

Viikon puolueettominta journalismia – missäs muualla kuin Ylellä
MEDIA | Hypersuvaitsevaisen Image-lehden päätoimittajan paikalta Yleen rekrytoitu Heikki Valkama päätti sitten liputtaa”riippumattoman ja objektiivisen” journalismin nimissä oikein urakalla.
Ylen pomoportaassa huseeraava Valkama seurasi keskiviikkoiltana Jukka Relanderin (vihr.) Facebook-seinällä Helsingin valtuuston debattia. Valtuusto pohti pitkässä keskustelussaan, pitäisikö terveydenhuoltoa ulottaa maassa laittomasti oleskeleville.
Relander alusti: ”Seuraan paperittomien terveydenhoitoa käsittelevää keskustelua valtuustossa Helsinki-kanavalta. Nyt jännitän, että kaatavatko demarit välttämättömän uudistuksen menemällä halla-persujen kelkkaan.”
Heikki Valkama kommentoi: ”Jotenkin mahdoton uskoa.”
Hän jatkoi: ”..haluan silti uskoa, että SDP ei ole Helsingissä ns. nuiva puolue. Että kaikista heikoimmassa asemassa oleville löytyisi… mikä se demari-sana olikaan… ai niin, solidaarisuutta.”
Jukka Relander kommentoi myöhemmin: ”Pilvi Torsti taisi kääntää voimasuhteet tän aloitteen puoelle.”
Lopuksi Valkama suitsuttaa täysin avoimesti SDP:n poliittista kannanottoa: ”hyvä Pilvi!”
Muistatko Heikki ne someohjeet..?
Suomen Uutiset muistuttaa Heikkiä kohteliaasti Ylen someohjeista. Josko jossain pikkujoulujen vieton lomassa hän ehtisi pohtia, mitä tarkoittikaan ohjeiden kohta: ”Mieti, miten toimintasi sosiaalisessa mediassa vaikuttaa uskottavuuteesi Ylen työntekijänä.”
Ehkä sitäkin voisi hetken pohtia, miten Ylen on tarkoitus uutisoida puolueettomasti asiasta, jossa päällikkötasolla otetaan näin vahvaa kantaa.
Vai tarvitseeko tuota sen enempiä pohtia? Ylen paperittomien terveydenhuoltoa koskevassa Reetta Salmisen kirjoittamassa analyysissa otetaan ihan yhtä räväkkää poliittista kantaa kuin Valkaman somepäivityksissäkin.
”Annetaan lääkäreiden tehdä työtään”, uutisena julkaistu teksti käskee.
Way to go, Yle!
Reetta Salminen spiikkasi myös Ylen klo 20.30 pääuutislähetyksen paperittomia koskevan osuuden. Uutinen loppui eriskummalliseen, sentimentaaliseen syyttelyyn: ”Samaan aikaan kun kauluspaitaiset poliitikot vääntävät kättä, kodittomat paperittomat jonottavat tänäkin iltana paperittomien salaiselle klinikalle. ”
Harvinaisen vahvaa uutiskannanottoa hämmästeli myös Ilta-Sanomien politiikantoimittaja Timo Haapala.
Olipa Ylen uutisissa toimittaja pannut loppuun paperittomien hoitoa koskevaan juttuunsa koko objektiivisuutensa rippeet.
— TH (@TimoHaapala) November 29, 2017
Haapala kirjoittaa: ”Olipa Ylen uutisissa toimittaja pannut loppuun paperittomien hoitoa koskevaan juttuunsa koko objektiivisuutensa rippeet”.
Ei niistä pojista niin väliä
Ettei Yle näyttäisi pöljältä aivan yksinään, niin otetaan jatkeelle vielä toinenkin tapaus.
Helsingin Sanomien feminististä näkökulmaa naurettavuuksiin asti painottava journalistinen linja ei ole enää pitkään aikaan ollut kenellekään uutinen, mutta on hämmentävää, miten vimma ulotetaan jopa oman konsernin sisarlehtiin.
Tämänkertainen tapauksemme lähti liikkeelle siitä, kun Ilta-Sanomat kirjoitti rehtorista, joka toivoi häirintäkeskusteluun laajempaa näkemystä. ”Kun puhutaan häirinnästä, niin pitäisi kuulla kaikkia ihmisiä. Tässä vetoomuksessa on kuultu vain naispuolisia oppilaita”, rehtori kommentoi.
Järkevää?
No ei ollut, ainakaan jos kysytään asiaa Helsingin Sanomien kulttuuritoimituksen esimieh .. öh siis esinaiselta Hanna Mahlamäeltä.
”Jäin miettimään miten muiden kuin naisten kuuleminen muuttaa tilannetta”, Mahlamäki twiittasi.
Niin, mitenköhän?
Pojat kun itse asiassa kokevat kouluympäristössä enemmän seksuaalista häirintää kuin tytöt. Asia selvisi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen vuonna 2017 tekemän kouluterveyskyselyn vastauksista.
Jos HS:n jäljellä olevia lukijoita joskus ihmetyttää, miksei lehdessä puhuta juuri mistään muusta kuin feminismistä, voidaan vastausta hakea toimituksen esimiesten ja -naisten arvomaailmasta. Jos he eivät poikien tai miesten ongelmista piittaa tuon taivaallista, ei pidä liiemmin hämmästellä sitä, ettei lehtikään näistä aiheista kirjoita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tämän nolommaksi ei enää mene: Huhtasaarta jahtaava Ylen toimittaja Eero Mäntymaa jää kiinni valheesta – kahdesti peräkkäin

Yle väistelee keskustelua Mäntymaan Twitter-sekoilusta – Esimies: ”Haluatko tutustua Ylen sosiaalisen median toimintaohjeisiin?”

Keskustan Pekkarinen sai tarpeekseen Ylestä – tiistain perussuomalaisia ja pääministeriä mollannut A-studio oli viimeinen pisara

Ihanan puolueetonta: Lehtikonserni lapioi ensin kymppitonneja Saulille, nyt päätoimittaja haukkuu Huhtasaarta

Voiko Yleen luottaa? Käyttää puolueellisia asiantuntijoita, salailee rahankäyttöään, saa usein moitteita Julkisen sanan neuvostolta

Tavio: Valtamedian objektiivisuus on palautettava
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa














