Työttömyys pahinta pohjoisessa

22.10.2013 |14:58

Suomessa oli syyskuun lopussa yhteensä 284 900 työtöntä työnhakijaa, ilmenee työ- ja elinkeinoministeriön tänään julkistetusta tilastosta.

Pahiten työttömyys koettelee Pohjois-Suomen kuntia. Enontekijöllä, Kemijärvellä, Sallassa ja Kolarissa työttömyysaste lähentelee 20 prosenttia. Vakavin tilanne on Pelkosenniemellä, missä työttömiä on jo 21,5 prosenttia työvoimasta.

Tilanne on tukala myös Itä-Suomessa. Lieksassa työttömiä on 18,9 prosenttia työvoimasta ja Juuan kunnassa vastaava luku on 18,3. Vähiten työttömyyttä on Ahvenmaan maakunnassa ja Manner-Ahvenanmaalla. Lemlandin kunnassa vailla työtä on vain 1,7 prosenttia työvoimasta.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”

08.01.2026 |19:10
9.
Suomen uutiset logo

Seppänen ihmettelee länsimaisten feministien hiljaisuutta: ”Iranin naiset taistelevat yksin diktatuuria vastaan”

08.01.2026 |10:25

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää