Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eurooppatie 16 jatkuu Suomeen – ministeri Ranne: Yhteydet länteen vahvistuvat

06.10.2025 |11:58

Tasavallan presidentti on hyväksynyt sopimusmuutoksen, joka jatkaa Eurooppatie 16:tta Suomen puolelle. Tie kulkee jatkossa Pohjois-Irlannista Kotkan satamaan asti ja vahvistaa Suomen yhteyksiä länteen. Perussuomalaisen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen mukaan E16-tie vahvistaa Suomen turvallisuutta, taloutta ja huoltovarmuutta.

Liikenne- ja viestintäministeriö on käynnistänyt säädöshankkeen, jolla E16-tien jatkaminen saatetaan kansallisesti voimaan. Nykyisin tie kulkee Pohjois-Irlannista Skotlannin ja Norjan kautta Ruotsin Gävleen. Suomi esitti tien jatkamista Euroopan talouskomission tieliikenteen työryhmälle lokakuussa 2024.

– Ensi vuonna Eurooppatie 16 kulkee Pohjois-Irlannista aina Kotkan satamaan asti! E16-tie kytkee yhden Suomen kriittisistä poikittaisista tieyhteyksistä entistä tiiviimmin länteen ja vahvistaa maamme turvallisuutta, huoltovarmuutta ja taloutta. Eurooppatie-statuksella on siis väliä, sanoo Lulu Ranne liikenne- ja viestintäministeriön tiedotteessa.

Yli 200 miljoonan euron tiehankkeita käynnistymässä

Suomessa E16 muodostuu valtatiestä 12 välillä Rauma–Kouvola ja valtatiestä 15 Kouvolasta Kotkan Mussaloon. Tampereen kohdalla E16-tien muodostaa kehätie. Suomen osuus on noin 400 kilometriä, ja tiet merkitään jatkossa myös E16-numeroinnilla. Loppuvuodesta 2025 ja keväällä 2026 käynnistyy yli 200 miljoonan euron parannushankkeita valtateillä 12 ja 15.

Kansallisesti jatkaminen toteutetaan valtioneuvoston asetuksella. YK:n pääsihteeri antaa muutoksen tiedoksi sopimusmaille, ja se astuu voimaan kolmen kuukauden kuluttua tiedoksiannosta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne: Hallituksen tiehankkeet vievät kohti parempia aikoja ja työllistävät suomalaisia – ”Päätöksiä tierahoituksesta tehty pian 2000 miljoonalla eurolla

27.07.2025 |12:00

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Junnila: On tullut aika katsoa peiliin, Sofia Virta

01.10.2025 |15:51
5.
Suomen uutiset logo

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”

06.10.2025 |09:14

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää