

PS ARKISTO
Antikainen: Saarikon valtiosihteerinimitys, Peteliuksen toiminta arpajaislain uudistuksessa ja ministerien karenssipalkat heikentävät Suomen uskottavuutta korruptiovapaana maana
Lokakuun alussa valtiovarainministeriö tiedotti aiemmin muun muassa toimittajana työskennelleen Katri Makkosen valinnasta valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) valtiosihteeriksi. Makkonen on aiemmin työskennellyt Yleisradiolla toimittajana sekä toiminut tasavallan presidentin viestintäpäällikkönä ja konsulttitalo Miltton Oy:ssä varatoimitusjohtajana.
– Valtiovarainministeri kutsui valtiosihteeriksi entisen toimittajan ja viestintäkonsultin sen sijaan, että palkkaisi henkilön, jolla on näyttöjä talousosaamisesta. Budjettiriihi on ohi, talousarvioesitys annettu eduskunnalle ja ensi vuonna edessä eduskuntavaalit. Herää kysymys, onko nyt aika aloittaa hallituspuolue keskustan imagonkohotus veronmaksajien piikkiin, kun valtionvelka on ennätyksellisellä tasolla ja keskustan suosio pohjalukemissa? perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pohtii.
”Politiikan pyöröovi jatkaa pyörimistään”
Uuden valtiosihteerin valinta osui sattumalta lähes samalle viikolle, kun eduskunnassa puitiin yksityiselle sektorille siirtyvien ministereiden karensseja. Ministereiden erityisavustajilla ja poliittisilla valtiosihteereillä vastaava karenssijärjestelmä on ollut käytössä vuodesta 2017.
– Karenssijärjestelmä on luotu estämään korruptiota, mutta kovapalkkaisiin yksityisen sektorin töihin valuu ministereiden erityisavustajia solkenaan, kyseenalaisista poliittisista virkanimityksistä puhumattakaan. Lobbarit siirtyvät politiikkaan ja poliitikot lobbareiksi ja politiikan pyöröovi se vaan jatkaa pyörimistään vuodesta toiseen.
– Eikö ministereillä ja heidän avustajillaan ole osaamista, jolla he voisivat työllistyä politiikan ulkopuolelle ilman, että työllistymiseen liittyisi poliittisessa tehtävässä saatujen sisäpiiritietojen väärinkäyttö? Antikainen tylyttää.
Peteliuksen olisi pitänyt jäävätä itsensä
Hallituksen toiminnan eettisyyden saattaa kyseenalaiseen valoon myös hallituspuolue vihreiden kansanedustaja Pirkka-Pekka Peteliuksen toiminta Ahvenanmaan rahapelimonopoli Paf:iin liittyen.
– Kaiken huippu on se, etteivät hallituspuolueiden kansanedustajat tunnu osaavan arvioida omaa esteellisyyttään. Ensin kävi ilmi, että Petelius on saanut Paf:ilta toistasataatuhatta rahaa siitä, että hänellä oli lisenssisopimus liittyen kasinopeliin. Petelius on julkkis vain Suomessa ja peli on suomenkielinen, joten kenellekään tuskin on epäselvää, kenelle peli on suunnattu, vaikka Veikkauksella on Manner-Suomessa monopoli eikä Paf saa mainostaa pelejään täällä.
– Petelius oli vedättänyt sidonnaisuusilmoituksessa ja väittänyt saamiaan rahoja luottamustoimipalkkioiksi. Olipa kyse kummasta tahansa, Peteliuksen olisi joka tapauksessa pitänyt ymmärtää jäävätä itsensä valiokunnassa. Henkilö, joka saa rahapeliyhtiöltä monen suomalaisen vuosipalkkaa suuremmat tulot lisenssisopimuksen perusteella, tuskin on kenenkään mielestä puolueeton taho päättämään arpajaislain muuttamisesta valiokunnassa, Antikainen moittii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sidonnaisuudet vääviys karenssi PAF Katri Makkonen Pirkka-Pekka Petelius valtiosihteeri Valtiovarainministeriö veronmaksajat Veikkaus Lobbaus Annika Saarikko Sanna Antikainen vihreät Keskusta korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksen ministereillä 65 erityisavustajaa – Suomen Uutiset selvitti palkkoja: Jopa lähes 8 000 euroa kuukaudessa

Hallituksella ennätysmäärä ministerien poliittisesta lähipiiristä palkattuja avustajia – Rantanen: ”Vähentääkö hallitus avustajien määrää?”

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Halla-aho vasemmistoliiton nimityskohusta: Suomi ”vähiten korruptoitunut maa”, koska mittarit eivät havaitse suomalaistyyppistä hyvä-veli-korruptiota

Lahjusepäily järsii EU:n uskottavuutta – sosialidemokraattinen europarlamentin jäsen korruptioskandaalin keskiössä

Somalia ja Syyria maailman eniten korruptoituneet maat – valtavat erot valtioiden välillä
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.