

Elinkeinoministeri Wille Rydman kommentoi kohuviestejään Verkkouutisten Sanna Ukkola Showssa. Asiasta keskustelivat Rydmanin ja Ukkolan lisäksi MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki ja Ilta-Sanomien politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala. / Verkkouutiset
Wille Rydman: Itsestään selvää, että kaikki sitoutuneet perustuslailliseen yhdenvertaisuuteen
Helsingin Sanomat julkaisi viime viikolla elinkeinoministeri Wille Rydmanin ex-tyttöystävälleen vuosia sitten lähettämiä viestejä, joita on muun muassa väitetty rasistisiksi. Rydman ei halua avata keskustelua viestien sisällöstä. Hän perusteli asiaa muun muassa sillä, että HS:n julkaisemaan artikkeliin kytkeytyy henkilöitä, jotka ovat poliisin esitutkinnassa häneen itseensä kohdistuvasta törkeästä kunnianloukkauksesta. Rydman vakuutti ohjelmassa, että hän on sitoutunut yhdenvertaisuuteen.
Verkkouutiset -median Sanna Ukkola Show:n vieraana ollut elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo, että hän ei ryhdy käymään lisää julkista keskustelua Helsingin Sanomien julkaisemien yksityisviestien sisällöstä.
-Jos väitettyjä viestejä lähtisi kommentoimaan, samalla antaisi oikeutuksen sille, että yksityiseksi väitettyjä viestejä voidaan käsitellä julkisuudessa. Samalla joutuisin todennäköisesti myös kommentoimaan päättynyttä parisuhdetta ja siihen liittyviä asioita.
”..jo perustuslain tasolle on viety ihmisten yhdenvertaisuus ja se, että ketään ei saa asettaa eriarvoiseen asemaan minkään henkilöön liittyvän syyn vuoksi. On nähdäkseni itsestään selvää, että kaikki ovat näihin sitoutuneet.”
Helsingin Sanomien vuosi sitten julkaisemasta Rydmania koskevasta artikkelista on käynnissä poliisin esitutkinta, jossa rikosnimikkeinä ovat muun muassa törkeä kunnianloukkaus. Rydman ihmettelee sitä, että uuden HS-jutun tekoprosessissa Hesari on käyttänyt rikoksesta epäiltyä lähdettä sekä toimittajaa.
-Lehdistö on alentunut linjalle, jossa väitettyjä vuosien takaisia parisuhdeviestejä ruoditaan ja niistä pyritään tekemään skandaalia. Pidän tätä järkyttävänä. Nähdäkseni vastuullisten tahojen tulisi viheltää peli poikki, tällaista journalistista kulttuuria ei pidä hyväksyä.
Rasisti-termi on raskas leimakirves
Rydman vakuuttaa, että hän irtisanoutuu rasismista sellaisena kuin se on klassisesti ymmärretty. Rydman sanoo, että hän ei ole rasisti. Rydmanin mukaan termillä ”rasisti” eri ihmiset kuitenkin nykyään usein ymmärtävät erilaisia asioita.
-Sillä voidaan leimata ihmisiä mitä omituisimmin tavoin. Puhe ja sanat ovat aina kontekstisidonnaisia. Mutta jos kyse on konkreettisista asioista, niin jo perustuslain tasolle on viety ihmisten yhdenvertaisuus ja se, että ketään ei saa asettaa eriarvoiseen asemaan minkään henkilöön liittyvän syyn vuoksi. On nähdäkseni itsestään selvää, että kaikki ovat näihin sitoutuneet.
-Sitten on tietysti sellaisia, joiden mielestä mikä tahansa on rasismia. Sen vuoksi rasismi-termi on kärsinyt inflaatiota, ja sen käyttö on hieman hankalaa, koska ihmiset ovat ymmärtäneet sillä erilaisia asioita.
Tiedostusvälineillä oma vastuunsa Suomi-kuvasta
Rydmanilta kysyttiin myös, miten hän aikoo vienninedistämismatkoilla, esimerkiksi arabimaissa tai Saksassa kommentoida viestejä, jos ne nousevat esille.
Rydmanin mukaan julkisuudessa on usein liikkeellä erikoisia käsityksiä siitä, mitä vienninedistämismatkat tosiasiassa ovat.
– Kun tapaan ulkomaalaisia kollegoja, niin yksi jatkuva illalliskeskustelun aihe on aina, mitä kaikkea media on taas tehnyt, kokemuksia vaihdetaan eri maiden häikäilemättömästä mediakuluttuurista. Tiedotusvälineilläkin on siis oma vastuunsa siinä, millaista kuvaa Suomesta annetaan ulkomaille, Rydman sanoo.
Media on herätellyt myös keskustelua pääministeri Petteri Orpon johtaman hallituksen toimintakyvystä. Rydman arvelee että asiaan liittyy median pyrkimys saada ensin asiat näyttämään tietynlaisilta, minkä jälkeen asiat oikeastikin olisivat niin.
-Hallituksella on kuitenkin takanaan parlamentaarinen enemmistö ja niin kauan kuin asia on näin, hallitus on toimintakykyinen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Kun tunne saa vallan, ei todellisuudella ole enää merkitystä” – kansanedustaja Vilhelm Junnilalta vastine kuluneen kesän mediasyytöksiin

Emeritusprofessori Vihavainen mätkii Suomen valtamediaa sortumisesta roskajournalismiin – ”Pelkkä tyhmyys ei voi selittää asiaa”

Perussuomalaiset: Ministeri Rydman on käyttänyt perustuslaillisia oikeuksiaan itsensä puolustamiseen
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









