Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Dalai-lama: Eurooppaa ei tule täyttää muslimeilla

02.07.2019 |11:09

Tiibetin hengellinen johtaja Dalai-lama varoittaa Eurooppaa muslimien ja afrikkalaisten invaasiosta. Hänen mukaansa Euroopasta tulee muslimimaanosa, jos se ei lähetä tänne otettuja pakolaisia takaisin kotimaihinsa.

Dalai-lama toisti BBC:lle antamassaan haastattelussa viime syksynä Malmössä antamansa lausunnon, jonka mukaan Eurooppa kestää vain tietyn määrän Lähi-idästä ja Afrikasta tulevia maahanmuuttajia

– Pieni määrä on ok, mutta se, että koko Euroopasta tulee muslimivaltio ei käy. Myöskään Afrikka ei sovi Eurooppaan.

– Tulijat sopivat paremmin omiin kotimaihinsa. Eurooppa kuuluu eurooppalaisille, hengellinen johtaja toisti.

Suojaa vain väliaikaisesti

Dalai-laman mielestä eurooppalaisten tulisi auttaa pakolaisia, kouluttaa heitä ja lähettää heidät takaisin rakentamaan omia kotimaitaan.

– Ihmiset pakenevat omista kotimaistaan tappamista, kiusaamista ja kärsimystä, mutta suojan antamisen ja väliaikaisen auttamisen tulisi johtaa paluumuuttoon omaan kotimaahan ja sen uudelleenrakentamiseen, Dalai-lama painotti.

Dalai-lama elää maanpaossa ja on asunut suurimman osan elämästään Intiassa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
8.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46
9.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi