

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Kotro: EU-kauppapolitiikka uhka hyvinvoinnille ja demokratialle
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Olli Kotro suhtautuu kriittisesti EU:n harjoittamaan kauppapolitiikkaan, jonka katsoo edistävän vain suuryritysten voitontavoittelua ja vallan keskittämistä ylikansalliselle tasolle.
Olli Kotron mielestä EU:n neuvottelemissa kauppasopimuksissa ongelmakohtia ovat edistyksellisiä normeja heikentävä paine sekä valtion itsenäisyyttä heikentävä investointisuoja.
EU:n suunnitelmissa on neuvotella kauppasopimukset mm. Vietnamin, Australian, Indonesian, Meksikon ja Yhdysvaltojen kanssa. Euroopan parlamentilla on vaikutusvaltaa, sillä kauppapolitiikka on EU:n yksinomaisessa toimivallassa.
Kotrolla on selvä kauppapoliittinen linja:
– Meppinä en sallisi minkäänlaisia kauppasopimuksia, jotka heikentävät ympäristönsuojelua, kuluttajia, maataloutta, terveyttä, työelämää, kulttuuria tai tietosuojaa koskevia normeja, toteaa Kotro.
Riitojenratkaisumenettely murentaisi demokratiaa
Erityisen ongelmallisena Kotro näkee EU-kauppasopimuksiin usein ehdotetun investointisuojan eli sijoittajan ja valtion välisen riitojenratkaisumenettelyn, joka antaisi yritykselle mahdollisuuden haastaa Suomen oikeuteen esimerkiksi ympäristölainsäädännön vuoksi.
– Suomen oikeuslaitoksessa kansainvälisiä investoijia suojelevat jo nyt kansainvälisen oikeuden periaatteet. Tämän vuoksi ehdotukset ulkopuolisesta riitojenratkaisumenettelystä on nähtävä pyrkimyksenä murentaa kansallisvaltion itsenäisyys ja kansallinen demokratia, perustelee Kotro.
Puolueet tukemassa palkkatason alentamista
Kotro näkee Suomen ammattiyhdistysliikkeen unohtaneen työväenluokan edut myös kauppapolitiikassa. Kotro viittaa SAK:n yhdessä EK:n ja MTK:n vuonna 2015 julkaisemaan kannanottoon, jossa SAK vaati säilyttämään riitojenratkaisumenetelmän osana EU:n ja Yhdysvaltojen välistä TTIP-kauppa- ja investointisopimusta.
– Kokoomus, keskusta ja SDP tukevat kaikki kauppapolitiikkaa, joka alentaisi bruttokansantuotetta, työllisyyttä ja palkkatasoa Suomessa, sanoo Kotro.
Kansallismieliset poliitikot kokoontuvat Tallinnassa
Kotro osallistuu tänään Tallinnassa järjestettävään Euroopan kansallismielisten poliitikkojen tapaamiseen. Tilaisuuteen osallistuvat myös Ranskan kansallisen kokoomuksen (Rassemblement National) puheenjohtaja Marine Le Pen, Tanskan kansanpuolueen europarlamentaarikko Anders Vistisen sekä Viron hallituspuolue EKRE:n kansanedustaja Jaak Madison.
– Tapaaminen osoittaa kansallismielisen linjan olevan Euroopan tulevaisuutta ja hyödyttävän hyvin erilaisia maita ympäri maanosan.
Tapaamisen järjestämisestä esitettyä kritiikkiä Kotro ei ymmärrä.
– Euroopan unionista liittovaltiota puuhaavia tahoja pelottaa heidän vastustajiensa lähentyessä toisiaan.
Kotro edusti perussuomalaisia myös Italian sisäministeri Matteo Salvinin Lega-puolueen Milanossa 8. huhtikuuta järjestämässä Euroopan kansallismielisten puolueiden konferenssissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallismieliset poliitikot investointisuoja kauppasopimukset Anders Vistisen Matteo Salvini Olli Kotro Jaak Madison Marine Le Pen perussuomalaiset Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Kotro: Suomen olisi viisainta pitäytyä sotilasliittojen ulkopuolella ja keskittyä tiukasti oman kansallisen puolustuksensa kehittämiseen

Eurovaaliehdokas Kotro: EU vie leivän suomalaisen pöydästä
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












