

LEHTIKUVA
Antikainen: Kannanhoidollisen metsästyksen tulevaisuus turvataan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on ottanut Karjalaisen ja Savon Sanomien sanomalehdissä julkaistussa tuoreessa kolumnissaan kantaa viime aikoina käytyyn keskusteluun kannanhoidollisen metsästyksen tulevaisuudesta.
Korkein hallinto-oikeus antoi hiljattain päätöksensä valituslupahakemuksiin, jotka koskivat syksyksi 2022 myönnettyjä poikkeuslupia karhunmetsästykseen. Oikeuden mukaan valtaosissa perusteet lupiin eivät täyttyneet. Suomen riistakeskuksen päätöksillä oli sallittu karhun metsästyslupia kannanhoidollisin perustein muun muassa Itä-Suomessa.
– Tuore oikeuden päätös haittaa metsästäjien vuosien uurastusta, Sanna Antikainen kirjoittaa.
Metsästäjät aiheellisesti huolissaan
Oikeuden mukaan metsästyslain ja EU:n luontodirektiivin perusteet poikkeuslupien myöntämiseen eivät täyttyneet. Kaikki riistakeskuksen myöntämät poikkeusluvat oli myönnetty kannanhoidollisella perusteella.
– Metsästäjät ovat aiheellisesti huolissaan KHO:n päätöksestä. Pahin pelko on, että suurpetojen metsästys lopetetaan kokonaan Suomessa. Näin ei saa tapahtua, eikä oikeuden päätös saa merkitä metsästyksen lopun alkua. Sektorin heikosti tuntevat tuomarit eivät saa tehdä ratkaisuja, joissa lähtökohtaisesti ei sallita metsästystä ja perustelut keksitään aina erikseen. Lainsäädäntö on tarvittaessa päivitettävä niin, ettei lupia voida enää oikeuskäsittelyissä hylätä, Antikainen toteaa.
Suurpetokannat pidettävä hallinnassa
Antikainen muistuttaa, että suurpetojen metsästyksen kieltämisen seurauksena kannat voivat nousta holtittomaan kasvuun.
– Suurpetojen kannat on pidettävä hallinnassa. Suomeen ei saa syntyä alueita, joissa ihmis- ja kotieläinvahingot sekä tuhot alkutuotannolle voivat lisääntyä ja metsäjänis-, kauris- ja jopa hirvikannat eivät pääse nousemaan kohtuulliselle tasolle liian suuren pien- ja suurpetokannan takia.
– Vahinkoja on ehdottomasti ehkäistävä ennalta. Suurpetojen ihmisarkuutta on ylläpidettävä ja yhteiselon tasapaino säilytettävä. Myös koirametsästyksen ja -koulutuksen jatkuvuus on turvattava.
EU:lle ei pidä antaa saneluvaltaa
Antikainen mukaan EU-tuomioistuimen ratkaisut eivät saa olla este lainsäädännön muuttamiselle.
– Direktiiviä voi soveltaa kansallisin tulkinnoin. Ei EU:lle eikä oikeuslaitokselle tule antaa asiassa saneluvaltaa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta antoi 9.11.2023 lausunnon, jonka mukaan valiokunta tulee esittämään vähimmäismäärän kullekin suurpedolle kannanhoidollisen metsästyksen turvaamiseksi.
– Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on turvattava. Tämä on kirjattu myös hallitusohjelmaan, ja siitä on pidettävä tiukasti kiinni.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotieläinvahingot kannanhoidollinen metsästys suurpetokannat karhunmetsästys Suomen riistakeskus kannanhoito metsästäjät metsästyslaki luontodirektiivi lainsäädäntö Euroopan unioni Sanna Antikainen Metsästys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat vaativat toimia suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamiseksi

Simula iloitsee susiasetuksen etenemisestä: “Kaikki keinot käyttöön, jotta metsästys helpottuu ja susiongelmia voidaan ennaltaehkäistä”

Hakkarainen kysyi komissiolta luontodirektiivistä – miksi naapurimaissa on ihan erilaiset tulkinnat?

Teemu Keskisarjan kolumni: Rakkaat muistoni Helsingin Sanomista

EU:n juomavesidirektiivi tietäisi jopa miljardien jättilaskua – Suomelta kriittinen kanta

Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys jatkuu

Hallitus haluaa turvata metsästyksen tulevaisuuden – suurpetojen kannanhoidollinen metsästys etenee

Komissio esittää suden suojelutason alentamista – Jenna Simula: ”Merkittävä uutinen suomalaiselle metsästykselle”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää