

Viikon puolueettominta journalismia – missäs muualla kuin Ylellä
MEDIA | Hypersuvaitsevaisen Image-lehden päätoimittajan paikalta Yleen rekrytoitu Heikki Valkama päätti sitten liputtaa”riippumattoman ja objektiivisen” journalismin nimissä oikein urakalla.
Ylen pomoportaassa huseeraava Valkama seurasi keskiviikkoiltana Jukka Relanderin (vihr.) Facebook-seinällä Helsingin valtuuston debattia. Valtuusto pohti pitkässä keskustelussaan, pitäisikö terveydenhuoltoa ulottaa maassa laittomasti oleskeleville.
Relander alusti: ”Seuraan paperittomien terveydenhoitoa käsittelevää keskustelua valtuustossa Helsinki-kanavalta. Nyt jännitän, että kaatavatko demarit välttämättömän uudistuksen menemällä halla-persujen kelkkaan.”
Heikki Valkama kommentoi: ”Jotenkin mahdoton uskoa.”
Hän jatkoi: ”..haluan silti uskoa, että SDP ei ole Helsingissä ns. nuiva puolue. Että kaikista heikoimmassa asemassa oleville löytyisi… mikä se demari-sana olikaan… ai niin, solidaarisuutta.”
Jukka Relander kommentoi myöhemmin: ”Pilvi Torsti taisi kääntää voimasuhteet tän aloitteen puoelle.”
Lopuksi Valkama suitsuttaa täysin avoimesti SDP:n poliittista kannanottoa: ”hyvä Pilvi!”
Muistatko Heikki ne someohjeet..?
Suomen Uutiset muistuttaa Heikkiä kohteliaasti Ylen someohjeista. Josko jossain pikkujoulujen vieton lomassa hän ehtisi pohtia, mitä tarkoittikaan ohjeiden kohta: ”Mieti, miten toimintasi sosiaalisessa mediassa vaikuttaa uskottavuuteesi Ylen työntekijänä.”
Ehkä sitäkin voisi hetken pohtia, miten Ylen on tarkoitus uutisoida puolueettomasti asiasta, jossa päällikkötasolla otetaan näin vahvaa kantaa.
Vai tarvitseeko tuota sen enempiä pohtia? Ylen paperittomien terveydenhuoltoa koskevassa Reetta Salmisen kirjoittamassa analyysissa otetaan ihan yhtä räväkkää poliittista kantaa kuin Valkaman somepäivityksissäkin.
”Annetaan lääkäreiden tehdä työtään”, uutisena julkaistu teksti käskee.
Way to go, Yle!
Reetta Salminen spiikkasi myös Ylen klo 20.30 pääuutislähetyksen paperittomia koskevan osuuden. Uutinen loppui eriskummalliseen, sentimentaaliseen syyttelyyn: ”Samaan aikaan kun kauluspaitaiset poliitikot vääntävät kättä, kodittomat paperittomat jonottavat tänäkin iltana paperittomien salaiselle klinikalle. ”
Harvinaisen vahvaa uutiskannanottoa hämmästeli myös Ilta-Sanomien politiikantoimittaja Timo Haapala.
Olipa Ylen uutisissa toimittaja pannut loppuun paperittomien hoitoa koskevaan juttuunsa koko objektiivisuutensa rippeet.
— TH (@TimoHaapala) November 29, 2017
Haapala kirjoittaa: ”Olipa Ylen uutisissa toimittaja pannut loppuun paperittomien hoitoa koskevaan juttuunsa koko objektiivisuutensa rippeet”.
Ei niistä pojista niin väliä
Ettei Yle näyttäisi pöljältä aivan yksinään, niin otetaan jatkeelle vielä toinenkin tapaus.
Helsingin Sanomien feminististä näkökulmaa naurettavuuksiin asti painottava journalistinen linja ei ole enää pitkään aikaan ollut kenellekään uutinen, mutta on hämmentävää, miten vimma ulotetaan jopa oman konsernin sisarlehtiin.
Tämänkertainen tapauksemme lähti liikkeelle siitä, kun Ilta-Sanomat kirjoitti rehtorista, joka toivoi häirintäkeskusteluun laajempaa näkemystä. ”Kun puhutaan häirinnästä, niin pitäisi kuulla kaikkia ihmisiä. Tässä vetoomuksessa on kuultu vain naispuolisia oppilaita”, rehtori kommentoi.
Järkevää?
No ei ollut, ainakaan jos kysytään asiaa Helsingin Sanomien kulttuuritoimituksen esimieh .. öh siis esinaiselta Hanna Mahlamäeltä.
”Jäin miettimään miten muiden kuin naisten kuuleminen muuttaa tilannetta”, Mahlamäki twiittasi.
Niin, mitenköhän?
Pojat kun itse asiassa kokevat kouluympäristössä enemmän seksuaalista häirintää kuin tytöt. Asia selvisi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen vuonna 2017 tekemän kouluterveyskyselyn vastauksista.
Jos HS:n jäljellä olevia lukijoita joskus ihmetyttää, miksei lehdessä puhuta juuri mistään muusta kuin feminismistä, voidaan vastausta hakea toimituksen esimiesten ja -naisten arvomaailmasta. Jos he eivät poikien tai miesten ongelmista piittaa tuon taivaallista, ei pidä liiemmin hämmästellä sitä, ettei lehtikään näistä aiheista kirjoita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tämän nolommaksi ei enää mene: Huhtasaarta jahtaava Ylen toimittaja Eero Mäntymaa jää kiinni valheesta – kahdesti peräkkäin

Yle väistelee keskustelua Mäntymaan Twitter-sekoilusta – Esimies: ”Haluatko tutustua Ylen sosiaalisen median toimintaohjeisiin?”

Keskustan Pekkarinen sai tarpeekseen Ylestä – tiistain perussuomalaisia ja pääministeriä mollannut A-studio oli viimeinen pisara

Ihanan puolueetonta: Lehtikonserni lapioi ensin kymppitonneja Saulille, nyt päätoimittaja haukkuu Huhtasaarta

Voiko Yleen luottaa? Käyttää puolueellisia asiantuntijoita, salailee rahankäyttöään, saa usein moitteita Julkisen sanan neuvostolta

Tavio: Valtamedian objektiivisuus on palautettava
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.

Näkemiin, Woke! Maailman suurin varainhoitoyhtiö BlackRock kritisoi talouselämän politisoitumista – vetää tukensa yritysaktivismilta
Maailman suurin varainhoitoyhtiö BlackRock arvostelee jyrkästi talouselämän politisoitumista ja ilmoittaa lopettavansa aktivismin tukemisen. Amerikkalainen finanssijätti kritisoi sekä demokraattien että republikaanien pyrkimyksiä ujuttaa politiikkaa eläkevarojen hallinnointiin. Yhtiön mukaan talouselämän politisoituminen uhkaa aiheuttaa lisäkustannuksia ja heikentää asiakkaiden tuottoja. Yhtiö on ilmoittanut peruneensa tuen lähes kaikelle aiemmin tukemalleen yritysaktivismille. Yli 12 000 miljardin dollarin varallisuutta hallinnoivalla BlackRockilla on globaalia poliittista valtaa omistajaohjauksen kautta. Yhtiön linjamuutos merkitsee ratkaisevaa käännettä 2020-luvun alun woke-kapitalismin hulluista vuosista.

Veronmaksajien rahaa palaa vammaisten ”työllistämiseen” – hankehumppaa ilman konkreettisia tuloksia
Vates-säätiö on yksi monista julkisilla varoilla rahoitettavista yhteisöistä, joiden missiona on edistää vammaisten pääsyä työelämään. Konkreettisia tuloksia, kuten lukuja työllistyneiden vammaisten määristä, ei kuitenkaan Vatesin vuosikertomuksesta löydy.