

LEHTIKUVA
Eerola: Suomi mukaan Venäjä-pakotteisiin enintään maakauppakiellolla
Kansanedustaja Juho Eerolan mielestä Suomen ei tule lähteä mukaan täysimittaisiin Venäjä-pakotteisiin, mikäli muutkaan EU-maat eivät näin tee.
Eerola muistuttaa, että Iso-Britannia – pääosassa Lontoon Cityn pankkikeskittymä – toimii turvapaikkana venäläisen valtaeliitin omaisuudelle, ja Ranska jatkaa jääräpäisesti asekauppaansa Venäjälle toimittamalla Mistral-luokan maihinnousualuksia.
– Suomen ei tule lähteä mukaan pakotteisiin, mikäli ne eivät kohdistu tasapuolisesti kaikkiin EU-maihin, ja mikäli niiden vaikutus ei kohdistu sinne minne eniten pitäisi, eli pankkisektorille.
Ranska aseistaa Venäjää edesvastuuttomasti
Eerolan mielestä on käsittämätöntä, että Ranskan aseistaa Venäjää maihinnousualuksilla.
– Miten on mahdollista että EU ei ole jämäkämmin lähtenyt painostamaan Ranskaa tällaisessa asiassa? Maihinnousualukset ovat kehittynyttä sotateknologiaa, joka lisää Venäjän sodankäyntikykyä merkittävästi, Eerola ihmettelee.
– Venäläisen amiraalin mukaan Georgian sota olisi voitettu 40 minuutissa 26 tunnin sijaan, mikäli Venäjällä olisi ollut käytettävissä Mistral-luokan maihinnousualuksia.
Suomenkin rajattava pakotteita
Mikäli EU:n pakotteet eivät kohdistu merkittävästi brittien pankkisektoriin ja Ranskan asekauppoihin, tulee pakotteet Suomen osalta rajoittaa Eerolan mielestä venäläisten maakauppoihin.
– Jos Ranska ja Britannia eivät ole valmiita muita EU-maita kohtaan tasapuolisiin pakotteisiin, on Suomen rajattava pakotteet ainoastaan venäläisten maakauppoihin.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjän tuontikiellot voivat laukaista Suomeen katastrofin

Slunga-Poutsalo: Pakotekierre aloitti kauppasodan
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Laittomasti maahan tulleet herättävät turvattomuutta Colchesterin asukkaissa: ”Hengailevat kaupungilla ja tuijottavat ihmisiä”
Britannian vanhin kaupunki Colchester täyttyy joka päivä nuorista turvapaikanhakijamiehistä, joita kuljetetaan kaupunkiin veronmaksajien rahoittamille päiväretkille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













