

LEHTIKUVA
Putkonen: Miksi media ja THL pelkäävät avoimuutta ja läpinäkyvyyttä?
Työmiehen tuumaustunnilla esiintyi eilen kotitalonsa menettänyt, perheensä terveydestä äärimmäisen huolestunut isä. Hän kertoi riipaisevassa puheenvuorossaan havainnoistaan teollisen mittakaavan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista ja toivoi, että huoli otettaisiin vakavasti.
Ilpo Forsmanin ja kymmenien muiden kotinsa jättämään joutuneiden perheiden tilanteesta kuultuaan perussuomalaiset nostivat ongelman julkisuuteen ja esittivät, että asia tutkittaisiin perin pohjin.
– Minkälaisen vastanoton asia sai? Pilkkaaminen, mustamaalaaminen ja vähättely alkoivat välittömästi. Pilkkaajien varmuus on uskomaton, koska asiaa ei ole kattavasti tutkittu, ihmettelee perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
THL väittää ilman tutkimustietoa
THL:n tutkijat väittävät, että olisi erittäin epätodennäköistä, että tuulivoimaloiden tuottama infraääni aiheuttaisi terveyshaittoja. THL:n tutkijat epäilevät, että oireiden taustalla olisivat tuulivoimaan liittyvät pelot ja negatiiviset odotukset, jotka saattavat ihmiset oireilemaan.
– THL:n kanta on ongelmallinen, koska teollisen luokan, 3-5 MW tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista ei ole olemassa kattavaa tutkimustietoa. Esimerkiksi Forsman kertoi, että laitos oli yrittänyt mitata infraääntä laitteilla, jotka eivät pysty mittaamaan kyseessä olevan taajuusalueen infraääntä. THL ei voi puhua tässä asiassa tiedeyhteisön nimissä, koska asiaa ei ole kattavasti tutkittu, Putkonen muistuttaa.
– Mikä pelko tai ennakkoluulo sairastuttaa alle yksivuotiaan lapsen tai aiheuttaa eläimille keskenmenoja? Emme tiedä. Asiasta ei ole tieteellistä näyttöä.
Putkonen painottaa, että perheiden terveysongelmat ovat tosiasia.
– Se, että terveysongelmat katoavat perheiden siirtyessä pois tuulivoimaloiden vaikutuspiiristä, on yhtä lailla tosiasia.
Altistusalueella satojatuhansia ihmisiä
Suomeen on rakennettu parin viime vuoden aikana runsaasti maailman mittakaavassa poikkeuksellisen massiivisia tulivoimaloita. Voimalat on sijoitettu ryppäisiin kotien läheisyyteen.
– On käsittämätöntä, että Suomeen on asiaa perinpohjaisesti tutkimatta saatu rakentaa laitoksia, jotka mahdollisesti vaarantavat satojentuhansien ihmisten terveyden. Yhtä käsittämätöntä on, että THL kuittaa terveysongelmat epäilyillä luulosairaudesta, Putkonen jyrähtää.
– Perussuomalaiset ovat vaatineet avointa, läpinäkyvää tutkimusta tuulivoimaloiden terveysriskeistä. Tutkimus on toteutettava avoimesti ja läpinäkyvästi niin, ettei yhdelläkään tutkijalla saa olla sidonnaisuuksia tuulivoimatoimijoihin. Tutkimukset on aloitettava välittömästi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeus- ja työministeri Jari Lindström: Tuulivoiman terveysriskit selvitetään ennen tukipäätöksiä

Elomaa ja Meri: Tuulivoiman lisärakentaminen ja kaavat jäihin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää