

LEHTIKUVA
Erdoğan otti murskavoiton tuplavaaleissa, ja ”Allahu akbar” alkoi kaikua Saksan toreilla – lelu-Ramikin helpottunut
Kuten Suomen Uutiset maanantaina kertoi, Recep Tayyip Erdoğan voitti sunnuntaina Turkin presidentinvaalit runsaan 52 prosentin ääniosuudella. Presidentinvaalien kanssa yhtä aikaa järjestetyissä parlamenttivaaleissa Erdoğanin johtama koalitio otti ehdottoman enemmistön myös parlamentissa, joten Erdoğanin asema maan hallitsijana on nyt todella vankka.
Erdoğanin voittoa Turkin presidentinvaaleissa on juhlittu myös Saksassa asiaankuuluvin menoin, eli Allahu akbar -huudoin.
Turkkilaiset ilakoivat Saksassa
Esimerkiksi Dortmundin paikallislehti kertoo, että turkkilaiset kokoontuivat sunnuntai-iltana torille huutamaan Allahu akbaria presidentti Erdoğanin kunniaksi. Torilla huudettiin myös kurdien työväenpuolue PKK:n vastaisia huutoja. Turkkilaisten ja kurdien välit ovat erittäin huonot myös Saksassa. Juhlinta päättyi siihen, että turkkilaiset lähtivät kiertämään kaupunkia sadan auton autokulkueessa.
Vastaavia, jopa tuhansien turkkilaisten kokoontumisia autoletkoineen, tööttäilyineen ja ilotulituksineen nähtiin myös muissa Saksan kaupungeissa. Berliiniläistoimittaja Pertti Rönkkö kertoo, että kaksi kolmasosaa uurnilla käyneistä Saksan turkkilaisista antoi äänensä Erdoğanille.
Rami Adham on helpottunut
Suomessa “lelusalakuljettajana” tunnettu – mutta dopingaineiden salakuljettamisesta tuomittu – Rami Adham (kuvassa) kertoo avoimella Facebook-seinällään olevansa tyytyväinen Turkin vaalien demokraattisuuteen ja vaalitulokseen.
Adhamin mukaan vaalien 88 prosentin äänestysvilkkaus oli parempi kuin esimerkiksi Suomessa.
– Turkkilaiset juuret omaavana syyrialaisena olen erittäin helpottunut tästä tuloksesta, koska 3,5, miljoonan Syyrian pakolaisen kohtalo riippui näiden vaalien lopputuloksesta, Adham kirjoittaa englanniksi Fb-seinällään Erdoğanin kuvan kera.
Vielä ei ole kuitenkaan varmaa, tulevatko Erdoğanin sotatoimet Syyrian alueella helpottamaan vai pahentamaan syyrialaisten pakolaisten asemaa. On myös mahdollista, että Erdoğan päättää lähettää Turkissa majailevat Syyrian pakolaiset mieluummin kohti Eurooppaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Erdoğan vahvistaa otettaan Turkista – koalitiolle ehdoton enemmistö maan parlamenttiin

Itävalta ei halua Turkkia EU:hun – ehdottaa naapuruussuhdetta

14-vuotiaan tytön raiskaussurma osoittaa kipeästi turvapaikkajärjestelmän toimimattomuuden
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.