

Toimitus suosittelee
Halla-aho: Hallituksen on ryhdyttävä valmistelemaan eroa yhteisvaluutasta – kriisiaikana eurosta on tulossa nilkkaan sidottu kivi, joka vetää Suomen mukanaan syvyyksiin
EU edistää koronakriisin varjolla yhteisvastuuta. Tämä tarkoittaisi valtavaa maksutaakkaa Suomelle. Puheenjohtaja Halla-ahon (ps.) mukaan Suomen ei tule suhtautua ”rakentavasti ja avoimesti” velka- ja tulonsiirtounioniin. Hallituksen on sen sujaan ryhdyttävä valmistelemaan eroa yhteisvaluutasta, heti.
Halla-aho kirjoittaa:
En osaa muodostaa kovin kiihkeää mielipidettä alkoholin myynnistä. Periaatteessa minua ärsyttää kaikenlainen holhoaminen ja monopolijärjestelmät. Toisaalta alkoholi aiheuttaa valtavasti kustannuksia julkiselle terveydenhoidolle sekä rikoksia, väkivaltaa, surua ja murhetta, joten sitä ei voida pitää täysin ”omana asiana”.
Alkoholi ja sen myyminen ja tarjoilu ovat sen kokoisia asioita, että toimittajakin kykenee ne ymmärtämään, ja siksi aihe pääsee helposti suuriin otsikoihin. Ikävä kyllä tämän keskustelun alle jää paljon tärkeämpiä ja suurempia asioita. Esimerkiksi koronakriisin varjolla rakennettavat EU:n yhteisvastuumekanismit. Etelä-Euroopan maiden rakenteelliset ongelmat, joita yhteisvastuulla pyritään ratkaisemaan, eivät kuitenkaan ole koronan luomia. Ne ovat yhteisvaluutta euron luomia, tai ainakin sen mahdollistamia.
Sopimus Euroopan unionin toiminnasta (SEUT/TFEU) kieltää 125 pykälässään yksiselitteisesti unionin vastuun tai jäsenmaiden yhteisvastuun veloista. Viimeisen kymmenen vuoden ajan EU on rikkonut ja kiertänyt omia sääntöjään EU:sta muodollisesti irrallisilla vakausvälineillä ja -mekanismeilla.
Kreikan kriisin yhteydessä vakuutettiin, että euro pelastetaan hinnalla millä hyvänsä. Tämä periaate lienee edelleen voimassa. Kreikan ja Italian kaltaiset taloudet tietävät, että euro pelastetaan hinnalla millä hyvänsä.
Uusien yhteisvastuuvälineiden (SURE, Covid-19-rahasto) koko on 50 miljardia euroa, josta Suomen osuus on n. 800 miljoonaa. Näistä takausvastuista aiheutuu Suomelle suurella varmuudella tappioita, mutta mitään hyötyä kyseisistä välineistä ei Suomelle ole. Suomi esimerkiksi saa markkinoilta halvempaa lainaa kuin mitä SURE tarjoaa. SURE:n kautta lainaa hakenevatkin korkeariskisimmät maat, kuten Kreikka ja Italia. Jos ne eivät maksa lainojaan, tukiväline lähettää laskun takaajille, kuten Suomelle.
Nyt puheena olevan elpymisrahaston koko olisi peräti 500 miljardia euroa. Siitä myönnettäisiin lainoja ja mahdollisesti jopa vastikkeetonta rahaa heikoimmassa asemassa oleville jäsenmaille. Saksan ja Ranskan pankeilla on runsaasti saatavia Italiasta ja Espanjasta. Vaikka Saksa olisi rahaston suurin maksaja, sen kannalta velkojen yhteisvastuullistaminen ja pysyvät tulonsiirrot ovat jollakin tavalla rationaalista toimintaa. Suomella on tässäkin yhtälössä pelkkä maksajan rooli.
Muut pienet nettomaksajat, Itävalta, Tanska, Ruotsi ja Alankomaat, ovat omaksuneet hyvin tiukan linjan. Suomalainen media kutsuu niitä ”riidanhaastajiksi” ja suomalaiset ministerit ”tiukkiksiksi”. Suomi sen sijaan suhtautuu Saksan ja Ranskan ehdotuksiin avoimesti.
On ymmärrettävä, minkä mittaluokan asioista on kyse. Suomi luovuttaa suomalaisen veronmaksajan rahat toisten maiden velkojen maksuun ja poliittisen kontrollin omasta budjetistaan. Minkä ottaa taatakseen, sen ottaa maksaakseen, kuten joku on sanonut.
Yhteisvaluutan hyödyt Suomelle ovat hyvin kyseenalaiset, mikä käy hyvin ilmi vertailtaessa Suomen taloudellista kehitystä euron ulkopuolelle jääneisiin muihin pohjoismaihin. Kriisiaikana eurosta on tulossa nilkkaan sidottu kivi, joka vetää Suomen mukanaan syvyyksiin. Sen sijaan, että hallitus suhtautuu ”rakentavasti ja avoimesti” velka- ja tulonsiirtounioniin, sen on ryhdyttävä valmistelemaan eroa yhteisvaluutasta. Nyt heti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- SURE Yhteisvaluutta Itävalta Tanska Yhteisvastuu Hollanti Ranska Ruotsi Saksa Euro Jussi Halla-aho Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Ministeriaitiosta asti valehdellaan kansalle, että euro on Suomelle hyvä valuutta”

Purra: Suomen ei pidä millään ehdoilla lähteä mukaan EU-elpymisrahastoon – ”Miljardien pommi lisää menopuolelle”

Vimmattu vääntö tukipaketeista – Koskenkylä: Suomen hallituksen ja eduskunnan otettava kantaa siihen, noudatetaanko EU:n perussopimuksia

EU:n tukimiljardit jättipotti Etelä-Euroopan järjestäytyneelle rikollisuudelle – mafialla edessään kissanpäivät

PS-kansanedustajat: EU-komission 750 miljardin elpymisrahasto on avoimen valtakirjan lahjarahaa – ”Suomen tilanne on nyt vakava”

Tavio: EU-maita ajetaan yhteiseen velkavankeuteen

Budjettikomissaari Hahn: Koronakriisin selättämiseen tarvitaan EU-veroja

Hallitus ja kokoomus langettivat suomalaisille yli kahden miljardin uudet takausvastuut europaketteihin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää