Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 23/2016 luetuin

Dalai Lama: Euroopasta ei saa antaa tulla arabialaista – turvapaikat väliaikaisiksi

01.06.2016 |10:13

Tiibetiläisten hengellisen johtajan Dalai Laman mukaan Saksa ottaa vastaan liikaa pakolaisia.

– Euroopasta, esimerkiksi Saksasta, ei voi antaa tulla arabimaata, Dalai Lama totesi saksalaistoimittajille.

Tavoitteeksi paluu kotimaahan

Dalai Laman mukaan pakolaisille tulisi antaa vain väliaikaisia turvapaikkoja ja tavoitteena tulisi olla, että pakolaiset palaisivat takaisin rakentamaan kotimaitaan.

Kiina miehitti Tiibetin 1950-luvulla ja Dalai Lama on itse asunut suurimman osan elämästään Intiassa pakolaisena. Kiinalaisten muuttoliikettä miehitetyn Tiibetin alueelle on pidetty uhkana tiibetiläisen kulttuurin säilymiselle.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
6.
Suomen uutiset logo

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla

18.06.2026 |16:30

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää