

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Yhteisvastuu alkaa vuodenvaihteessa: Suomalaispankit saattavat joutua maksamaan italialaisten pankkien miljarditappioita.
Vuodenvaihteessa alkaa Europan pankkiunionin yhteisvastuullisuus ja silloin Italian pankkien ongelmat ovat unionin yhteisiä. Ongelmapankkien uudelleenjärjestelyyn tarvittavia varoja voidaan periä kaikilta euroalueen pankeilta, muistuttaa Uusi Suomi.
Italian pankkijärjestö FABI on varoittanut huonojen luottojen ja luottotappioiden riskien kasvusta Italiassa. Erityisessä vaarassa ovat koronatukien ehtyessä maan pienet ja keskisuuret yritykset. FABI:n mukaan kyse on 300 miljardista eurosta. Pankkijärjestö muistuttaa, että nyt julkistetut luvut voivat olla vain jäävuoren huippu.
Uuden Suomen mukaan italialaispankkien ongelmat muuttuvat vuodenvaihteessa koko EU:n laajuiseksi viimeistään vuodenvaihteessa. Yhteisvastuun myötä ongelmapankkien uudelleenjärjestelyyn tarvittavia varjoa voidaan periä kaikilta euroalueen pankeilta. Italian pankkikriisi heijastuisi välittömästi Saksan ja Ranskan suurpankkeihin ja johtaisi ”eurooppalaiseen syöksykierteeseen”.
2 miljardia ylimääräisiä vakausmaksuja
Suomessa Finanssiala on arvioinut, että suomalaispankit voivat joutua maksamaan jopa kaksi miljardia euroa ylimääräisiä vakausmaksuja seuraavien kolmen vuoden aikana yhteisvastuun takia.
Nordea jakaa lokakuussa Suomen kaikkien aikojen suurimman osinkopotin. Summa on 2,9 miljardia euroa. Euroopan keskuspankin voitonjakokielto päättyy syyskuun lopussa, joten muutkin pankit voivat pistää dataholveissa pölyttyneet mahdolliset voittovarat jakoon vielä tämän vuoden puolella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vakuusmaksu ongelmapankkien uudelleenjärjestely Banca d’Italia DBRS Italian pankkijärjestö Euroopan pankkiunioni FABI ongelmapankit Finanssiala Euroopan keskuspankki Monte dei Paschi di Siena Nordea Yhteisvastuu Pankkikriisi Italia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huomattava osa Euroopan pankkisektorista on ollut konkurssissa viimeisten 10 vuoden ajan

Puisto: Suomalaiset voivat joutua euroalueen huonokuntoisen pankkisektorin maksumiehiksi

Suomi ottaa velkaa jotta muut maat saisivat lisää tuloja, maksaa tämän lystin luovuttamalla itsenäisyyttään – VM:n ex-ylijohtaja Peter Nyberg moittii

Espanjan, Ranskan ja Italian inflaatioluvut nousussa energian kallistuessa

Veikko Vallin yrittäjille ja tapahtuma-alalle suunnatuista koronatuista: ”Jokainen hakukierros on hakukriteerien takia osittain epäonnistunut”
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.














