

Tynkkynen: Koulujen tehtävä ei ole levittää sukupuolineutraalia propagandaa
Helsingin Sanomat uutisoi tänään, että Suomen kouluissa ei enää ensi vuoden alusta lähtien puhuta tytöistä ja pojista, jos kouluille annetut suositukset toteutuvat.
Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen kertoo soittaneensa opetushallitukseen ja kysyneensä asiaa opetusneuvos Satu Elolta. Tämä kertoi, että 1.1.2015 astuneen uuden lain mukaan tasa-arvosuunnitelman laatiminen on ulotettu koskemaan myös perusopetusta. Laki on edellisen hallituksen laatima.
– Opetushallitus laati koulujen päästämiseksi pälkähästä oppaan, josta saisi apua tasa-arvosuunnitelman laadintaan, joka pitää tosiaan olla valmis muutaman kuukauden kuluttua. Opas sisältää feminististä propagandaa, joka toimii pohjana oppilaitoksille, kun ne määrittelevät suuntaviivoja lasten ja nuorten kasvatustyölle.
– Olen todella huolissani, että koulujamme ollaan jälleen kerran valjastamassa ideologian levittämiseen. Historiasta ei ole opittu mitään, Tynkkynen toteaa blogissaan.
”Biologisia lähtökohtia ei voi kieltää”
Asiasta jo vuosia sitten kirjoittanut Tynkkynen mainitsee tiekarttansa, joka paljastaa erilaisia toimenpiteitä, joilla Suomesta yritetään tehdä sukupuolineutraali yhteiskunta.
– On hämmästyttävää nähdä, kuinka nopeasti taantumus etenee. Nyt tyttö-poika-ajattelusta halutaan eroon – vastoin tieteen käsitystä ihmisyydestä.
– Sukupuoli ei ole sosiaalinen konstruktio. Biologisia lähtökohtia ei voi kieltää, vaikka vallalla olisi minkälainen todellisuutta vastaan taisteleva filosofia. Ja koska biologisia lähtökohtia ei voi tieteellisesti kieltää, ei niitä ole myöskään mitään syytä häivyttää tai piilottaa. Päinvastoin, tietoisuutta itsestään pitää lisätä. Vahva identiteetti on hyvän elämän elementti, Tynkkynen muistuttaa.
Sukupuolirooleihin pakottaminen eri asia
Tynkkysen mielestä historian saatossa muotoutuneisiin sukupuolirooleihin pakottaminen sen sijaan on aivan toinen asia.
– Siinä ei ole mitään järkeä. Aika ja kulttuuriset ympäristöt ovat muuttuneet, ja jos joskus pitkät hiukset ovat olleet miehen merkki ja sen jälkeen jälleen eivät, niin jokainen ymmärtää, ettei hiusten pituudella ole mitään tekemistä oman sukupuolensa suhteen. Väliä ei ole myöskään harrastuksilla tai mielenkiinnon kohteilla.
– Uskon, että monen sukupuoltaan silpovan henkilön taustalla on kokemuksia mahdottomuudesta elää elämäänsä rooliodotuksista vapaana. Esimerkiksi moni mies, joka on ahdistunut hegemonisen maskuliinisuuden odotusarvosta, johon ei mahdu, kokee peniksestä eroon pääsemisen ovena vapauteen miehen ahtaista rooliodotuksista. Kirurgisesti rakenneltu naisen sukuelin auttaa hyväksymään omaa elämäntyyliään ja toisaalta myös antaa työkalun vaatia muitakin hyväksymään oma tapansa elää ja olla, Tynkkynen analysoi.
Silpominen ei auta
Tynkkysen mielestä ”on ikävää, että moni joutuu käyttämään tällaista ulospääsyä, jonka seuraukset ovat peruuttamattomia”.
– Minä todennäköisesti tarjoan pojalleni mahdollisuutta harrastaa balettia tai uintia kun hän tulee harrastusikään. En tiedä vielä kumpaa, vai molempia. Opetan hänelle, että hän on arvokas juuri sellaisena kuin hän on ja niiden kiinnostuksen kohteidensa kanssa, mitä hänellä on. Opetan häntä arvostamaan hänen omaa kehoaan ja puutun välittömästi, jos häneen tarttuu muualta haitallisia epäilyksiä siitä, onko hänen kehonsa häntä varten, vai pitäisikö hänen olla toisenlaisessa kehossa.
– Meidän pitää puuttua välittömästi yhteiskunnassamme sellaiseen kehitykseen, joka saa lapsemme ja nuoremme hämmennyksiin ja ennen kaikkea uskomaan sellaisia ajatuksia, että heidän pitäisi silpoa itsensä, että voisivat olla jotain muuta sukupuolta kuin mihin ovat syntyneet, Tynkkynen toteaa.
Koulujen sanottava ei
Tynkkysen mielestä yhdenkään koulun ei pitäisi laatia omiin tasa-arvosuunnitelmiinsa kirjauksia sukupuolineutraaliuteen pyrkimisestä, sillä ”se olisi omiaan lisäämään monen nuoren edellytyksiä ryhtymään peruuttamattomiin toimenpiteisiin”.
– Lasten ja nuorten kunnioituksen syntymistä heidän ainutkertaisen upeaa kehoaan kohtaan pitää vaalia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuumaustunnilla: Epäneutraalin sukupuolikirjan julkistus

Helsingin opetusvirastolla erikoinen tärkeysjärjestys: Myönsi koulukuljetuksen vammaiselle pojalle vasta kolmen vuoden taistelun jälkeen
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.















