

MATTI MATIKAINEN
Yhä useampi asukas saa oireita tuulivoimalan läheisyydessä – Leena pelkää, että hän joutuu jättämään kotinsa
Tuulivoimaloiden infraäänen haitalliset terveysvaikutukset ovat konkretisoituneet ikävällä tavalla. Useat kymmenet ihmiset oireilevat länsirannikon tuulivoima-alueilla. Parisataa ihmistä on paennut kodeistaan terveysongelmien takia.
Länsi-Suomessa sijaitsevassa Kurikassa asuva toimittaja ja hevosyrittäjä Leena Kurikka on yksi tuulivoimaloiden uhreista. Hän asuu 10 kilometrin päässä Ilmajoen Santavuoren voimaloista.
– Minulla ei ollut mitään oireita ennen tuulivoimaloiden käynnistymistä. Sen jälkeen minulla on ollut korva- ja sydänoireita, päänsärkyä sekä uni- ja nukahtamishäiriöitä, Kurikka kertoo.
”Taloni tärisee koko ajan”
Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry kertoo nettisivuillaan, että suurten tuulivoimaloiden melu saattaa tunkeutua kaukaakin rakenteiden läpi ja aiheuttaa unihäiriöitä ja stressiä.
Melun aiheuttama stressi vaikuttaa aineenvaihduntaan ja lisää mm. sydän- ja verisuonisairauksien riskiä.
– Verenpainemittarin mukaan verenpaineeni nousee kun tuulivoimalat ovat käynnissä. Taloni tärisee ja jurisee koko ajan. Joudun lähtemään kerran viikossa yöksi pois kotoa, jotta voin nukkua kunnolla, Kurikka selvittää.
Lääkäri vahvisti epäilykset
Kurikan mukaan hänen oireensa katoavat, kun tuulivoimalat eivät ole käynnissä tai hän lähtee vähintään 20 kilometrin päähän tuulivoimaloista.
– Mietin viikoittain, joudunko muuttamaan pois kotoa. En kuitenkaan tiedä, minne muuttaisin.
Tuulivoimaloiden infraäänelle on olemassa oma tautiluokitus.
– Sain omalta työterveyslääkäriltä diagnoosin, että oireeni johtuvat värähtelyn vaikutuksesta. Moni lääkäri ei uskalla sitä kirjoittaa. Onneksi minulla oli rohkea lääkäri, Kurikka mainitsee.
Perheitä paennut kodeistaan
Kurikka on kartoittanut tuulivoimaloiden terveysvaikutuksia ihmisiin ja eläimiin.
– Olen saanut paljon yhteydenottoja pitkin länsirannikkoa. Ihmisten tilanne räjähtää kohta käsiin. Ainakin parisataa ihmistä on muuttanut pois kodeistaan oireiden takia, Kurikka kertoo.
Oireet ovat helpottuneet tai kadonneet, kun asukkaat ovat muuttaneet pois voimaloiden tuntumasta. Tuulivoimapakolaisten lisäksi Kurikka tietää ihmisiä, jotka joutuvat asumaan oireista huolimatta kodeissaan.
– He eivät tiedä, mistä oireilu johtuu tai ovat hiljaa siinä toivossa, että saisivat talonsa vielä myytyä. Sen myyminen on vaikeaa, jos kertoo oireilusta. Moni lapsiperhe on pannut taloremontin jäihin odottaessaan tuleeko lähistölle voimala vai ei.
Keskenmenot lisääntyneet
Tuotanto- ja kotieläimillä on ilmennyt vakavia ongelmia, sen jälkeen kun tuulivoimalat ovat käynnistyneet. Kurikka on saanut ongelmista tietoja maatilojen isänniltä ja emänniltä sekä kenneleistä.
– Lehmillä on tiinehtymisongelmia ja keskenmenot ovat lisääntyneet valtavasti. Ennen kiltit hevoset ovat muuttuneet aggressiiviseksi. Äkkikuolemat ovat lisääntyneet sikaloissa. Koirilla on tiinehtymisongelmia ja käytösmuutoksia, Kurikka luettelee.
Tarvitaan laaja ja puolueeton tutkimus
Kurikan mielestä Suomessa tarvitaan laaja ja puolueeton tutkimus tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista. Tuulivoima-kansalaisyhdistyksen mukaan esimerkiksi Yhdysvalloissa ja Kanadassa on pysäytetty suurten tuulivoimaloiden rakentaminen, kunnes tuulivoiman meluhaitat on kunnolla tutkittu.
– Onneksi perussuomalaiset ovat tarttuneet tähän ongelmaan ja alkaneet tehdä jotain sen eteen, Kurikka kiittelee.
Kurikka ottaa vastaan tietoa tuulivoimaloiden vaikutuksista eläimiin osoitteessa: tuuli@bigmamasranch.com.
MIKA RINNE
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen tuulivoimaloiden terveysuhista: Kymmenet perheet lähteneet evakkoon – vakavalla altistusalueella 650 000 henkeä

Forsmanin perhe joutui jättämään kotinsa: ”Tuulivoimalat ovat uhka kansalaisten terveydelle”

Leena Meri tuulivoimaloiden lähellä asuvien ihmisten oireilusta: ”Leimaaminen luulotautiseksi on sairastuneiden pilkkaamista – haitat tutkittava välittömästi”

Oikeus- ja työministeri Jari Lindström: Tuulivoiman terveysriskit selvitetään ennen tukipäätöksiä

Soini: Vain perussuomalaiset huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista – ”Hallitus ei ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi”

Elomaa ja Meri: Tuulivoiman lisärakentaminen ja kaavat jäihin

Ne räjähtävät sittenkin

Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











