

LEHTIKUVA
CNBC: Yhdysvalloissa lähes joka kolmas yksityiseltä asunnon vuokrannut ei suoriutunut elokuun vuokrastaan
Yhdysvaltalainen talousaiheisiin keskittynyt mediayhtiö CNBC uutisoi maan vuokralaisten ja piensijoittajiin laskettavien vuokraisäntien talousongelmista. Lähes joka kolmas piensijoittajan asunnossa vuokralla oleva ei pysty hoitamaan elokuun vuokraa.
Valtaosa Yhdysvaltain vuokra-asuntomarkkinoista koostuu yksityisistä sijoittajista. He pyörittävät noin 17 miljoonaa vuokra-asuntoa ympäri maata.
Vuokralaisten talousongelmat heijastuvat myös vuokraisäntiin. Isäntien tulee hoitaa kiinnelainansa, kiinteistöveronsa ja muut ylläpitoon ja huoltoon laskettavat kulut, vaikka vuokratulot ovat tyrehtymään päin. Joka kolmannen vuokraisännän tulovirta koostuu merkittävästi vuokrista.
Säästöt hupenevat
Vuokraisännillä riittää silti ymmärrystä vuokralaisten maksuvaikeuksille epidemian keskellä. 35 prosenttia heistä on joutunut uhraamaan säästöjään pystyäkseen hoitamaan omat maksuvelvoitteensa. 42 prosenttia vuokralaisista on joutunut tekemään samoin.
Lähes puolet yksityissijoittajista on suostunut joko lykkäämään vuokranmaksua tai antamaan niitä kokonaan anteeksi.
Maksuvaikeuksista kertovat luvut ovat kuitenkin ripeässä kasvussa. Elokuun vuokranmaksujen ongelmat ovat lisääntyneet neljänneksen heinäkuulta.
Vaikeuksien pitkittyessä vuokraisännillä ei ole hyviä vaihtoehtoja. Massahäädöiltä on vältytty toivoen, että politiikot saisivat ratkaistua yleisen työttömyyskorvauskiistan. Aiempi korvausohjelma on päättynyt.
Tukirahaa kiinnelainoille
Noin 12 prosenttia asuntosijoittajista on anonut hallinnolta helpotusta valtion takaamiin lainoihin. Tukea voidaan myöntää aina yhteen vuoteen asti. Siihen ajavat paitsi nykyisten vuokralaisten maksuvaikeudet, myös epäilys siitä, ettei tilanne kohenisi uusienkaan vuokralaisten myötä.
Mikäli politiikkojen sapeleiden kalistelu jatkuu, vuokraisännät voivat joutua häätämään vuokralaisiaan, CNBC kertoo. Kiinnelainat voivat jäädä hoitamatta, mikä voisi johtaa uuteen asuntokriisiin vuoden 2008 tapaan.
Suuremmilla asuntosijoitusyhtiöillä menee hieman paremmin siitä syystä, että niillä on paremmat kassapuskurit. Nekään eivät ole kaikkivoipaisia vaikeuksien pitkittyessä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Häätökaaos uhkaa Yhdysvaltoja – Jopa 40 miljoonaa saattaa joutua kadulle

Sdp käänsi takkinsa: Lisää veroja omakotitaloasujille

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – “Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”

Öljylämmitteisissä pientaloissa asuu noin 200 000 ikääntyvää suomalaista – Asumismenot saattavat pakottaa ikääntyvät tinkimään jopa ruoasta ja lääkkeistä

Immoselta ja Puistolta ratkaisuja työvoiman kohtaanto-ongelmaan: Haittamaahanmuutto kuriin – “Asuntoja töissä käyville suomalaisille”

Keinot asunnottomuuden poistoon ovat olemassa – Helsingin perussuomalaiset haluavat kaupungin asunnot helsinkiläisille

Yhdysvalloissa konkurssiaallon esimakua: Vuoden alusta vähintään miljardin dollarin yrityksiä kaatunut ennätykselliset 45 kappaletta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.