Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Euroopan parlamentti keskustelee Suomen ja Venäjän rajatilanteesta tiistaina

20.11.2023 |19:28

Euroopan parlamentin marraskuun täysistunnon aluksi äänestettiin täysistunnon esityslistalle lisättävistä asioista. Suomen itärajan tilanne lisättiin keskusteluihin tiistaille. Vastakkain olivat Pirkko Ruohonen-Lernerin (ps./ECR) ja Eero Heinäluoman (sd./S&D) esitykset.

Pirkko Ruohonen-Lernerin ECR-ryhmän puolesta tekemän esityksen mukaan keskustelu olisi käyty otsikolla ”Vihamielisten valtioiden maahanmuuttajien välineellistäminen jäsenvaltioita vastaan”.

Heinäluoman muotoilu ”Viimeaikainen kehitys EU:n ulkorajalla Suomen ja Venäjän välillä ja tarve noudattaa EU:n lainsäädäntöä” sai lopulta täysistunnon enemmistön taakseen.

– On tärkeää, että asioista puhutaan niiden oikeilla nimillä. Viimeisten viikkojen aikana Venäjä on aloittanut hybridioperaation Suomea vastaan, puolusti Ruohonen-Lerner esitystään.

Demarit häivyttävät tosiasioita

Ruohonen-Lerner pitää tärkeänä, että asiasta käydään keskustelu Euroopan parlamentissa. Samalla hän harmittelee sitä, että keskustelun otsikkoa vesitettiin.

– Tämä on välineellistettyä, venäläisviranomaisten edistämää maahantuloa eikä spontaania turvapaikan hakemista. Myös komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on puhunut siitä, että Venäjä välineellistää siirtolaisia.

– Demariryhmän vaihtoehtoinen otsikko häivyttää sen, mitä rajalla tosiasiallisesti tapahtuu. Suomalaisten rajavartioiden käsiä ei saa sitoa, kun nämä puolustavat rajaa, painotti Ruohonen-Lerner.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
5.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05
10.
Suomen uutiset logo

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”

03.11.2026 |10:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi