

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Poliisi otti kiinni Isis-yhteyksistä epäillyn äidin heti tämän palattua Ruotsiin. Naista epäillään ainakin lapsikaappauksesta hänen vietyään tuolloin kaksivuotiaan poikansa Isis-alueelle ilman isän suostumusta. Suomeen palanneet Isis-äidit sen sijaan ovat kaikki vapaalla jalalla.
Marraskuun lopussa Ruotsiin palannut Isis-äiti otettiin kiinni heti hänen saavuttuaan Arlandan lentokentälle Tukholmaan. Noin 30-vuotias nainen on aiemmin asunut Etelä-Ruotsissa, joten hänen vangitsemisoikeudenkäyntinsä pidettiin Lundin käräjäoikeudessa.
Epäilty Isis-äiti on ollut kansainvälisesti etsintäkuulutettu vuodesta 2014, jolloin hän lähti kaksivuotiaan lapsensa kanssa Turkin kautta Syyriaan. Nyt häntä epäillään lapsikaappauksesta, koska hän vei poikansa ulkomaille ilman isän suostumusta ja tällä tavoin riisti isältä mahdollisuuden toimia lapsen huoltajana, kertoo syyttäjä Claudio Gittermann SVT:lle.
Nyt noin kahdeksanvuotias poika tullaan palauttamaan isälleen, jolla on yksinhuoltajuus lapseen. Syyttäjän mukaan lapsikaappausta tutkitaan törkeänä rikoksena, koska äiti vei pikkupoikansa sota-alueelle.
Lisäksi äitiä epäillään yhteyksistä Isis-terroristijärjestöön. Sydsvenskan-lehden mukaan nainen on poseerannut Syyriassa ottamissaan Facebook-kuvissa rynnäkkökivääri kädessä.
Suomeen palanneet Isis-äidit vapaalla jalalla
Joulukuussa 2019 Suomen viranomaiset käynnistivät suuroperaation, jonka tuloksena Suomeen tuotiin al-Holin leiriltä kaksi orpolasta. Tämä operaatio johti ulkoministeri Pekka Haavistoon kohdistuneeseen esitutkintaan, jossa oli kyse siitä, yrittikö Haavisto painostaa ulkoministeriön virkamiehiä ylittämään virkavastuunsa.
Tämän vuoden toukokuun lopussa Suomeen saapui kolme al-Holin leirillä ollutta naista ja yhdeksän lasta. Heidän kerrotaan lähteneen leiriltä omin päin, mutta Suomen ulkoministeriön viranomaiset myöntävät avustaneensa näitä Syyriasta tulleita perheitä Turkin rajan yli pääsemisessä.
Elokuussa Suomeen saapui vielä yksi al-Holin leirillä ollut äiti lapsineen. Aiemmin muualta Syyrian sota-alueilta on viime vuosina palannut noin 20–30 ihmistä, joiden joukossa on myös lapsia.
KRP selvittää
Keskusrikospoliisi suorittaa kaikista Suomeen al-Holin leiriltä tulleista naisista esiselvityksen, jossa arvioidaan, ovatko naiset mahdollisesti syyllistyneet rikoksiin tai olleet niiden uhreina tai todistajina. Esiselvitys koskee myös muita kuin terrorismirikoksia.
Jos esiselvityksessä ilmenee, että henkilöä on syytä epäillä rikoksesta, aloitetaan esitutkinta. Elokuussa tilanne oli Ylen mukaan se, että yhdestäkään al-Holin leiriltä palanneesta ei oltu aloitettu esitutkintaa eikä heihin oltu kohdistettu pakkokeinoja.
Kaikista al-Holin suomalaislapsista on sosiaali- ja terveysministeriön mukaan tehty lastensuojeluilmoitus. Syyksi riittää, että alaikäinen lapsi on viety sota-alueelle tai syntynyt sota-alueella. Ei ole kuitenkaan tiedossa, että kenenkään suomalaisen Isis-äidin lapsia olisi otettu huostaan. Sellaista tietoa ei myöhemminkään julkisteta, koska lastensuojelutoimenpiteet ovat salassa pidettäviä asioita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”

Reijonen kysyi Isis-taistelijoista – sisäministeri vastasi ympäripyöreitä

Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Poliisit ja konepistoolit turvaavat Tukholman keskustan joulurauhaa – konkreettinen terroriuhka Ruotsissa joka toinen päivä

Reijonen: Kuinka paljon ollaan valmiita maksamaan Isis-terroristien ja heidän perheidensä tuomisesta Suomeen?
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Kolumni: Suomen Pankki liputtaa liittovaltion puolesta, ja siitäkös demarit tykkäävät
KOLUMNI | Talous on niin kuralla, että vain suostumalla EU:n liittovaltiohankkeisiin voi seuraava hallitus välttyä kovilta leikkauksilta ja veronkorotuksilta. SDP:n vaalilupaus on Suomen itsenäisyyden myyminen hetken käyttörahoista, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Rostila varoittaa: Sinipuna sivuuttaisi syntyvyyskriisin?

Turun ratikkapäätös kismittää perussuomalaisia
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











