Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ulkoministeriö kampanjoi Irakissa ja Turkissa: Suomi tiukentanut Irakin turvallisuusarviota

23.10.2015 |13:10

Ulkoministeriö on aloittanut tehostetun Facebook-kampanjan Irakissa ja Turkissa. Aiheena on Suomen tiukentunut Irakin turvallisuusarvio. Kampanja on arabiankielinen ja sen kohteena ovat turvapaikkamatkaa suunnittelevat nuoret miehet. Päivitys oli ulkoministeriön mukaan tavoittanut jo vajaat 80 000 henkeä perjantaiaamuun mennessä.

– Realistinen viesti mahdollisuudesta saada turvapaikka Suomesta on niin matkaa suunnittelevan kuin Suomenkin etu. Jos palautus on lähestulkoon varma, miksi tuhlata jopa 10 000 euroa turhaan matkaan. Tämä on järkevää toimintaa, kiittää perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho.

– Ulkoministerin ja koko hallituksen toiminta alkaa nyt näkyä myös käytännössä. Kaikki hyväksi havaitut keinot on otettava käyttöön, jotta hallitsematon maahanmuutto saadaan hallintaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
5.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
7.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
8.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää