Artikkeli kuva

Väkivalta Tampereen vappumielenosoituksessa puhuttaa – Mäkelä: ”Häiriköinti naamioituneena pitäisi kieltää”

07.05.2026 |10:45

Väkivaltaiset tapahtumat vappuna Tampereella mielenosoituksen yhteydessä puhuttivat poliitikkoja Ylen Aamussa. Teemana oli naamioitumisen mahdollinen kieltäminen. Kieltoa kannattavat perussuomalaisten ja keskustan edustajat, vasemmistoliiton mielestä keskustelu on menossa väärille urille.

Poliisi otti Tampereella vappuna kiinni kaikkiaan seitsemän henkilöä rikoksilta ja häiriöiltä suojaamiseksi. Neljä kiinniotetuista oli vastamielenosoittajia ja kolme Sinimustan liikkeen tapahtumaan osallistuneita.

– Naamioitumiskielto liittyy oikeastaan laajemminkin vapun tapahtumiin tänä vuonna. Perussuomalaiset ovat pitkään kannattaneet sitä, että mielenosoituksissa ei saisi naamioitua. Erilaiset ääriliikkeet niin oikealta kuin vasemmalta, ympäristöaktivistit ja vastaavat tahot ovat aiheuttaneet ongelmia julkisissa tapahtumissa, totesi perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä Ylen aamussa.

– On häiriköity eduskuntatalolla, töhritty pylväitä ja muuta vastaavaa. Olemme nähneet, että naamioituneena tapahtuva tällainen toiminta pitäisi kieltää. Tämä on ollut meidän linjamme jo pitkään,

“Pitäisi kitkeä suomalaisesta yhteiskunnasta”

Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo odottaa, että Tampereen tapahtumista tehdään perusteellinen arviointi. Keskustelu naamioitumisesta vie Honkasalon mielestä keskustelun väärille raiteille, sillä nyt pitäisi puhua “väkivaltaisen äärioikeiston uhasta Suomessa sekä siitä, että äärioikeistolaiset liikkeet rekrytoivat tällä hetkellä toimintaansa myös alaikäisiä”.

Keskustan kansanedustaja Petri Honkonen olisi valmis kieltämään naamioitumisen mielenosoituksissa. Jos joku haluaa haluaa ilmaista mielipiteensä, “niin miksi se pitäisi tehdä naamion takaa”.

– Tiettyjä poikkeuksia siinä toki voi olla, mutta se, että naamioitumisen suojissa harjoitetaan vielä väkivaltaa, on ilmiö, joka pitäisi suomalaisesta yhteiskunnasta kitkeä pois – riippumatta siitä, mistä ääriliikkeestä tai ideologiasta on kyse.

“Tapahtumat käytävä huolellisesti läpi”

Keskustelussa käytiin läpi ja pohdittiin myös poliisin toimintaa Tampereella ennen mielenosoitusta ja sen aikana. Ylen tietojen mukaan poliisi ei pyytänyt marssijoita poistamaan naamioitaan ennen tapahtumaa eikä sen jälkeen, toisin kuin esimerkiksi Helsingin 612-kulkueessa on joskus tehty.

– Tästä on helppo olla samaa mieltä, että herää epäilys siitä, puututtiinko kaikkiin mielenosoituksiin samalla tavalla. Esimerkkinä voi käyttää Elokapinan mielenosoituksia, joihin poliisi puuttui, ja joissa oikeus on myöhemmin todennut poliisin toimineen väärin, Mäkelä muistutti.

– Olisi erittäin huolestuttavaa kehitystä, jos poliisilta vietäisiin mahdollisuuksia puuttua häiritseviin mielenosoituksiin, liikenteen katkaisemiseen ja vastaaviin tilanteisiin. Tämä täytyy mielestäni käydä huolellisesti läpi: mitä Tampereella tapahtui ja onko tarvetta lainmuutoksille.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Junnila: Kasvojen peittävä naamioituminen kiellettävä kouluissa ja julkisilla paikoilla

12.03.2026 |16:29

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää