

LEHTIKUVA
Putkonen: Miksi media ja THL pelkäävät avoimuutta ja läpinäkyvyyttä?
Työmiehen tuumaustunnilla esiintyi eilen kotitalonsa menettänyt, perheensä terveydestä äärimmäisen huolestunut isä. Hän kertoi riipaisevassa puheenvuorossaan havainnoistaan teollisen mittakaavan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista ja toivoi, että huoli otettaisiin vakavasti.
Ilpo Forsmanin ja kymmenien muiden kotinsa jättämään joutuneiden perheiden tilanteesta kuultuaan perussuomalaiset nostivat ongelman julkisuuteen ja esittivät, että asia tutkittaisiin perin pohjin.
– Minkälaisen vastanoton asia sai? Pilkkaaminen, mustamaalaaminen ja vähättely alkoivat välittömästi. Pilkkaajien varmuus on uskomaton, koska asiaa ei ole kattavasti tutkittu, ihmettelee perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
THL väittää ilman tutkimustietoa
THL:n tutkijat väittävät, että olisi erittäin epätodennäköistä, että tuulivoimaloiden tuottama infraääni aiheuttaisi terveyshaittoja. THL:n tutkijat epäilevät, että oireiden taustalla olisivat tuulivoimaan liittyvät pelot ja negatiiviset odotukset, jotka saattavat ihmiset oireilemaan.
– THL:n kanta on ongelmallinen, koska teollisen luokan, 3-5 MW tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista ei ole olemassa kattavaa tutkimustietoa. Esimerkiksi Forsman kertoi, että laitos oli yrittänyt mitata infraääntä laitteilla, jotka eivät pysty mittaamaan kyseessä olevan taajuusalueen infraääntä. THL ei voi puhua tässä asiassa tiedeyhteisön nimissä, koska asiaa ei ole kattavasti tutkittu, Putkonen muistuttaa.
– Mikä pelko tai ennakkoluulo sairastuttaa alle yksivuotiaan lapsen tai aiheuttaa eläimille keskenmenoja? Emme tiedä. Asiasta ei ole tieteellistä näyttöä.
Putkonen painottaa, että perheiden terveysongelmat ovat tosiasia.
– Se, että terveysongelmat katoavat perheiden siirtyessä pois tuulivoimaloiden vaikutuspiiristä, on yhtä lailla tosiasia.
Altistusalueella satojatuhansia ihmisiä
Suomeen on rakennettu parin viime vuoden aikana runsaasti maailman mittakaavassa poikkeuksellisen massiivisia tulivoimaloita. Voimalat on sijoitettu ryppäisiin kotien läheisyyteen.
– On käsittämätöntä, että Suomeen on asiaa perinpohjaisesti tutkimatta saatu rakentaa laitoksia, jotka mahdollisesti vaarantavat satojentuhansien ihmisten terveyden. Yhtä käsittämätöntä on, että THL kuittaa terveysongelmat epäilyillä luulosairaudesta, Putkonen jyrähtää.
– Perussuomalaiset ovat vaatineet avointa, läpinäkyvää tutkimusta tuulivoimaloiden terveysriskeistä. Tutkimus on toteutettava avoimesti ja läpinäkyvästi niin, ettei yhdelläkään tutkijalla saa olla sidonnaisuuksia tuulivoimatoimijoihin. Tutkimukset on aloitettava välittömästi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeus- ja työministeri Jari Lindström: Tuulivoiman terveysriskit selvitetään ennen tukipäätöksiä

Elomaa ja Meri: Tuulivoiman lisärakentaminen ja kaavat jäihin
Viikon suosituimmat

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Kotouttamisesta kotiuttamiseen – Euroopan hidas mutta varma herääminen paluumuuton välttämättömyyteen
Ympäri Euroopan havahdutaan siihen tosiasiaan, että mahdottomaksi osoittautuneen maahanmuuttajien kotouttamisen nielemät resurssit voidaan käyttää paremminkin - nimittäin paluumuuton kannustimiin.
















