

LEHTIKUVA
Viikon 18/2022 luetuin
Venäjä haluaa “ystävälliset maat” kehittämään arktisia alueita – Suomi sivuun, Intia ja Kiina tilalle
Pakotteiden eristämä Venäjä etsii uusia kumppaneita Arktisen alueen energiavarojen hyödyntämiseksi, kirjoittaa Barents Observer. Vanhojen kumppanien väistyessä tilalle ovat tulossa Aasian jätit Kiina ja Intia. Presidentti Putinin mukaan pohjoisten hankkeiden viivästyminen ei ole mahdollista.
Presidentti Vladimir Putin ei aio lipsua Arktisten alueiden hyödyntämisen aikataulusta. Pohjoiset alueet ovat keskeinen osa Venäjän turvallisuusrakennetta ja siksi niiden painoarvo on keskeinen. Tavatessaan Kremliin kokoontuneita öljy- ja kaasualan vaikuttajia Putinin viestissä ei ollut tulkinnan varaa:
– Haluan korostaa, että ulkoisista rajoituksista ja pakotteista huolimatta meidän on kiinnitettävä erityistä huomiota kaikkiin arktiseen alueen hankkeisiin ja suunnitelmiin. Hankkeiden lykkääminen tai viivästykset eivät ole mahdollisia, Putin linjasi.
Kiina ja Intia todennäköisesti Venäjän uudet kumppanit
Putinin mukaan “epäystävälliset valtiot” ovat sotkeneet logistiikan ja kuljetusten ketjut, ja siten ne eivät enää ole luotettavia sopimuskumppaneita. Venäjä aikookin etsiä vaihtoehtoisia ratkaisuja ja haluaa vahvistaa ”riippumattomuuttaan ulkopuolisista tahoista”.
– Vallitsevissa olosuhteissa meidän on etsittävä arktisia kumppaneita ja liittolaisia alueen ulkopuolelta.
Putin ei maininnut mahdollisia uusia yhteistyökumppaneita nimeltä mutta oletettavasti kyseessä ovat Kiina ja Intia. Kiinalaisilla on jo omistuksia Venäjän arktisen alueen kaasukentillä ja Intiakin on edustettuna alueella. Kiina ja Intia ovat myös Arktisen neuvoston tarkkailijajäseniä.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tarkkailijajäsen Arktinen neuvosto liittolaiset arktiset kumppanit ulkopuoliset tahot epäystävälliset valtiot viivästyminen lykkääminen länsimaiden pakotteet kaasu Kreml arktiset alueet sanktiot Öljy Intia Vladimir Putin Kiina Suomi Venäjä Energia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen vaatii hallitusta varautumaan laajamittaiseen maahantuloon – hallitus keskittyy lisäämään laukunkantajia rajoille

Katso ex-tiedustelueversti Martti J. Kari uusin luento täältä – avaa Venäjän vallanpitäjien sikamaista toimintaa hätkähdyttävällä tavalla

Arvaamattoman Venäjän ainoa valttikortti on ydinase

Saksan demarit perustivat ”ilmastosäätiön” kiertääkseen pakotteet Nord Stream -kaasuputkea kohtaan

Perussuomalaiset: Naton turvatakuut voivat turvata Suomen koskemattomuuden – Suomen ei tule millään muotoa ottaa riskiä ajautumisesta Venäjän etupiiriin

Purra eduskunnan Nato-keskustelussa: Naton ulkopuolella palaisimme myöntyväisyyspolitiikkaan

Nyt ei lausunto vanhentunut arvokkaasti: Presidentti Halosen mukaan Venäjän päämäärinä ovat demokratia, ihmisoikeudet ja hyvä hallinto

Helsingin yliopisto irtisanoi yhteistyön Kiinan rahoittaman instituutin kanssa – Junnila: Asiantuntijat ovat jo pitkään kyseenalaistaneet instituutin toiminnan kommunistisen puolueen käsikassarana
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









