomea, jossa ihmisille kerrotaan, että ”Suomi on maailman turvallisin maa ja Helsinki turvallisin pääkaupunki”, mutta kansalaiset kokevat silti itsensä turvattomiksi. Erityisesti ylikomisario Jari Taponen on useasti muistuttanut, että väkivaltarikosten määrä Suomessa on vähentynyt ja että Pohjoismaat ovat yleisesti aika rauhallisia maita.
Focus-lehti muistuttaa, että Saksan keskusrikospoliisin johtaja Holger Münch varoitti jo aiemmin, että ihmisten pelon tunteita ei pidä mitätöidä.
– Tunteet ovat myös tosiasioita, keskusrikospoliisin Holger Münch sanoi.
– Ihmisten pelko rikollisuutta kohtaan tulee ottaa vakavasti.
Klaanirikollisuus keskittyy tietyille alueille
Maahanmuuttajataustaisten rikollisklaanien toiminta keskittyy tietyille alueille, kuten Berliiniin ja muihin suurkaupunkeihin. Se, että monet saksalaiset kaikkialla maassa kokevat pelkoa näitä rikollisklaaneja kohtaan johtunee klaanien aggressiivisesta käyttäytymisestä ja valmiudesta käyttää väkivaltaa.
Kuten Suomen Uutiset kertoi marraskuussa, monet näistä maahanmuuttajataustaisten sukujen muodostamista rikollisklaaneista ovat saaneet toimia Saksassa jo vuosikymmenien ajan, ilman että viranomaiset olisivat uskaltaneet puuttua asiaan riittävän kovin ottein. Klaanit ovat muodostaneet ympärilleen alakulttuurin, jossa pätevät niiden omat lait ja Saksan lakia tai poliisia ei kunnioiteta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Immonen ja Peltokangas vaativat: Suomen vältettävä Ruotsin tie – ”Rajat ylittävä rikollisuus torjuttava”

Immonen: Kasvava maahanmuuttotaustainen rikollisuus murentaa yhteiskuntarauhaa ja aiheuttaa paljon inhimillistä kärsimystä suomalaisille

Järjestäytynyt rikollisuus hyötyy vapaasta liikkuvuudesta – Hakkarainen: ”Joko aletaan uskoa, ettei Afrikasta ja Lähi-idästä meille tunkeutuva monikultuurisuus ole rikkaus, vaan kirous?”

Europol yrittää kaivaa konnat jäsenmaiden oikeuslaitosten sisältä – lahjonta ja mafian lonkerot tutkaimessa
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











