Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Åkesson haluaa Ruotsin Natoon Suomen perässä

11.04.2022 |11:41

Puoluejohtaja Jimmie Åkessonin Nato-kanta on Ukrainan sodan myötä kääntynyt myönteiseksi sotilasliiton jäsenyydelle.

Ruotsi ei saa jäädä yksin turvallisuusratkaisuissaan. Jos Suomi päättää hakea Naton jäsenyyttä, Ruotsin on tehtävä sama ratkaisu.

Ukraina on jäänyt yksin

Ruotsidemokraattien puoluejohto ei ole tehnyt vielä päätöstä asiasta, mutta ratkaisu on odotettavissa pian. Jos puolue päättää myönteisestä kannasta, Ruotsin valtiopäivien enemmistö on Natoon liittymisen kannalla.

– Suomi on selkeästi tekemässä myönteisen Nato-päätöksen ja se vaikuttaisi tapahtuvan lähitulevaisuudessa. Tämä on yksi syy ja toinen on se, että Ukraina on jäänyt yksin. Siksi kantani on muuttunut, Åkesson perustelee Svenska Dagbladetissa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää