

Riikka Slunga-Poutsalo miehensä rutistuksessa. / MATTI MATIKAINEN
Väistyvä puoluesihteeri Slunga-Poutsalo: ”Puoluesihteerin on pysyttävä objektiivisena kaikelle ja kaikille, toimia esimiehenä sinä huonona päivänä, toimia tuomarina ja juristina siinä riidan hetkessä”
Väistyvä puoluesihteeri Riikka-Slunga Poutsalo vertasi tunteikkaassa puoluekokouspuheessaan perussuomalaista puoluetta teini-ikäisen varttumiseen kohti aikuisuutta.
– Vuonna 2013 kiipesin puhujapönttöön Joensuun puoluekokouksessa ja vertasin Perussuomalaisia teinipoikaan, joka on venähtänyt pituutta, kolhii itseään pöydänkulmiin, on omasta mielestään kuolematon ja alkanut kiinnostua tytöistä. Tarjouduin huoltamaan tätä poikaa, murrosikäisiin tottuneena uusioperhemutsina koin, että minusta voisi olla siinä tilanteessa hyötyä.
”Meidän murkkumme on nyt aikuinen.”
– Meidän murkkumme on nyt aikuinen. Koki kaksi vuotta sitten avioeronkin. Se ero ei ollut kovinkaan reilu sitä toista osapuolta kohtaan, vaikka alkuun tilanne oli tyypillisen eron mukaisesti aika riitainen. Erossa omaisuus, jäsenet ja kannatus jäi kuitenkin kokonaisuudessaan ainoastaan toiselle osapuolelle.
On turha kiistää, etteivätkö viimeiset kuusi vuotta olisi olleet raskaat. Kyllähän sen näkee jo naamastakin.
Puoluesihteeri ei istu rahasäkin päällä
Slunga-Poutsalo valittiin puoluesihteeriksi ensimmäisen kerran vuonna 2013. Sitä ennen hän oli toiminut puolueen järjestösihteerinä kaksi vuotta.
– Työpisteeni oli puoluetoimistolla, toimialueena koko eteläinen suomi. Tunsin puoluetoimiston arjen ja sain osallistua edeltäjäni Ossi Sandvikin apuna joihinkin puoluesihteerin tehtäviä sivuaviin hommiinkin. Mutta en silti tiennyt, mihin ryhdyin. Voin taata teille, tätä paikkaa hakevat ehdokkaat. Te ette tiedä mitä te olette juuri nyt tekemässä.
– Ehdokkaiden kampanjoita seuratessa voisi luulla, että puoluesihteeri on se henkilö, joka istuu puolueen rahasäkin päällä ja päättää kuka siitä saa ja kuka ei. Ikävä tuottaa pettymys. Asia ei ole näin vaan puoluehallitus päättää. Itsekin olen jo ainakin kahdelta puoluehallitukselta saanut tyrmäyksen esitykselleni palkata piireihin toimihenkilö.
Puoluesihteerin työ on yksinäistä hommaa
Slunga-Poutsalo kertoi, että mielikuvissa puoluesihteeri tuntuu olevan se, joka päättää kaikki ikävät asiat. Slunga-Poutsalon mukaan se on urbaanilegenda.
– Puoluesihteeri pistää täytäntöön puoluehallituksen inhottavatkin päätökset. Vaikka olisi itse eri mieltä päätöksestä. Vaikka kyse olisi esimerkiksi ystävän erottamisesta puolueesta. Vaikka kyse olisi hyvän työntekijän irtisanomisesta ja huonon palkkaamisesta.
– Puoluesihteerillä ei ole sydänystävää puolueessa, koska puoluesihteerin on pysyttävä objektiivisena kaikelle ja kaikille, toimia esimiehenä sinä huonona päivänä, toimia tuomarina ja juristina siinä riidan hetkessä. Puoluesihteeri ei tee päätöksiä yksin mutta puoluesihteeri kantaa vastuun ja murheen niistä yksin. Puoluesihteerin työ on yksinäistä työtä.
Puoluesihteeri on puheenjohtajan työpari
Slunga-Poutsalo korosti, että puoluesihteerin tärkein tehtävä on toimia puheenjohtajan työparina. Väistyvä puoluesihteeri kiitti puheenjohtaja Jussi Halla-ahoa yhteispelin sujumisesta.
– Jussin kanssa on ollut hyvä tehdä töitä.
Puheensa lopuksi Slunga-Poutsalo halusi evästää seuraajaansa
– Kun katsomme tilastoja, olemme voittaneet tai vähintäänkin torjuntavoittaneet kaikki vaalit, jotka on pidetty viimeisen 12 vuoden aikana. Vuonna 2017 kuntavaalit olivat joillekin pettymys, mutta sekin vaalitulos oli puolueen toiseksi paras kuntavaalitulos.
– Kymmenen kuukauden kuluttua on vuosi kuntavaaleihin. Tulevien kuntavaalien voittaminen ja suurimmaksi kuntapuolueeksi nouseminen on yksinkertainen temppu. Asetetaan ehdolle 9000 ehdokasta, sillä se tulee. Ei millään muulla. Miten nuo ehdokkaat saadaan? Hyvällä ohjelmalla, terävällä politiikalla ja uskottavalla vaihtoehdolla. Sekä strategisesti oikein laaditulla kampanjalla.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kenestä toinen varapuheenjohtaja? Toiselle kierrokselle Juvonen ja Tynkkynen

Uusi puoluesihteeri Simo Grönroos: ”Samalla linjalla jatketaan”

Perussuomalaisten suora jäsenyys on eduskuntapuolueiden joukossa poikkeuksellinen – ”Kokemukset suorasta jäsenyydestä ovat hyviä”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Ministeri Lulu Ranne kiittää klassikkoautojen intohimoisia huoltajia: ”Teillä on merkitystä Suomelle”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne nosti esiin viikonloppuna Lahden Classic Motorshow -näyttelyn avajaisissa autoharrastuksen valtavan yhteiskunnallisen merkityksen. Ministeri korosti, että harrasteajoneuvot eivät ole vain vanhoja autoja – ne ovat elämänkumppaneita, sukupolvia yhdistäviä perinteitä ja osa suomalaista elämäntapaa.

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












