

YLE
Elo Ylellä: Sivistysvaltiossa ei voi olla mielipiteen perusteella annettavaa tukea
Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Simon Elo moitti ministeri Pia Viitasta avustustoimikunnan taakse piiloutumisesta.
Ylen Aamu-tv:ssä käsiteltiin jälleen toistunutta ja kummastusta herättänyttä tilannetta, jossa PS-nuorten tuki jäi 29 000 euroon, kun kokoomus ja keskusta saivat yli 20 kertaa enemmän, yli 600 000 euroa ja SDP:kin 19 kertaa enemmän, noin puoli miljoonaa euroa.
Syytä tukien suurelle erolle on haettu tukien jakoperusteista, mm. monikulttuurisuuden tuesta. Edellinen kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki (vas.) piti monikulttuurisuuden edistämistä selkeänä perusteena tukien myöntämiselle.
– Kulttuuri- ja asuntoministeri Pia Viitanen (sd.) on asettunut edeltäjänsä linjalle ja on piiloutunut avustustoimikunnan taakse, Elo moitti ja toivoi ministeriltä selkeämpiä omia linjauksia.
Arvioon, etteivät PS-nuorten linjaukset vastaisi nuorisojärjestöjen tuen jakoperusteita hän vastasi näin:
– Eri kulttuurien rinnakkainolo yhteiskunnassa on normaalia eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Mutta se mitä me vastustamme monikulttuurisuudessa on, että ylhäältä sanellaan, miten ihmisten pitäisi tästä asiasta ajatella. Sitä me vastustammme. Mutta länsimaisessa oikeusvaltiossa ei voi olla mielipiteen perusteella annettavaa tukea. Se pitäisi antaa kaikille järjestöille samoilla selkeillä perusteilla, Elo painotti.
Koski: Tuet edustajapaikoittain
Kokoomusnuorten puheenjohtaja Susanna Koski esitti ratkaisuksi, että poliittisten nuorisojärjestöjen tuet jaettaisiin suoraan puolueiden kansanedustajapaikkojen perusteella. Monikulttuurisuutta hän ei pitänyt hyvänä perusteena tukien jakamiselle tai paremminkin jakamatta jättämiselle PS-nuorten kohdalla.
– Ei tietenkään, ei. Tämä osoittaa, että järjestelmä on nyt kestämättömällä pohjalla ja niin kauan kuin minä muistan, kokoomusnuoret on ajanut järjestelmän muuttamista, Koski sanoi.
Myös demarinuorten puheenjohtaja Joona Räsänen piti toiminnan laajuutta ja vaikuttavuutta tukien myöntämisen perusteena eikä puolueiden näkemyksiä.
– En lähtisi ministeriön virkamiesten linjauksista tässä, Räsänen puntaroi.
Elo: Yhdenvertaisuus ei toteudu
Opetus- ja kulttuuriministeriö toivoo poliittisilta nuorisojärjestöiltä arvoja, joita ovat yhtenvertaisuus, yhteisvastuu, tasa-arvo, monikulttuurisuus ja kansainvälistyminen, terveet elämäntavat ja ympäristön ja elämän kunnioittaminen. Elon mielestä nämä ovat hyviä arvoja, mutta ”yhdenvertaisuus” ei toteudu siinä, että PS-nuoret saavat muita vähemmän tukia.
– Jos ajatellaan kansainvälisyyttä yhtenä perusteena, niin olemme tänä vuonna liittyneet kansainväliseen kattojärjestöön European Conservativesiin: kyllä me olemme kansainvälisiä – olen käynyt usealla mantereella tässä työssä. Jos näitä perusteita katsotaan, ei ole mitään syytä evätä tukia niiden perusteella, Elo painotti.
Myös Koski piti arvoja hyvinä, mutta ei välttämättä oikeina rahanjaon perusteina poliittisille järjestöille.
– Kokoomuksessa on esitetty tuen sitomista esimerkiksi kansanedustajien määrään, että kansan tahto näkyisi siinä, miten tukia jaetaan nuorisojärjestöille. Se on hyvä peruste ja ainakin painopistettä pitäisi merkittävästi siirtää siihen suuntaan, Koski esitti.
Muutos hallitusneuvottelussa?
Koski jatkoi, että nykyinen lainsäädäntö ei sallisi tukien sovittamista kansanedustajien määrään, mutta hänen mielestään tämä on hallitusohjelmakysymys, jota pitäisi miettiä ensi keväänä.
Elolle käy tämä täysin parlamentaarinen malli, mutta realistisempana hän pitää mallia, jossa huomioidaan toiminnan laajuus ja samalla myös vaalikannatus. Tästä on neuvoteltu jo järjestöjen kesken.
– Perussuomalaiset ovat esittäneet myös tukien puolittamista tienä tasapuolisuutta kohti, Elo muistutti. Koski ja Räsänen eivät ottaneet tähän kantaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Saksan vasemmistopuolue vaatii äänioikeutta myös pakolaisille

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi

Tuulivoima jakaa saksalaisia ja sen riskejä vähätellään

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








