

LEHTIKUVA
Vasemmisto syytää eetteriin räikeitä valheita – SDP-pomo Matias Mäkynen julkaisee manipuloidun videon Purrasta, sadat älähtävät
Polttoaineiden hinta ei ole ikinä ollut vasemmistoliitolle ja SDP:lle niin tärkeä asia kuin nykyisen hallituksen aikana. Valitettavasti vasemmistopuolueiden kansanedustajat ovat sortuneet levittämään aivan selvää disinformaatiota väittäen, että valtiovarainministeri Riikka Purra olisi luvannut, että ”pumppuhinta ei nouse” missään olosuhteissa, kun Purran lausunto kokonaisuudessaan kuului, että pumppuhinta ei nouse hallituksen toimien vuoksi.
Disinformaation levittämisen aloitti vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson, joka uudelleentwiittasi maanantaina heinäkuisen twiittinsä, jonka liitteenä on kuvakaappaus lehtijutusta, jossa lukee ”Pumppuhinta ei nouse”, Purra lupaa. Kuvakaappauksesta ei pysty käynnistämään varsinaista videota, joten lukija saa valheellisen kuvan siitä, mitä todellisuudessa on sanottu.
Törkeää vääristelyä
Tiistai-iltana samaa disinformaatiota ryhtyi levittämään SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen, joka on kirjoittanut aiheesta useita twiittejä. Ensimmäisessä hänen kirjoittamassaan twiitissä vääristely on törkeintä, sillä liitteenä on jonkun itse kyhäämä GIF-video, johon on lisätty tekstit ”pumppuhinta ei nouse” … ”ei mistään syystä”.
Lukijalle annetaan vaikutelma, että molemmat lauseet olisivat valtiovarainministerin suusta. Videopätkän ääni on mykistetty, joten siitä ei kuulu, mitä valtiovarainministeri ja häntä haastatteleva toimittaja oikeasti sanovat.
Mäkynen julkaisee manipuloidun videon
Mäkysen harjoittama törkeä vääristely sai osakseen kovaa kommentointia. Sadat twitteristit totesivat hänen valehtelevan – taas.
Mäkysen levittämä disinformaatio oikaistiin välittömästi. Nimimerkki Rivien välistä julkaisi kyseisestä haastattelutilaisuudesta pidemmän videopätkän, josta käy ilmi toimittajan kysymys öljyn hinnan mahdollisesta nousemisesta maailmanpoliittisista syistä ja siihen annettu vastaus, jossa valtiovarainministeri selventää, että Suomen hallitus ei voi vaikuttaa polttoaineiden hintakehitykseen maailmalla, mutta pyrkii siihen, että pumppuhinta Suomessa ei nouse hallituksen omien toimien vuoksi.
Tässä aito ja alkuperäinen.
– Ei nouse hallituksen toimien vuoksi.
Demareille totuuden puhuminen on ylivoimainen tehtävä selvästi, surullista seurattavaa. pic.twitter.com/WFUgKMugAL— Rivien välistä (@RivienV) September 26, 2023
– Bensan hinta tai pumppuhinta ei nouse eikä ostovoima heikkene hallituksen toimien vuoksi, valtiovarainministeri Riikka Purra vastaa toimittajan kysymykseen.
– Emmehän me voi kaikkia asioita täällä kuitenkaan säädellä, Purra jatkaa.
Jatkaa disinformaation levittämistä
SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen ei kuitenkaan luovuta. Vaikka häntä on useaan otteeseen oikaistu, hän jatkaa disinformaation levittämistä postaamalla keskiviikkoaamuna haastattelutilaisuuden toisesta kohdasta irrotetun lyhyen videopätkän, jossa Purra vastaa toimittajan jatkokysymykseen.
– Sanoit tässä, että pumppuhinta ei nouse, toimittaja kysyy. Viittaatko tässä, että pumppuhinta ei nouse ilmastosyistä vai että pumppuhinta ei nouse ollenkaan?
– Ei mistään syystä, Purra vastaa.
Valtiovarainministeri siis kertoo, että hallitus ei aio nostaa polttoaineen hintaa ilmastosyistä. Tämä ei muuta sitä tosiasiaa, että Suomen hallitus ei voi vaikuttaa polttoaineiden maailmanmarkkinahintojen kehitykseen.
Opposition takki on tyhjä
Disinformaatiokampanjaan ovat yhtyneet SDP:n kansanedustajista ainakin Pinja Perholehto (linkki) ja Jani Kokko (linkki). Vääristellyn tiedon levittäminen tästä asiasta tuskin tulee loppumaan koko hallituskaudella.
– Hurjaa nähdä, kuinka tyhjä opposition takki on jo tässä vaiheessa kautta, kommentoi kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jani Kokko Pinja Perholehto pumppuhinta Matias Mäkynen disinformaatio Tere Sammallahti polttoaineiden hinta bensan hinta Riikka Purra Valehtelu Li Andersson Vasemmistoliitto SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Autoilla pitää saada ja voida ajaa niiden käyttöiän loppuun – päästöttömään tai vähäpäästöiseen pakottaminen ei ole vaihtoehto

Hallitus laskee autoilun kustannuksia ja kannustaa työhön veronalennuksilla – ”Tavoitteena työhön kannustava sosiaaliturvajärjestelmä”

Hallitus alentaa ensi vuonna polttoaineiden verotusta 160 miljoonalla – ”Sellaista ei ole tässä maassa ennen nähty”

Purra: Tämä hallitus ajaa järkevää energiapolitiikkaa: – ”Kestävää talouden kannalta, turvaa ostovoiman, ei lisää arjen kustannuksia eikä heikennä teollisuuden kilpailukykyä”

Purra: Jakeluvelvoitteen kiristymisestä johtuva polttoaineen hinnankorotus on kompensoitava kokonaan

Hallitus ei nosta polttoainehintoja – Purra: ”Pumpulla tankkaava suomalainen huokaisee kerrankin helpotuksesta”

Ruotsin vasemmistopuolue on rahoittanut terrorismiin liitettyä palestiinalaisryhmää
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Ruotsila ja Huhtasaari: Duunareiden vastaisku ja Trumpin USA
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää