

Lordi Callanan puhujavieraana perussuomalaisten puoluekokouksessa Turussa 2015. / Matti Matikainen
Ensi kesän puoluekokous järjestetään Jyväskylässä
Perussuomalaisten 2017 järjestettävän puoluekokouksen pitopaikaksi varmistunut Jyväskylän Paviljonki. Puoluekokous järjestetään 10.-11.6.2017. Puoluehallitus päätti asiasta edellisessä kokouksessaan.
– Ensi kesän puoluekokousta kohtaan kohdistuu huomattavan suurta mielenkiintoa. Turussa 2015 järjestettyyn puoluekokoukseen osallistui noin 2200 henkeä. Nyt ennakoimme osallistujamäärän nousevan yli kahden ja puolentuhannen. Suuri osallistujamäärä asettaa omat haasteensa, puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo (ps.) taustoittaa.
Alun perin vuoden 2017 puoluekokous oli tarkoitus pitää Uudellamaalla. Suuren osallistujamäärän ja varaustilanteen vuoksi kokouspaikkaa vaihdettiin.
– Uudellamaalla on näin suurelle osallistujamäärälle tarjolla hyvin vähän vaihtoehtoja. Realistisia vaihtoehtoja oli kaksi. Kartoitimme Hartwall Arenan soveltuvuutta, mutta varaustilanteen vuoksi se ei tällä kertaa soveltunut meille kokouspaikaksi. Kävimme keskusteluja myös Messukeskuksen kanssa. Näiden lisäksi arvioimme Uudellamaalla kolmeatoista eri vaihtoehtoa, puoluesihteeri kertoo.
Vaa’assa painoivat Slunga-Poutsalon mukaan varaustilanne, soveltuvuus ja kokonaistaloudellisuus. Kun tie Uudellamaalla nousi lopulta pystyyn, valittiin kokouspaikaksi lopulta Jyväskylän Paviljonki.
– Pidämme kiinni siitä, että Uusimaa saa kokouksensa, Slunga-Poutsalo jatkaa.
Puoluehallitus päätti kokouksessaan myös, että vuoden 2019 puoluekokous järjestetään Uudellamaalla. Kokouspaikkana on Hartwall Arena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa
EU-maiden valtiovarainministerit hyväksyivät torstaina komission esityksen, joka poistaisi alle 150 euron verkkokauppatoimituksia koskevan tullivapauden.
















