

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Epäilty Isis-äiti otettiin kiinni Arlandan lentokentällä
Poliisi otti kiinni Isis-yhteyksistä epäillyn äidin heti tämän palattua Ruotsiin. Naista epäillään ainakin lapsikaappauksesta hänen vietyään tuolloin kaksivuotiaan poikansa Isis-alueelle ilman isän suostumusta. Suomeen palanneet Isis-äidit sen sijaan ovat kaikki vapaalla jalalla.
Marraskuun lopussa Ruotsiin palannut Isis-äiti otettiin kiinni heti hänen saavuttuaan Arlandan lentokentälle Tukholmaan. Noin 30-vuotias nainen on aiemmin asunut Etelä-Ruotsissa, joten hänen vangitsemisoikeudenkäyntinsä pidettiin Lundin käräjäoikeudessa.
Epäilty Isis-äiti on ollut kansainvälisesti etsintäkuulutettu vuodesta 2014, jolloin hän lähti kaksivuotiaan lapsensa kanssa Turkin kautta Syyriaan. Nyt häntä epäillään lapsikaappauksesta, koska hän vei poikansa ulkomaille ilman isän suostumusta ja tällä tavoin riisti isältä mahdollisuuden toimia lapsen huoltajana, kertoo syyttäjä Claudio Gittermann SVT:lle.
Nyt noin kahdeksanvuotias poika tullaan palauttamaan isälleen, jolla on yksinhuoltajuus lapseen. Syyttäjän mukaan lapsikaappausta tutkitaan törkeänä rikoksena, koska äiti vei pikkupoikansa sota-alueelle.
Lisäksi äitiä epäillään yhteyksistä Isis-terroristijärjestöön. Sydsvenskan-lehden mukaan nainen on poseerannut Syyriassa ottamissaan Facebook-kuvissa rynnäkkökivääri kädessä.
Suomeen palanneet Isis-äidit vapaalla jalalla
Joulukuussa 2019 Suomen viranomaiset käynnistivät suuroperaation, jonka tuloksena Suomeen tuotiin al-Holin leiriltä kaksi orpolasta. Tämä operaatio johti ulkoministeri Pekka Haavistoon kohdistuneeseen esitutkintaan, jossa oli kyse siitä, yrittikö Haavisto painostaa ulkoministeriön virkamiehiä ylittämään virkavastuunsa.
Tämän vuoden toukokuun lopussa Suomeen saapui kolme al-Holin leirillä ollutta naista ja yhdeksän lasta. Heidän kerrotaan lähteneen leiriltä omin päin, mutta Suomen ulkoministeriön viranomaiset myöntävät avustaneensa näitä Syyriasta tulleita perheitä Turkin rajan yli pääsemisessä.
Elokuussa Suomeen saapui vielä yksi al-Holin leirillä ollut äiti lapsineen. Aiemmin muualta Syyrian sota-alueilta on viime vuosina palannut noin 20–30 ihmistä, joiden joukossa on myös lapsia.
KRP selvittää
Keskusrikospoliisi suorittaa kaikista Suomeen al-Holin leiriltä tulleista naisista esiselvityksen, jossa arvioidaan, ovatko naiset mahdollisesti syyllistyneet rikoksiin tai olleet niiden uhreina tai todistajina. Esiselvitys koskee myös muita kuin terrorismirikoksia.
Jos esiselvityksessä ilmenee, että henkilöä on syytä epäillä rikoksesta, aloitetaan esitutkinta. Elokuussa tilanne oli Ylen mukaan se, että yhdestäkään al-Holin leiriltä palanneesta ei oltu aloitettu esitutkintaa eikä heihin oltu kohdistettu pakkokeinoja.
Kaikista al-Holin suomalaislapsista on sosiaali- ja terveysministeriön mukaan tehty lastensuojeluilmoitus. Syyksi riittää, että alaikäinen lapsi on viety sota-alueelle tai syntynyt sota-alueella. Ei ole kuitenkaan tiedossa, että kenenkään suomalaisen Isis-äidin lapsia olisi otettu huostaan. Sellaista tietoa ei myöhemminkään julkisteta, koska lastensuojelutoimenpiteet ovat salassa pidettäviä asioita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Ruotsalainen Isis-nainen tilittää Syyrian leiriltä: ”Kaikki täällä ovat päästänsä sekaisin”

Reijonen kysyi Isis-taistelijoista – sisäministeri vastasi ympäripyöreitä

Al-Holin leiri vuotaa kuin seula – neljä Isis-naista lapsineen matkalla Ruotsiin

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Poliisit ja konepistoolit turvaavat Tukholman keskustan joulurauhaa – konkreettinen terroriuhka Ruotsissa joka toinen päivä

Reijonen: Kuinka paljon ollaan valmiita maksamaan Isis-terroristien ja heidän perheidensä tuomisesta Suomeen?
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.