
Digisyrjäytyminen uhkaa ikääntyvää – Huhtasaari ehdottaa kunnille korvamerkittyä rahaa ikäihmisten palveluiden takaamiseen
Ikääntyvien digipalveluopastus on pitkälti vapaaehtoistyön varassa. Kunnilta tarvittaisiin pikaisesti toimia, jotta kaikkien kansalaisten perusoikeudet voivat toteutua. Vanhus- ja lähimmäispalvelun liiton Ikäteknologiakeskuksen vuonna 2017 tekemän kyselyn mukaan yli 75-vuotiaista lähes 70 prosenttia ei ollut koskaan käyttänyt internetiä. 65–74-vuotiaissa osuus oli jo paljon pienempi, mutta tässäkin ikäryhmässä kokonaan netin ulkopuolelle jäi joka neljäs.
Kansanedustaja Ritva (Kike) Elomaa (ps.) pitää huolestuttavana, että digiaikaan siirtymisen vauhti on niin kova, että inhimillisyys on kokonaan unohtunut.
– Digipalveluihin tarvittaisiin pidempi siirtymäaika. Olen saanut paljon palautetta sekä ikääntyviltä että heidän omaisiltaan, hän kertoo.
Elomaan mielestä ihmistä ei saa pakottaa käyttämään nettiä – on myös perusoikeus kieltäytyä digitaalisuudesta.
– Mikä siinä on, että mitään henkilökohtaista palvelua ei enää koeta kannattavana? Pankkiin pitää varata aika – puhumattakaan tiskillä maksettujen laskujen kuluista. Ihmiset jotka maksavat näitä korkeita palvelumaksuja, joutuvat myös maksamaan suuria matkakustannuksia, koska pankkipalvelupisteitä harvennettaan koko ajan, Elomaa tarkentaa ja lisää:
– Digiajassa täytyy muistaa, että kynän ja paperin käytön on oltava mahdollista.
Kunnille erikseen merkitty tuki
Kansanedustaja Laura Huhtasaari (ps.) sanoo, että kunnille pitäisi antaa porkkana – erikseen merkitty raha – jolla varmistettaisiin, että perusoikeudet toteutuvat myös niiden ihmisten kohdalla, joilla ei ole kykyä tai mahdollisuuksia toimia digimaailmassa.
– Erilaiset palvelupisteet esimerkiksi kirjastojen yhteydessä saattaisivat olla joidenkin kohdalla avuksi. Tarvitsemme erilaisia ja yksilöllisiä ratkaisuja. Meidän päättäjien velvollisuus on huomioida ikäihmisten tasavertainen mahdollisuus toimia yhteiskunnassa. Ratkaisuja kyllä löytyy, kun varaamme riittävät voimavara, Huhtasaari sanoo.
INFO:
– Nettiä ikä kaikki -kampanjassa voit opettaa läheisillesi hyödyllinen digitaitoja.
– Haluatko auttaa? Ryhdy vertaisopastajaksi.
Uusien opastajien on mahdollista osallistua myös Helsingin työväenopiston ja Enterin yhdessä järjestämään opastajakoulutukseen. Seuraava opastajakoulutus järjestetään 19.9.-31.10.2018 keskiviikkoisin klo 10-12.45 Opistotalolla, Helsinginkatu 26.
– Ikäihmisten tietotekniikkayhdistyksiä:
Mukanetti ry (Tampereen alue), Savonetti ry (Pohjois-Savo)
Joen Severi ry (Pohjois-Karjala)
– Digiagentit ovat ikäihmisiä (noin +65 vuotta), jotka haluavat auttaa muita ikäihmisiä digilaitteiden hallinnassa. He käyttävät erilaisia sähköisiä palveluita. Mikään ammattilainen ei digiagentiksi mielivän tarvitse olla. Itse asiassa agentitkin voivat oppia Digiklubeissa uusia taitoja
Lisätietoja: kati.harkoma@valli.fi tai puhelimitse numeroon 040 764 3738, tai Digiagenttien nettisivulta.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.