

PS ARKISTO
Elomaa: Kohtuutta kansanedustajien sopeutumisrahoihin ja yritysjohtajien palkitsemiseen
Kansanedustajien sopeutumisrahat ovat jälleen kerran otsikoissa. Kohtuuttoman etuusjärjestelmän ja sen härskin hyödyntämisen on nostanut esille perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri. Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on asiassa täysin samoilla linjoilla.
– Palkka maksetaan perinteisesti tehdystä työsuorituksesta ja tällaiset liian hyvät sopeutumisrahat eivät ole perusteltuja, Elomaa katsoo.
– Järjestelmän pitää turvata toimeentulo työttömyyden koittaessa, mutta rajansa kaikella.
Johtajia palkitaan, duunareita potkitaan
Perussuomalaiset ovat aktiivisesti vastustaneet yhteisten veroeurojen käyttöä perusteettoman suuriin sopeutumiskorvauksiin. Esimerkiksi kansanedustaja Rami Lehto laati kansanedustajien sopeutumisrahojen rajoittamiseen tähtäävän lakialoitteen vuonna 2016.
– Palkitsemisen pitäisi olla aina perusteltua ja kohtuullista. Valtionyhtiöiden johdon palkkiot bonuksineen ovat olleet usein otsikoissa. Lisäeläkejärjestelmät, palkat ja erilaiset bonukset tulisi suhteuttaa toimialan muihin toimijoihin ja tuloskehitykseen, Elomaa toteaa.
– Jos johdon palkkiot ja edut paisuvat samanaikaisesti, kun duunariportaan edut heikkenevät ja porukkaa potkitaan työkkäriin, on jotain pahasti pielessä oikeudenmukaisuudentajuni mukaan.
Elomaa teki aiheesta toimenpidealoitteen eduskunnalle vuonna 2016.
Eriarvoistuminen on keskeinen ongelma
Perussuomalaiset ovat puhuneet valtionyhtiön johdon palkitsemisen kohtuullistamisen puolesta jo vuosia. Elomaan on helppo seistä puolueen kannan takana.
– Eriarvoistuminen on yhteiskunnassamme keskeinen ajankohtainen ongelma ja nämä ylisuuret palkkiot ovat räikeä esimerkki siitä, kuinka erilaiset taloudelliset lähtökohdat suomalaisilla on.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajilta kansalaisaloite kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden poistamiseksi

Meri: Ex-kansanedustajilla uskomattomia hillotolppia – ”Näihin on puututtava”

Meri: Perussuomalaiset ovat vastustaneet sopeutumiseläkettä pitkään
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää