
Haitilaiset vyöryvät nyt Yhdysvaltoihin – rajaseudun pikkukaupunki ihmeissään
Del Rion pikkukaupunki Texasin ja Meksikon rajalla on saanut viime päivinä osakseen valtavan laittomien maahantulijoiden tulvan, joka koostuu pääasiassa haitilaisista. Rajan yli johtavan sillan alle on kasvanut valtava haitilaisten hökkelikylä. Viranomaiset ovat voimattomia tilanteen edessä. Kaiken takana ovat poliittiset päätökset.
Laiton maahantulo on lisääntynyt Yhdysvaltain lounaisrajalla selkeästi viime kuukausien aikana. Vastaavanlaisia tulijamääriä ei ole nähty pariin vuosikymmeneen, kertoo New York Times -lehti. Viime kuussa rajan ylitti laittomasti ainakin 200 000 henkilöä. Kuluneen vuoden osalta laittomasti maahan tulleiden määrä on yli 1,5 miljoonaa.
Viimeisen viikon ajan tapahtumien keskipisteessä on ollut pieni Del Rion kaupunki. Noin 35 000 asukkaan Del Rio sijaitsee Rio Grande -joen varrella. Meksikon puolella rajaa on paljon suurempi Ciudad Acuñan kaupunki. Kaupunkien välille joen yli on rakennettu kynnyspato, jota pitkin kävelemällä pääsee kahlaamaan polviin asti ulottuvassa vedessä joen yli.
Tieto helposta rajanylityspaikasta on jostain syystä levinnyt erityisesti Meksikossa oleskelevien haitilaisten keskuudessa. Viime viikolla tulijoiden vyöry alkoi kiihtyä huimaa tahtia: joen yli on kahlannut ainakin 15 000 laitonta maahantulijaa alle viikossa. Lisää on tulossa Meksikon puolelta bussilasteittain.
Rajan yli pääsee laittomasti mutta ei laillisesti
Yhdysvaltain rajavartiosto on helisemässä laittomasti maahan tulevien valtavan määrän kanssa, sillä tulijoiden turvapaikkahakemusten rekisteröinti vie aikansa. Jonotusaika on tällä hetkellä pari viikkoa. Tulijat on ohjattu rajan yli johtavan sillan alle suojaan paahtavalta helteeltä. Sillan alle onkin noussut pikavauhtia risuista ja kankaista rakennettu hökkelikylä, joka näkyy hyvin Fox Newsin toimittajan Twitteriin laittamassa videossa.
NEW: As of 7:15pm Del Rio time, here is what the situation under the international bridge looks like, where close to 15,000 migrants have camped out after crossing illegally. Many of the migrants have constructed makeshift shelters from sticks and plants. @FoxNews pic.twitter.com/i6tyPxSw25
— Bill Melugin (@BillMelugin_) September 19, 2021
Kaupunkiin on lähetetty satoja rajavartijoita lisää. Kaoottisen tilanteen selvittämiseksi viranomaiset ovat sulkeneet varsinaisen rajanylityspaikan liikenteeltä. Laillisilla asioilla liikkuvat eivät siis pääse Del Rion kohdalla rajan yli kumpaankaan suuntaan, mutta laittomasti joen yli kahlaavia ei pyritä estämään millään tavalla.
Palautuslentoja suunnitellaan
Yhdysvaltain kotimaan turvallisuusvirasto painottaa, että ”meidän rajamme eivät ole auki” ja kehottaa ihmisiä olemaan lähtemättä vaaralliselle matkalle kohti Yhdysvaltoja, kertoo ABC-uutiskanava. Haitilaiset eivät kuitenkaan tunnu kuuntelevan tätä sanomaa.
Viranomaiset haluavat käännyttää haitilaiset ja lennättää heidät takaisin kotisaarelleen mahdollisimman pian. Suunnitelmissa on ilmasilta, jossa lennettäisiin viidestä kahdeksaan palautuslentoa joka päivä. On kuitenkin epäselvää, miten monta palautuslentoa Haitin viranomaiset suostuvat tai kykenevät ottamaan vastaan.
Haitin turvallisuustilanne huono jo pitkään
Presidentti Jovenel Moïsen salamurha heinäkuussa ja sen perään elokuussa sattunut maanjäristys pahensivat Haitin tilannetta entisestään, mutta Haitin turvallisuustilanne on ollut todella huono jo pitkään. Nämä äskettäiset tapahtumat eivät siis ole ainoa selitys Yhdysvaltoihin nyt suuntautuvalle haitilaisten tulvalle.
ABC-uutiskanavan mukaan monet nyt liikkeellä olevista haitilaisista ovat jättäneet kotisaarensa jo vuoden 2010 maanjäristyksen jälkeen ja eläneet eri puolilla Väli- ja Etelä-Amerikkaa. Esimerkiksi Rio de Janeiron kesäolympialaiset vuonna 2016 tarjosivat työtä monille haitilaissiirtolaisille. Mutta nyt heidän haaveenaan on pääsy Yhdysvaltoihin.
Trumpin rajoitukset purettiin
Presidentti Joe Bidenin astuttua valtaan hän kumosi ensi töikseen monia presidentti Donald Trumpin omalla kaudellaan antamia määräyksiä, kuten esimerkiksi sen, että turvapaikanhakijoiden piti odottaa turvapaikkakuulemiseen pääsyä Meksikon puolella rajaa. Bidenin mielestä tämä sääntö oli julma ja epäinhimillinen. Nyt rajaviranomaiset ovat hätää kärsimässä suurten tulijamäärien kanssa.
Maaliskuusta 2020 lähtien rajaviranomaisilla on ollut koronapandemian takia mahdollisuus pikakäännyttää turvapaikanhakijat suoraan rajalta, mutta tätä ei ole sovellettu yksin tuleviin lapsiin ja useisiin perheisiin. Monissa tapauksissa pikakäännytetyt ovat tulleet hetken päästä uudestaan laittomasti rajan yli.
Meksiko on sitoutunut ottamaan vastaan ne Yhdysvaltain koronapandemian takia pikakäännyttämät henkilöt, jotka ovat Meksikon, Guatemalan, Hondurasin tai El Salvadorin kansalaisia. Mutta haitilaisia tämä ei koske, joten haitilaiset voivat luottaa siihen, että heitä ei tulla pikakäännyttämään suoraan rajalta takaisin Meksikoon. Niinpä monet ovat katsoneet, että nyt on hyvä hetki yrittää päästä Yhdysvaltoihin. Ja Del Rion kohdalta löytyi sopiva paikka kahlata rajajoen yli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Haitin maanjäristys Jovenel Moïse Rio Grande Haiti Meksiko Del Rio Texas koronapandemia Joe Biden laiton siirtolaisuus Donald Trump Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.