Esitys vastaa kasvavaan huoleen lasten ja nuorten lisääntyneestä energiajuomien käytöstä sekä niiden aiheuttamista terveysriskeistä. THL:n tutkimustulokset ovat osoittaneet energiajuomien käytön yleistyneen nuorten keskuudessa, joihin on yhdistetty muun muassa uniongelmia, keskittymisvaikeuksia, sydänoireita sekä psyykkistä oireilua.
Mira Nieminen jätti kesäkuussa eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa hän vaati hallitusta selvittämään energiajuomien lakisääteisen ikärajan tarpeellisuutta ja arvioimaan lasten ja nuorten terveyden kannalta tarkoituksenmukaisen ikärajan. Aloitteen lähtökohtana on tutkittu tieto energiajuomien haittavaikutuksista sekä nykyisen vapaaehtoisiin käytäntöihin perustuvan järjestelmän riittämättömyys.
Lasten terveys on asetettava etusijalle
Mira Niemisen mukaan hallituksen reagointi osoittaa, että lasten ja nuorten hyvinvointiin liittyvät huolet on otettu vakavasti.
– Olen erittäin tyytyväinen siihen, että energiajuomien aiheuttamiin haittoihin tartutaan, sillä liian moni lapsi ja nuori on näistä juomista riippuvainen. Suomen kaupoista saatavien energiajuomien sisältämä kofeiini ylittää herkästi turvallisena pidetyt raja-arvot. Siksi lasten ja nuorten terveys on asetettava etusijalle, ja onneksi nyt ollaan ottamassa tärkeää askelta oikeaan suuntaan.
Nieminen korostaa, että energiajuomien ikärajat ovat perustuneet pitkälti kauppojen omiin käytäntöihin, mikä on johtanut epätasaiseen tilanteeseen eri puolilla maata. Asia on koettu ongelmalliseksi käytäntöjen, mutta myös valvonnan suhteen.
– Pidän tärkeänä, että Suomessa siirrytään vapaaehtoisista suosituksista yhdenmukaisiin pelisääntöihin. Jos alle 16-vuotiaiden myyntikielto toteutuu, saadaan selkeä ja valtakunnallinen käytäntö, joka suojaa lapsia nykyistä paremmin. Tämä hallituksen tuleva esitys on vastaus monen kauppiaan, opettajan ja vanhemman toiveeseen.
Nopea eteneminen osoittaa vaikuttamisen voiman
Nieminen pitää myönteisenä sitä, että energiajuomien sääntely on noussut poliittiseen keskusteluun laajasti. Ajankohtaisuutta nosti THL:n tutkimustuloksien julkaisu kesäkuussa. Huoli nuorten hyvinvoinnista on yhteinen ja selvästi puoluerajat ylittävä.
– On hienoa nähdä, että asia on edennyt nopeasti ja elintarvikelakia oltaisiin valmiita muuttamaan tältä osin. Uudistus pohjautuu tarpeeseen, joka on silmiemme edessä. Tutkitun tiedon, kasvattajien ja kauppojen huolen sekä kansanedustajien aloitteellisuuden yhdistyessä, voidaan saada aikaan konkreettisia muutoksia. Tämä on esimerkki siitä, kuinka kansanedustajien esiin nostamat ongelmat voivat myös johtaa todellisiin toimenpiteisiin.
Niemisen mukaan tavoitteena tulee olla lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistaminen sekä terveiden elämäntapojen tukeminen.
– Siksi pidän erittäin tärkeänä, että hallitus vie asiaa määrätietoisesti eteenpäin.