

Ylikomissario Jari Taponen ottaa toistuvasti kantaa politiikkaan "ottamatta kantaa politiikkaan".
Halla-aho ei olisi myöntänyt kultaista Helsinki-mitalia Jari Taposelle – teki vastaesityksen kaupunginhallituksessa: ”Palkitseminen osoittaisi huonoa harkintakykyä”
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho yritti estää ylikomisario Jari Taposen palkitsemisen Helsinki-mitalilla. Kaupunginhallituksessa tekemässään vastaesityksessä Halla-aho huomauttaa, että Taposen politisoitunut toiminta sosiaalisessa mediassa on omiaan lietsomaan riitaa väestöryhmien välille ja nakertamaan kansalaisten luottamusta viranomaistoiminnan puolueettomuuteen ja riippumattomuuteen.
Suvaitsevaisuudestaan tunnettu ylikomisario Jari Taponen on yksi Helsinki-päivänä 12. kesäkuuta palkituista kaupunkilaisista. Helsingin kaupunki, pormestari Juhana Vartiaisen johdolla jakoi tuolloin kymmenen kultaista Helsinki-mitalia kaupungin hyväksi tehdyistä ansioista.
Palkinnon perusteluissa Taposen kohdalla suitsutetaan näin:
Taposen johdolla Helsingin poliisin ymmärrys eriarvoistumisesta ja radikalismista on laajentunut merkittävästi. Helsingin poliisin ennaltaehkäisevä toiminta tekee tiivistä yhteistyötä kaupungin nuorisopalvelujen ja sosiaali- ja terveystoimialan kanssa.
Taponen kiistää katujengien olemassaolon
Taposen palkitseminen näyttää erikoiselta, sillä Taponen tunnetaan todellisuutta pakenevista lausunnoistaan.
Taponen on muun muassa vaatinut yli-ikäisiä terroristeja koulun penkille, nostanut kierroksia vihapuhejahdissa, verrannut lasten silpomisia ja pakkoavioliittoja vierailuun mummolassa sekä laajemminkin pyrkinyt vähättelemään kaupunkilaisiin kohdistuvia uhkakuvia.
Kenties parhaiten Taponen tunnetaan denialismista koskien pääkaupunkiseudulla ja muuallakin Suomea riehuvia katujengejä. Taponen on pitkään ja sitkeästi kieltänyt katujengien olemassaolon.
Suomessa ei ole Ruotsin tapaan katujengejä eikä meillä niitä kovin helposti pääse syntymään. Yleensä nuorten ongelmiin kuten rikosoireiluun esitetään ratkaisuiksi kovempia otteita kuten poliisin valtuuksien laajentamista ja rangaistusten koventamista 1/2 https://t.co/Flipq2Mv5g
— Jari Taponen (@JariTaponen) August 30, 2020
Taposen kieltäytyminen tunnustamasta sitä, että Suomessa on väkivaltaisia katujengejä, näyttäytyy erityisen irvokkaana juuri nyt.
Helsingin käräjäoikeus antoi äskettäin tuomion jutussa, joka koski ”Kurdish Mafia” -nimellä tunnettua katujengiä, jonka johtohahmot tuomittiin pitkiin vankeusrangaistuksiin useista eri rikoksista.
Räikeän politisoitunutta toimintaa
Perussuomalaisten kansanedustaja, Helsingin kaupunginhallituksen jäsen Jussi Halla-aho ei olisi myöntänyt Helsinki-mitalia poliisi Taposelle.
Halla-aho pyrki estämään Taposen palkitsemisen tekemällä vastaesityksen Helsinki-mitaleja koskevaan pormestarin esitykseen kaupunginhallituksen kokouksessa toukokuussa. Vastaesityksen mukaan esityksestä poiketen Helsinki-mitalia ei myönnetä Taposelle.
Halla-ahon laatiman vastaesityksen sisältö on pyritty häivyttämään Helsingin kaupungin sivuilta, mutta Suomen Uutiset julkaisee vastaesityksen kokonaisuudessaan:
Ylikomisario Taponen on osallistunut virkapuvussa ja virantoimituksessa poliittisiin mielenilmauksiin. Hänen räikeästi politisoitunut toimintansa sosiaalisessa mediassa on omiaan lietsomaan riitaa ja eripuraa väestöryhmien välille ja nakertaa kansalaisten luottamusta viranomaistoiminnan puolueettomuuteen ja riippumattomuuteen. Taposen palkitseminen ”ansiokkaasta toiminnasta Helsingin kaupungin hyväksi” osoittaisi kaupunginhallitukselta huonoa harkintakykyä ja piittaamattomuutta kaupunkilaisten hyvinvoinnista.
Vastaesityksen sisältö on siis jostain syystä poistettu kaupungin sivuilla näkyvästä pöytäkirjasta. Peittelemiselle on vaikea nähdä perusteita sen jälkeen, kun myös palkittavien nimet perusteluineen on jo julkaistu.
Peittelee rikollisuutta sanakikkailulla
Julkisuuteen antamissa lausunnoissaan Taponen pyrkii häivyttämään maahanmuuttajien jengiytymiseen ja rikollisuuteen liittyviä ongelmia käsitekikkailulla ja sanataiteilulla.
Toisin kuin Taponen, monet Suomen eturivin poliisit osaavat suhtautua ongelmaan realistisesti.
Esimerkiksi kurdimafiaa koskeneen jutun tutkinnanjohtajana toiminut rikosylikomisario Juhani Vuorisalo on vastikään kirjoittanut jengeistä blogissaan. Vuorisalon mukaan jengien olemassaolo ei yllättänyt, mutta ilmiön laajuus kokonaisuutena tuli esille nyt ensimmäistä kertaa.
Vuorisalon voi tulkita ottavan epäsuorasti kantaa myös kollegansa Taposen lausuntoihin. Vuorisalo kirjoittaa pitävänsä hyvänä sitä, että katujengeistä on nyt käyty keskustelua ja uutisoitu laajasti. Vuorisalon mukaan on harhaanjohtavaa pyrkiä kiistämään katujengien olemassaolo sanoihin tarttumalla ja kieltä vääntelemällä.
– Keskustelussa on noussut monesti esille, onko meillä Suomessa jengejä vai ei ja ollaanko meillä Ruotsin tiellä. Tutkinnanjohtajan näkökulmasta tällä johdetaan keskustelua osittain harhaan ja merkitystä on vain sillä, mitä kaduilla tapahtuu.
– Ongelmia ei ratkaista määritelmillä vaan sillä, että tiedostetaan ongelmat ja pyritään löytämään niiden ratkaisemiseen toimivia keinoja, Vuorisalo kirjoittaa.
Kansa oudoksuu palkitsemista
Kansalaisyhteiskunnasta ja sosiaalisesta mediasta on noussut ihmettelyjä mitaliseremoniasta. Taposen palkitsemista oudoksutaan laajasti.
Tapsukka on pyrkinyt ansiokkaasti salaamaan katujengien ja demografisesti painottuneen väkivaltarikollisuuden olemassaolon, lisäten näin kuplakansalaisten turvallisuuden tunnetta.
— Dystocracy (@Dystocracycrew) June 13, 2022
Helsingissä on todellakin kupla jossa vallitsee jokin vaihtoehtoinen todellisuus.
— Tony Lehto (@TonyLehto) June 13, 2022
Kaikki vahingolliset vasemmiston lellikit palkitaan, Toiviainen sai jo asianajaliitolta oikeusteko-palkinnon🤭🤭.
— Janne Piri 🦫 (@pirijanne) June 12, 2022
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä pitää palkitsemista hölmöilynä.
Parodiaviikot jatkuvat. Urpilainen säkitettynä puhumassa suvaitsevaisuudesta, sitten Toiviainen palkittiin ja nyt Taponen. Tämä on ihan naurettavaa hölmöilyä. https://t.co/uRjMXRF5Wl
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) June 12, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihapuhejahti suvaitsevuus lasten silpominen vastaesitys Juhani Vuorisalo katujengit terroristit palkinto Helsingin kaupunginvaltuusto Jari Taponen Juhana Vartiainen Pakkoavioliitot Jani Mäkelä Väkivalta Poliisi Jussi Halla-aho Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivaltaisten maahanmuuttajanuorten ongelma ei poistu tilastokikkailulla tai kieltämällä maahanmuutosta puhuminen

Sisäministeriö kaavailee nettipoliisin puuttumista ilmaisuihin, joita ei ole laissa kielletty – sumentaa laillisen ja laittoman toiminnan rajoja

Nettipoliisi Taposelta erikoinen selitys kiihkouskovaisten muslimien väkivaltaisuuksiin

Ylikomisario Taponen: ”Helsingissä ei vieläkään ole katujengejä” – kollegat täysin eri mieltä

Jari Taposelle kultainen mitali Helsingin hyväksi tehdystä työstä, Jani Mäkelä tylyttää: ”Parodiaviikot jatkuvat, naurettavaa hölmöilyä”

Perussuomalaiset: Kantaväestön vähenemisen syyt Helsingissä selvitettävä

Kesä on jengien sisäänheittäjien kulta-aikaa – lapsia värvätään rikoksiin leikkikentiltä ja nuorisotaloilta

Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen jälleen otsikoissa – vähättelee katujengiongelmaa Twitterissä virkatilillään
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.