

Ilmastoaktivistit heittäytyivät hankaliksi, kun Roger Hallamia ja muita ekotuomittuja kuljetettiin pois oikeustalolta. / LEHTIKUVA
Viikon 29/2024 luetuin
Elokapinan perustaja Roger Hallam tuomittiin vuosiksi vankeuteen moottoritien tukkimisesta
Yksi kansainvälisen Elokapina-liikkeen perustajista on tuomittu vankeuteen moottoritien tukkimisesta. Hän puolustautui oikeudessa sanomalla, että moottoriteiden tukkiminen on välttämätöntä hätävarjelua globaalin ilmastonmuutoksen aiheuttaman ”holokaustin” torjumiseksi.
Yhtenä Extinction Rebellion -liikkeen alkuperäisistä perustajista tunnettu Roger Hallam, 58, on tuomittu viiden vuoden ehdottomaan vankeuteen, kertoo BBC.
Kansainvälinen Exctinction Rebellion (XR) -liike perustettiin 31. lokakuuta 2018 Britanniassa Hallamin ja kahden muun miehen toimesta ja saman vuoden marraskuussa sen toiminta käynnistettiin Suomessa nimellä Elokapina. Hallam on sittemmin siirtynyt toimimaan muissa ympäristöaktivistien liikkeissä.
Tuomio liittyy Just Stop Oil -aktivistien suoraan toimintaan marraskuussa 2022. Neljäkymmentäviisi aktivistia katkaisi liikenteen M25-moottoritiellä neljänä peräkkäisenä päivänä aiheuttaen liikennekaaoksen eteläisessä Englannissa. Syyttäjän mukaan aktivistien toiminta aiheutti liikenneonnettomuuksia ja ainakin 765 000 punnan menetykset viivästymisistä johtuen.
Iskun suunnittelijat tuomittiin
Roger Hallam ja neljä muuta henkilöä tuomittiin vankeuteen tämän suoran toiminnan operaation suunnittelijoina. Muut tuomitut saivat neljän vuoden vankeustuomion. Tuomio pohjautui edellisen hallituksen säätämään lakiin, joka kriminalisoi ”vakavan julkisen haitan aiheuttamisen suunnitelmallisesti” suoran toiminnan kautta. Laissa määrätty maksimirangaistus on 10 vuotta vankeutta.
Osa tuomituista oli osallistunut varsinaiseen moottoritien tukkimiseen, osa ehkä ei, mutta kaikki tuomittiin haittaa aiheuttaneen mielenilmauksen suunnittelemisesta ja organisoimisesta. Sun-lehden toimittajan poliisille vuotama äänite suunnittelukokouksesta osoitti tuomarin mukaan, että protestin taustalla oli erittäin huolellisesti ja yksityiskohtaisesti laadittu suunnitelma. Hallamia pidettiin keskeisenä ideoijana.
Oikeudenkäynnin aikana Hallam olisi halunnut pitää pitkiä puheita ilmastonmuutoksen vaikutuksista, mutta tuomari joutui keskeyttämään hänet useaan otteeseen. BBC:n mukaan tuomari sanoi Hallamin tehneen oikeudenkäynnistä ”oman suoran toiminnan protestinsa”. Yhdessä vaiheessa salista jouduttiin poistamaan yhdentoista mielenosoittajan joukko, joka yritti vaikuttaa valamiehistön päätökseen.
Vertaa ilmaston lämpenemistä holokaustiin
Hallam itse on kirjoittanut X:ssä pitkän selostuksen oikeudenkäynnistä omasta näkökulmastaan. Hän vertaa ilmaston lämpenemistä holokaustiin. Hallamin mukaan meitä odottaa ”maailmanlaajuinen hiilidioksidikaasukammio, joka voi tappaa meidät kaikki”, joten ”me emme saa enää antaa fasismin luoda holokaustia”.
Varsinaiseen juutalaisten holokaustiin liittyen Hallam on aiemmin todennut Zeit-lehden haastattelussa, että kansanmurhia sattuu säännöllisesti ja holokausti oli vain yksi onneton tapahtuma ihmiskunnan historiassa. Monet äärioikeistolaisina pidetyt poliitikot ovat saaneet tuomioita vastaavista, holokaustia vähättelevistä lausunnoista Saksassa ja Ranskassa.
Vertaa moottoritien tukkimista hätävarjeluun
Roger Hallamin mukaan on ilmiselvää, että miljardit ihmiset voivat kuolla, koska eliitti päästää hiilidioksidia ilmakehään. Hän vertaa moottoritien tukkimista hätävarjeluun tai pakkotilaan, kuten toisten ihmisten henkeä uhkaavan puukkomiehen tai terroristin taltuttamiseen tai talojen purkamiseen Lontoon vuoden 1666 suurpalon aikana tulen leviämisen estämiseksi.
Kun Hallam yritti oikeudessa selittää, että moottoriteiden tukkimisella on suora vaikutus yhteiskuntaan, tuomari kysyi, että millä tavalla moottoritien tukkiminen vaikuttaa maapallon lämpötilaan.
Hallamin saama tuomio ei ole vielä lainvoimainen, vaan asia viedään todennäköisesti vetoomustuomioistuimeen.
”Poliitikot ja yritysjohtajat ammuttava”
Roger Hallam on pitkän linjan ympäristöaktivisti, joka tunnetaan vasemmistolaisista, väkivaltaan kiihottavista mielipiteistään. Hän on muun muassa todennut, että ympäristön heikkenevään tilaan syylliset kansanedustajat ja yritysjohtajat pitäisi ampua.
Lokakuussa 2020 Roger Hallam vieraili Venäjän valtion TV-kanavalla yllyttämässä länsimaiden teinejä kapinaan. Hallamin mukaan länsimaiden talous murskattava ja demokratiasta luovuttava. Demokratian sijaan Hallam ehdottaa päättäviksi elimiksi neuvostoja.
Ilmastoaktivisteista äärivasemmistolaisiksi
Kuten Suomen Uutiset on raportoinut, Just Stop Oil -liike on aiemmin hakenut julkisuutta moottoriteiden tukkimisen lisäksi heittämällä tomaattikeittoa Vincent van Goghin Auringonkukkia-maalauksen päälle taidemuseossa ja ruiskuttamalla oranssia mönjää kivikautisen Stonehenge-monumentin päälle.
Suomessa Koneen säätiön rahoittama Elokapina on yhä selvemmin radikalisoitunut ympäristöliikkeestä äärivasemmistolaiseksi yleisprotestiliikkeeksi, jonka aktivistit osallistuvat Israelin vastaisiin mielenosoituksiin. Äskettäin Elokapinan virallinen Twitter-tili vihjaili äärimmäisellä väkivallalla vaatien helsinkiläisen kaupunginvaltuutetun ”lakkauttamista”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Exctinction Rebellion suora toiminta Just Stop Oil Roger Hallam Elokapina ilmastoaktivistit Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi yhden asian fanaattiset joukkoliikkeet paljastuvat aina lopulta äärivasemmistolaisiksi puuhakerhoiksi?

Vaasan koulu-uhkaaja oli ahdistunut ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta

Elokapinan virallinen tili vihjailee äärimmäisellä väkivallalla – esittää tunnetun poliitikon ”lakkauttamista”

Yleltä hämmästyttävä nyökkäys poliittiselle väkivallalle – ministeri oudoksuu
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
















