Artikkeli kuva

Tuukka Tervosen perjantai-illan twiitti. Hän ilmoittaa twitterissä toimivansa Ylen kolumnistina sekä Helsingin Sanomien tiedetoimittajana. / TWITTER

Elokapina-mielenosoitus sai tiedostajat höyrähtämään – Yle-kolumnisti ja HS-tiedetoimittaja Tuukka Tervonen fantasioi jo itsemurhapommituksista

19.06.2021 |12:58

Elokapinan kaksi päivää jatkunut, Mannerheimintien liikenteeltä katkaissut mielenosoitus on saanut suomalaisen älymystön höyrähtämään ja kirvoittanut perin omituisia puheenvuoroja. Ylelle poliittisia kolumneja kirjoittava Tuukka Tervonen fantasioi jo ekoterroristien suorittamista itsemurhapommituksista ja terroristijärjestöstä.

Tervonen kirjoittaa perjantai-iltana Twitterissä: ”Suomi kyllä tarvisi jonkun julman ekoterrori-järjestön joka itsemurhapommittaisi turvevoimaloita ja aamuruuhkia ihan vain siksi, että kaiken maailman autoilusta erityisherkät sisäistäisivät miten hillittyä käytöstä on osoittaa väkivallattomasti mieltä maailmanlopun alla.”

Tervonen markkinoi itseään Yleisradion uutisten kolumnistina sekä Helsingin Sanomien tiedetoimittajana:


Tervonen poisti twiiittinsä lauantana aamupäivällä somekohun takia. Hän selitti kirjoitustaan ”mustaksi huumoriksi” ja moitti lukijoita, jotka olivat ymmärtäneet twiitin väärin”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää