Artikkeli kuva

Twitter kuvakaappaus

1930-luvun kaiut kumisevat nyt toden teolla – esittikö vasemmistoaktiivi todella muilutuksia?

06.11.2017 |01:28

Poliittisen historian tohtorikoulutettava Miska Dellinger (vas.) innostui Jussi Halla-ahon (ps.) lauantai-iltana kohtaamasta uhkaavasta välikohtauksesta ja äityi vaatimaan inhokkiryhmiensä poistamista Turusta. Iltalehden shokeeraavan uutisen sivuilleen linkittänyt tyytyväinen Dellinger kirjoitti: ”Jep, jatkossakin fasistit, äärioikeisto, rasistit ulos Turusta. Ette kuulu tänne. Olen ylpeä kaupungistani!”

Muiluttamisella tarkoitetaan henkilön väkivaltaista kuljettamista toiselle paikkakunnalle tai valtakunnan rajan taakse. Toiminnalla on raskas historia, useita ihmisiä sai 1930-luvulla surmansa muilutusten aikana. On hämmästyttävää, että Dellinger poliittisen historian tohtorikoulutettavana flirttailee tällaisella retoriikalla.

Vasemmistoliiton ja sen edeltäjien SKDL:n ja Suomen Kommunistisen Puolueen SKP:n piiristä on ankarasti moitittu muilutuksia tehnyttä Lapuan liikettä.

Pohdiskeli aikaisemmin kuninkaallisten ampumista

Miska Dellinger ilmoittaa olevansa turkulainen kunnallispoliitikko, järjestösihteeri, politiikantutkija, kampanja-aktiivi ja yhteiskunnallinen kommentaattori. Hän toimii Varsinais-Suomen Vasemmistonuorten piirisihteerinä.

Dellinger on aiemminkin päätynyt otsikoihin rajujen kirjoitustensa vuoksi. Turun Sanomat kirjoitti tapauksesta, jossa 2015 julkaistussa Facebook-päivityksessä Joonas Korhonen ihmetteli, ”Miks Suomen televisiossa näytetään jonkun veronmaksajien rahoilla loisivan runkkarin häät.”

Misha Dellinger kommentoi päivitystä näin: ”Eniten mua kiinnostaa et miksei noita oo ammuttu jonkun ladon alakerrassa ja jouduttu ampumaan pari kertaa koska vaatteisiin omellut jalokivet on suojanneet luodeilta?”

Andersson puuttui peliin

Halla-ahoon kohdistunut uhkaava tapaus sekä Dellingerin kirjoitus herätti illan aikana rajuja moitteita verkossa. Vasemmistoliiton puheenjohtajalta Li Anderssonilta tivattiin, miten vasemmistoliiton riveistä voidaan hehkuttaa väkivaltaista häirintää. Andersson vetosi väkivallattomuuden puolesta.

Neljätoista minuuttia Anderssonin kirjoituksen jälkeen Dellingerin kirjoitusten sävy muuttui, ja hän alkoi vakuutella väkivallattomuuttaan. ”Ahdistelu ei ok”, kirjoitti Dellinger, joka oli vain muutamaa tuntia aikaisemmin todennut olevansa ylpeä häiriköinnistä. Hän nöyrtyi myös vakuuttelemaan: ”Rasistit ja fasistit, jotka eivät ole mm Turussa, ovat ihan jees”.

Li Andersson ja Miska Dellinger toimivat Turun vasemmistoliiton kunnallisjärjestössä.

Täsmennys 6.11.2017: Muilutuksia teki Lapuan liike, ei IKL.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää